Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały, żółty, niebieski i różowy, czyli cztery kolory samorządu [WIDEO]

Grzegorz Skowron
Archiwum
Wybory. W niedzielę głosujemy na radnych gmin, powiatów i województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Radzimy, co zrobić, by wziąć udział w wyborach i oddać ważny głos

W niedzielę wyłonimy radnych gmin, powiatów i województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Tam, gdzie żaden kandydat na szefa gminy nie dostanie ponad połowy głosów, 30 listopada odbędzie się II tura.

Szef PKW przypomina zasady głosowania

Dokument ze zdjęciem
Głosować można od godz. 7 do 21. Do lokalu wyborczego trzeba zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty lub paszport. Tylko gdy okażemy dokument ze zdjęciem, komisja wyda nam karty do głosowania.

Gdzie głosować
W zdecydowanej większości obwodowe komisje wyborcze będą w tych samych miejscach co podczas poprzednich wyborów.

Szef Krajowego Biura Wyborczego wyjaśnia, jak głosować w wyborach samorządowych
Czytaj także: Wybieramy radnych dzielnic >>

Internetowa wyszukiwarka komisji znajduje sie na stronie: info.pkw.gov. Po wpisaniu miejsca zamieszkania pojawi się adres komisji. Można też sprawdzić listy kandydatów. Te same informacje znajdziemy w rozplakatowanych obwieszczeniach wyborczych.

Karty w 4 kolorach
Po potwierdzeniu naszej tożsamości członkowie obwodowej komisji wydadzą nam karty do głosowania. Każda z nich będzie w innym kolorze.

Na białej znajdziemy kandydatów do rady gminy, na żółtej - do rady powiatu. Niebieską zarezerwowano dla kandydatów do sejmiku wojewódzkiego. Na różowym tle będą nazwiska kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu wyborcy nie dostaną żółtej kartki, bo rady miejskie są tam równocześnie radami powiatu. Są też gminy (m.in. w Małopolsce), gdzie z kolei nie będą wydawane białe karty. To efekt zgłoszenia tylko jednego kandydata, który radnym został bez głosowania.

Jeden znak "x"
Podstawową zasadą głosowania jest postawienie jednego znaku "x" na każdej z kart do głosowania. "X" trzeba postawić w kratce przy nazwisku wybieranego kandydata. Linie krzyżyka muszą przecinać się w obrębie kratki. Inaczej głos będzie nieważny.

PKW: 137 incydentów wyborczych

Jeśli ktoś ma wątpliwości co do tego, jak oddać ważny głos, może skorzystać z instrukcji, która powinna wisieć w każdym lokalu wyborczym. Informacje na ten temat znajdziemy także na stronie PKW.

Można prosić o nakładkę
Niepełnosprawni mogą głosować przy użyciu specjalnej nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. Wystarczy o nią poprosić przy odbieraniu kart. Przed wyjściem z lokalu wyborczego należy ją zwrócić.

Niepełnosprawny może też korzystać z pomocy innej osoby. Pomocnikowi nie wolno jednak sugerować, na kogo niepełnosprawny ma zagłosować.

Część niepełnosprawnych wyborców zagłosowała już korespondencyjnie. Ci, którzy otrzymali wcześniej pakiet wyborczy, ale nie zdążyli go odesłać pocztą, mogą w niedzielę osobiście przynieść go do komisji, ale tylko do tej wyznaczonej im do głosowania korespondencyjnego.

Tysiące kandydatów, ale nie wszędzie
* W wyborach samorządowych wyłonimy około 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz około 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do rad gmin kandyduje ponad 154 tys. osób, do rad powiatów - blisko 65 tys., a do sejmików - 9 tys. O stanowiska wójta, burmistrza lub prezydenta miasta walczy 8 tys. kandydatów.

* Niektórzy kandydaci na radnych gmin już mogą świętować sukces. Dotyczy to tych, którzy jako jedyni zgłosili się w swoim okręgu. Mandat przypadł im bez głosowania. W Małopolsce jest kilkadziesiąt takich gmin, w kilku w ten sposób obsadzono ponad połowę składu rady.

* W 23 małopolskich gminach jest tylko jeden kandydat na wójta lub burmistrza. W tym przypadku niedzielne wybory będą miały formę plebiscytu, w którym mieszkańcy zagłosują tylko na "tak" lub na "nie", otrzymując kartę z jednym nazwiskiem. Aby kandydaci zostali wybrani, ponad połowa głosujących musi zakreślić odpowiedź "tak".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski