Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białko, Kapuściński, Mann

Redakcja
Na Krakowskiej Liście Bestsellerów Książkowych (co tydzień publikujemy ją w czwartkowym dodatku „Dziennika Polskiego” – „Magnes”) w roku 2010 królowały książki... popularne. To jasne! :-) Ale wszystkich wielbicieli dobrych fabuł zaskoczy zapewne fakt, że tym razem wygrała dieta białkowa. Zresztą książek, powiedzmy, antyfabularnych w zestawieniu rocznym Top-30 było więcej. Oto pięć z nich.

(1) „Nie potrafię schudnąć”, Pierre Dukan (Otwarte, Kraków 2009)

Dieta białkowa? Nie wiecie, o co chodzi? Oj, to znaczy, że byliście poza zasięgiem dra Pierre’a Dukana, wybitnego francuskiego dietetyka. Tymczasem jego pomysł szybkiego i – co najważniejsze – efektywnego odchudzania zdecydowało się wcielić w życie kilka milionów czytelników na całym świecie. Wśród tej całej masy (choć przecież, paradoksalnie, o zrzucenie masy tu tak naprawdę chodzi) znalazła się potężna grupa polskich czytelników.

Równolegle perypetie wokół diety skłoniły także zastępy internautów do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Oto jeden z wielu przykładów:

(9) „Kapuściński Non-Fiction”, Artur Domosławski (Świat Książki, Warszawa 2010)

Kapuściński to guru. I co do tego nie mają wątpliwości ci, którzy chcą uczyć się pisania reportażu. Dyskusje – i to gorące – budzi jednak jego życiorys. Pretekstem do rozmowy na ten temat w mijającym roku stało się wydanie książki Artura Domosławskiego, innego reportażysty, młodszego kolegi Kapuścińskiego.

Bez dwóch zdań było gorąco. Sam autor zaś stanął na chwilę w centrum niebywale ciekawej dyskusji o tym, jak powinno się pisać biografie...

(10) „Rockmann”, Wojciech Mann (Znak, Kraków 2010)

„Na początku był odbiornik radiowy AGA z mnóstwem tajemniczych świecących lamp w środku. Później pojawił się gramofon typu deck i pierwsze płyty odtwarzane z prędkością 33 i 1/3 obrotów na minutę. A wraz z nimi trąbka Louisa Armstronga, głos Elvisa Presleya czy dźwięk organów Hammonda. I tak narodziła się miłość Wojciecha Manna do muzyki...” – brzmi zachęta wydawnictwa Znak do sięgnięcia po „Rockmanna”. Zachęta chyba niepotrzebna, bo i tak każdy chętnie sięgnął po wspomnienia wybitnego dziennikarza i... współtwórcy legendarnego show „Za chwilę dalszy ciąg programu”.

(27) „Nieznany portret Krakowa”,**Konrad Myślik, Barbara Zbroja **(Wydawnictwo WAM, Kraków 2010)

Bardzo miła niespodzianka w rocznym zestawieniu! Zwłaszcza jej krakowskość. Żywy dowód na to, że historia lokalna – ta prawdziwa! – bardzo nas interesuje. Konrad Myślik i Barbara Zbroja wykonali niebywale sumienną i pożyteczną pracę, odczarowując dla nas Kraków, jaki czasem mylimy albo którego czasem kompletnie nie znamy...

(29) „Zaginione Królestwa”, Norman Davies (Znak, Kraków 2010)

Europa, jakiej nie znacie. Ale Europa, jaką się da lubić. Ba, Europa, jaką się da pokochać! Prof. Norman Davies zabiera nas w podróż po Galicji, Prusach, Wielkim Księstwie Litewskim. Łączy - w spektakularny sposób - upadek ZSRR, historię Gdańska i państwo barbarzyńskich Wizygotów. W tej książce nic nie jest oczywiste, a nieoczywistości stają się na tyle ciekawe, że Davies pisze o nich kilkanaście rozdziałów. A co najważniejsze – opowiada o swoich odkryciach w fascynujący sposób. Jak zawsze zresztą...

MARCIN WILK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski