Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biali próbują cywilizować

Łukasz Gazur
Powieść „Pragnienie” Richarda Flanagana brzmi dziś niezwykle aktualnie.

Jest połowa XIX wieku. W kolonii karnej na pewnej wyspie mała Mathinna jest wychowywana przez arystokratę, sir Johna Franklina oraz jego żonę, lady Jane. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że dziewczynka jest Aborygenką. Co więcej, żyje niczym w laboratorium, w którym toczy się nieustanny eksperyment. Jej współcześni chcą sprawdzić, czy jej „naturalne, prymitywne skłonności” będą w stanie ugłaskać wiedza, chrześcijaństwo i normy Białego Człowieka.

Kilka lat później, w trakcie wyprawy do Arktyki, ginie sir John Franklin wraz załogą. Z Anglii wyrusza ekspedycja ratunkowa, która donosi o przerażających przypadkach kanibalizmu, łamiących „wszelkie zasady, jakie zna społeczeństwo”.

Flanagan z niezwykłą maestrią spiął ze sobą dwa żywoty: lady Jane, żony sir Johna Franklina, z historią Karola Dickensa, który postanowił zaangażować się w obronę dobrego imienia polarnika.

Otrzymujemy historię budowania obrazu świata, w którym nie ma miejsca dla barbarzyństwa, zwierzęcych instynktów, przemocy. Lecz jednocześnie wszystko toczy się w scenerii XIX-wiecznego Londynu, miasta nędzy i rozpaczy, kryjącej się w zaułkach najbiedniejszych dzielnic, często opisywanych przez Dickensa. Humanizm i triumf zasad Białego Człowieka to tylko fasada mieszczańskich kamienic, za którą czają się ukryte pragnienia i niespełnienia.

Książka to przewrotna i przerażająca opowieść o ubezwłasnowolnieniu, jakie niesie ze sobą tzw. cywilizacja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski