Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bieg ultra Granią Tatr. Przebiegli 71 km po tatrzańskich szczytach

Maciej Zubek
Marcin Rzeszótko zajął 2. miejsce
Marcin Rzeszótko zajął 2. miejsce Fot. Bugt/Jacek Deneka UltraLovers
Biegi górskie. Magdalena Łączak z Mielca i Robert Faron z Kamienicy zostali zwycięzcami uznawanego za najtrudniejszy w Polsce biegu ultra Granią Tatr.

Była to trzecia edycja rozgrywanych co dwa lata zawodów, stanowiły one jednocześnie mistrzostwa Polski w skyrunningu.

W imprezie wzięło udział 349 zawodników i zawodniczek. Wystartowali o czwartej rano na Siwej Polanie, pokonując kolejno Grzesia, Rakoń, Wołowiec, Jarząbczy i Starorobociański Wierch. Potem przez Ornak oraz Iwaniacką Przełęcz i Dolinę Kościeliską udali się w stronę Czerwonych Wierchów, pokonali Kasprowy Wierch i zbiegli na Halę Gąsienicową, aby przez Krzyżne osiągnąć Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Roztokę. Następnie przez Wodogrzmoty Mickiewicza, Rówień Waksmundzką, Psią Trawkę, Kopieniec, Dolinę Olczyską i Nosalową Przełęcz dotarli do Kuźnic i już asfaltem zbiegli do mety, usytuowanej na stadionie COS.

Dystans wynosił 71 kilometrów z przewyższeniem ponad 5000 metrów. Na pokonanie trasy zawodnicy mieli limit czasowy 17 godzin i 30 minut.

Warunki pogodowe dały się mocno we znaki. Początkowo aura sprzyjała, ale z czasem nad Tatrami zebrały się ciemne chmury, wzmógł się wiatr (miejscami wiał z prędkością 80 km/h) i w dodatku zaczęło padać. To była prawdziwa ulewa, która przetrzebiła uczestników. Temperatura nagle spadła. Nie wszyscy zmieścili się w limicie czasowym. Do mety dotarło 272 uczestników.

Rywalizacja na trasie, szczególnie wśród mężczyzn, była pełna emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Pech dopadł Bartosza Gorczycę, który długo utrzymywał się w ścisłej czołówce. Problemy zdrowotne sprawiły, że musiał zejść z trasy.

Zwycięzca biegu, utytułowany Robert Faron z Salco Garmin Team, na mecie zameldował się z czasem 9:36.27. Drugi był zakopiańczyk Marcin Rzeszótko, reprezentujący KW Zakopane TOPR. Jego strata do zwycięzcy wyniosła zaledwie 45 sekund. Trzeci na mecie, z czasem 9:45.47, zameldował się kolejny biegacz z Zakopanego - zwycięzca pierwszej edycji biegu Granią Tatr, drugi przed dwoma laty - Przemysław Sobczyk z Hoka Yurtabar.pl. W swojej kategorii wiekowej (18-39 lat) zakopiańczycy zajęli dwa pierwsze miejsca. Trzeci w tej grupie - a ósmy w kategorii open - był nowotarżanin Piotr Biernawski. Na 11. pozycji zawody ukończył kolejny biegacz z Nowego Targu, Dawid Guroś. Tuż za nim sklasyfikowany został Dawid Ancew Atanasow (Nowy Targ).

Wśród pań zwyciężyła wracająca na trasy biegowe po kontuzji Magdalena Łączak z Mielca, która trasę przebiegła w czasie 10:53.32. Trzecie miejsce zajęła Iwona Kik z Krakowa - 12:29.43.

Sportowy24.pl w Małopolsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski