Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały Dunajec

Redakcja

Niewielka odległość lokalnych centrów turystycznych – Zakopanego (10 km) i Nowego Targu (15 km) sprawia, że Biały Dunajec i okolice stanowią znakomitą bazę wypadową dla turystów i narciarzy; z drugiej zaś strony, są świetnym miejscem dla ludzi spragnionych prawdziwej kultury ludowej, a przede wszystkim ciszy, spokoju i czystego górskiego powietrza. Mieszkańcy gminy słyną z kultywowania góralskich tradycji – wspaniale zachowała się tu archaiczna gwara podhalańska, zwyczaje i obrzędy, muzyka, taniec, śpiew, drewniana architektura i sztuka ludowa. Atrakcją gminy jest szlak łączący kilkanaście umieszczonych głównie pod gołym niebem drewnianych rzeźb – kapliczek, krzyży, świątków wyrzeźbionych przez jednego z najwybitniejszych podhalańskich twórców ludowych, żyjącego w latach 1812–1897 Wojciecha Kułacha–Wawrzyńcoka z Gliczarowa. Z Białego Dunajca wywodzi się jedna z najbardziej znanych polskich grup folkowych – rodzinna „muzyka” (jak się na Podhalu nazywa kapelę) Trebuniów–Tutków, z seniorem rodu Władysławem, skrzypkiem, a jednocześnie artystą malarzem i projektantem witraży oraz kilimów.

W sezonie jesienno–zimowym czeka tu na Państwa wiele atrakcji. Polecamy turystyczne szlaki rowerowe i piesze przebiegające przez miejscowości położone w gminie Biały Dunajec – Gliczarów Górny, Leszczyny czy przysiółek Białego Dunajca Tatary, skąd można podziwiać jedne z najpiękniejszych widoków na Tatry. 14 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu odbędzie się „Konkurs Młodyk Toniecników”, coroczny przegląd najlepszych młodych podhalańskich tancerzy. Zimą zapraszamy na „Paradę Gazdowską” – barwny korowód sań i wyścigi konne w kategoriach „kumoterek”, skiringu i ski. Miłośnikom podhalańskiej gwary i poezji ludowej polecamy Przegląd Recytatorów im. Andrzeja Skupnia–Florka, pochodzącego z Białego Dunajca znanego poety ludowego.

W okolicach Białego Dunajca corocznie przygotowywane są trasy do narciarstwa biegowego. Na terenie gminy funkcjonują trzy wyciągi: „U Steni” w Gliczarowie Górnym, „Sami Swoi” w Gliczarowie Dolnym oraz białodunajecki „Toko–Land”. W pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych i w kwaterach prywatnych czeka na turystów kilka tysięcy miejsc noclegowych, bardzo rozwinięta jest również sieć lokali gastronomicznych, wśród których jest kilka restauracji regionalnych, serwujących potrawy typowe dla kuchni podhalańskiej.

R E K L A M A

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski