MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biały owczarek szwajcarski

(DD)
Fot. 123rf
Rasy psów. Białe owczarki szwajcarskie opisywane są jako łagodne czworonogi, które wymagają równie łagodnego traktowania. Wrażliwe, zapatrzone w swego pana oraz - co należy podkreślić - bardzo lubiące dzieci i przyjazne w stosunku do nich.

W rodzinnym gronie naturalnie wchodzą w rolę psa opiekuna najmłodszych, nie spuszczając oka z dzieciaków. Niezwykle towarzyskie, ale jeśli chodzi o obcych zachowują dystans i czujność, nadają się więc świetnie do pilnowania posesji, wcześnie i głośno alarmując domowników szczekaniem.

Owczarek szwajcarski nie może jednak mieszkać na zewnątrz - samotność go zabija; to typowy pies domowy. Jego bezproblemowe wychowanie możliwe jest pod warunkiem odpowiedniego ułożenia i poświęcenia mu uwagi. Jak każdy prawdziwy owczarek potrzebuje pracy i rozrywki. Chętnie i szybko się uczy, nic więc dziwnego, że dziś możemy go spotkać uprawiającego przeróżne psie sporty, a także jako psa przewodnika, psa lawinowego i ratowniczego, towarzysza osób niepełnosprawnych ruchowo i niezrównanego dogoterapeutę.

Historia białego owczarka szwajcarskiego powiązana jest z owczarkiem niemieckim. W niemieckich hodowlach owczarka niemieckiego co jakiś czas zdarzały się białe szczenięta, które były normalnie rejestrowane. Później stopniowo oddzielano białą maść, aż w końcu w 1933 r. całkowicie skreślono ją ze standardu. Rasę uratowali Amerykanie, gdzie białe pieski cieszyły się dużą popularnością.

W okresie międzywojennym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie tworzono linie hodowlane tej odmiany owczarka niemieckiego, tym samym zapewniając przeżycie niechcianemu w Europie „białasowi” (stąd funkcjonujące często określenie „biały owczarek amerykańsko-kanadyjski”). Na nasz kontynent, a konkretnie do Szwajcarii, biały owczarek wrócił ponownie w 1970 roku i po wielu perypetiach oraz latach oczekiwania, w roku 2002 został zarejestrowany przez FCI jako „Berger Blanc Suisse” (biały owczarek szwajcarski).

Białe owczarki są generalnie zdrową rasą, jednak - podobnie jak owczarki niemieckie - narażone są na dysplazję. Ważny jest szczególnie pierwszy rok życia szczeniąt. W tym okresie należy podawać preparaty wapniowe oraz wzmacniające stawy. Włos okrywowy owczarków szwajcarskich jest twardy i prosty, a podszerstek miękki i wełnisty. Pielęgnacja opiera się głównie na wyczesaniu, wymodelowaniu i odpowiednim kąpaniu. Dotyczy to zarówno odmiany długo-, jak i krótkowłosej. Wszystkie wykonywane zabiegi mają podkreślić smukłość i elegancką sylwetkę psa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski