Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biednie, ale do przodu

Redakcja
Przystępując do Unii Europejskiej, Łotwa nie wyznaczyła żadnego okresu przejściowego, ograniczającego zatrudnienie obcokrajowców. Zatem od 1 maja 2004 r. obywatele UE, a wśród nich Polacy, mogą pracować w tym kraju bez zezwolenia, ubiegając się o wolne miejsca pracy na tych samych zasadach co Łotysze. Pomimo to niewielu cudzoziemców szuka zajęcia na Łotwie. Jednym z powodów są niskie zarobki i niewysoki standard życia.

Łotwa to była republika ZSRR. Podobnie jak sąsiadujące z nią Litwa i Estonia, zawsze przewyższała poziomem życia pozostałe republiki sowieckie. Aktualnie łotewska gospodarka rozwija się bardzo szybko, czemu sprzyjają m.in. elastyczne rozwiązania na rynku pracy i stosunkowo niskie podatki.

Pomimo wielu niezaprzeczalnych osiągnięć (średnia stopa wzrostu PKB od 1996 r. wynosi ok. 7 proc.), Łotwa to najbiedniejszy z członków UE. Poziom życia ludności jest tu znacznie niższy niż w większości innych państw Unii Europejskiej.
Łotewski Centralny Urząd Statystyczny podaje, że w czerwcu tego roku średnie miesięczne wynagrodzenie na Łotwie osiągnęło 302 łaty brutto (1691 zł; w 1995 r. przeciętna płaca wynosiła 90 łatów). Zarabia się tu gorzej niż w Estonii i na Litwie, minimalna płaca wynosi zaledwie 80 łatów, a koszty życia są porównywalne do polskich.
Z powyższych względów Łotwa nie może być dla Polaków atrakcyjnym miejscem pracy i to przynajmniej przez najbliższych 15-20 lat, bo, jak szacują eksperci, przynajmniej tyle musi potrwać dostosowanie średnich dochodów łotewskich do zachodniego poziomu.
Według oficjalnych danych, w ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku Polakom wydano na Łotwie zaledwie 12 pozwoleń na pobyt w celu podjęcia pracy. Ilu jednak faktycznie pracuje na Łotwie, nie wiadomo.
_-Obywatele polscy, którzy zatrudniają się jako tzw. pracownicy sezonowi iwracają przynajmniej raz natydzień doPolski lub ich umowa opracę nie przekracza 90 dni, nie są zobowiązani doubiegania się opozwolenie napobyt. Są i__tacy, którzy -chociaż powinni to uczynić -wogóle nie rejestrują się wUrzędzie ds. Obywatelstwa iMigracji -___stwierdza Krzysztof Bielaj z Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Rydze.
Tymczasem Łotysze masowo emigrują do pracy za granicę. Exodus przedsiębiorczych młodych ludzi zaczyna stanowić poważny problem. Ocenia się, że w ostatnim czasie do Europy Zachodniej wyjechało 50 tys. z nieco ponad 2 mln mieszkańców tej nadbałtyckiej republiki. Łotysze zaczynają bać się wyludnienia.
Według danych Państwowego Biura Zatrudnienia stopa bezrobocia na Łotwie wynosi aktualnie 7,2 proc. (bezrobocie systematycznie spada; w 1996 r. wynosiło 20,7 proc.). Bez pracy pozostaje 80 tys. obywateli. Niemal połowa bezrobotnych może liczyć na zasiłek.
Łotewskie bezrobocie jest bardzo zróżnicowane regionalnie. Najniższe jest w Rydze (ok. 4 proc.), a najwyższe w Latgale (ok. 20 proc.).
Najwyższe zarobki notuje się w transporcie lotniczym, pośrednictwie finansowym, transporcie wodnym, poczcie i komunikacji. Najniższe płace występują w rolnictwie, rybołówstwie oraz hotelarstwie i restauracjach.
Na Łotwie jest praca dla ochroniarzy, krawców, konstruktorów i bankowców. Jest też sporo ofert w przetwórstwie rybnym. W sezonie wiosenno-letnio-jesiennym o zajęcie łatwo jest także w lasach i na budowach. Pytanie tylko, kto miałby te prace wykonywać, skoro nie kwapią się do tego sami Łotysze...
ALEKSANDRA NOWAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski