Biathlon: zwyciężyła Włoszka, Krystyna Guzik też spisała się dobrze

Tomasz Bochenek
Dorothea Wierer - zwyciężczyni dzisiejszego biegu
Dorothea Wierer - zwyciężczyni dzisiejszego biegu Tomasz Bochenek
Krystyna Guzik zajęła 11. miejsce w biegu na 15 km w niemieckim Ruhpolding. Na najdłuższym z dystansów pokonywanych przez biathlonistki najlepsza okazała się Włoszka Dorothea Wierer. Strzelała bezbłędnie, co w tej konkurencji jest szczególnie istotne.

W pozostałych konkurencjach niecelny strzał oznacza konieczność pokonania dodatkowych 150 metrów (karna runda). W wyścigu długim biegać dodatkowo nie trzeba, ale kara czasowa jest dotkliwa - minuta za każdą pomyłkę.

Tylko jedną minutę doliczono dziś do czasu biegu Krystyny Guzik. Biathlonistka z Czerwiennego odzyskuje status najlepszej snajperki w polskim zespole, zepsuła tylko pierwszy strzał podczas trzeciej próby z karabinem. Bieg długi to jednak najmniej lubiana przez nią konkurencja - dużo lepiej czuje się w walce bark w bark, z rywalkami (jak w biegach pościgowych, masowych i sztafetach), niż w samotnej walce z czasem. Tym bardziej wartościowe jest więc miejsce na początku drugiej dziesiątki, które dziś zajęła.

Pozostałe Polki nie mają powodów do zadowolenia. Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz zajęły miejsca w czwartej "10", przynajmniej zdobyły punkty Pucharu Świata. Znów nie udało się to Weronice Nowakowskiej, która z pozycji zdecydowanej liderki kadry w poprzednim sezonie (dwa medale mistrzostw świata) stała się numerem 4.

25-letnia Dorothea Wierer zawody PŚ wygrała po raz drugi w tym sezonie. Liderką pucharowej klasyfikacji pozostała Czeszka Gabriela Soukalova, dzisiaj trzecia.

W sobotę (godz. 11.45) bieg ze startu wspólnego. Wśród 30 zawodniczek będą Guzik i Gwizdoń (plasują się w najlepszej "25" Pucharu Świata), być może także Hojnisz (jej pierwsza na liście rezerwowej).

Bieg na 15 km: 1. Dorothea Wierer (Włochy) 40.19,9 (0 karnych minut), 2. Kaisa Makarainen (Finlandia) strata 54,8 (1), 3. Gabriela Soukalova (Czechy) 1.09,9 (1)... 11. Krystyna Guzik 1.57,4 (1), 31. Magdalena Gwizdoń 3.35,7 (2), 36. Monika Hojnisz 4.08,5 (3), 47. Weronika Nowakowska 4.54,1 (4).
Klasyfikacja PŚ: 1. Soukalova 551 pkt, 2. Marie Dorin Habert (Francja) 506... 18. Guzik 220, 19. Gwizdoń 219, 26. Hojnisz 163, 49. Nowakowska 35, 80. Kinga Mitoraj 2.