OPRAC.:
Mateusz Pietras
Zwycięstwa Norwega i Szwedki w Pucharze Świata w Ruce
Zwycięstwa Norwega i Szwedki w Pucharze Świata w Ruce PAP/EPA/KIMMO BRANDT
Norweski narciarz Erik Valnes, zajmując trzecie miejsce w biegu na 10 km techniką klasyczną, zachował koszulkę lidera Pucharu Świata. Zawody w fińskiej Ruce wygrał jego rodak Martin Nyenget. Najlepszy z Polaków Dominik Bury był 67. Wśród kobiet triumfowała dwukrotna mistrzyni świata Szwedka Ebba Andersson. 26-latka została w fińskiej Ruce zwyciężczynią pierwszego biegu długiego w sezonie narciarskiego Pucharu Świata, na dystansie 10 km techniką klasyczną. Monika Skinder zajęła 52. miejsce. Jutro ostatni dzień rywalizacji na trasach w Ruce.

Norweskiej supremacji ciąg dalszy

Dziś na trasach biegowych w Ruce odbyły się pierwsze zawody na dystansie długim, a dokładnie na 10 kilometrów techniką klasyczną. Konkurencja odbywała się na czas. Najlepiej poradzili sobie Norwegowie, którzy wywalczyli połowę miejsc w czołowej dziesiątce.

10-kilometrowy dystans w czasie 23,31,7 najszybciej pokonał Norweg Martin Nyenget. Dla 31-latka było to drugie zwycięstwo w historii jego startów w Pucharze Świata. Kolejne miejsca na podium zajęli mistrz olimpijski z Pekinu Fin Iivo Niskanen (strata 2,9 s) i rodak zwycięzcy Erik Valnes (9,7 s), który dzień wcześniej wygrał sprint techniką klasyczną.

Obrońca trofeum, pięciokrotny mistrz olimpijski Johannes Klaebo stracił ponad 40 s i był dopiero 14. Norweg niedawno chorował na Covid-19 i nie doszedł jeszcze do pełnej formy. Wczoraj mistrz olimpijski zajął trzecie miejsce w sprincie.

Z piątki Polaków najwyższe miejsce zajął Dominik Bury, który był 67. (strata 2.02,9). Maciej Staręga został sklasyfikowany na 70. pozycji (2.12,0), Robert Bugara - 78. (2.39,6), Kamil Bury - 81. (3.01,4) i Sebastian Bryja - 83. (3.08,9). Rywalizację ukończyło 88 zawodników.

W niedzielę biegacze będą rywalizowali na 20-kilometrowym dystansie ze startu wspólnego techniką dowolną.

Triumf dwukrotnej mistrzyni świata i walka na trasie Moniki Skinder

Wcześniej na tym samym dystansie rywalizowały kobiety. Najszybciej fińską trasę pokonała Szwedka Ebba Andersson, która na mecie zanotowała czas 26.47,7. Trzecia była jej rodaczka Frida Karlsson, która straciła 9,9 s. Szwedki przedzieliła Amerykanka Rossie Brennan - 4,9 s za triumfatorką.

Monika Skinder przybiegła na 52. miejscu - 3.28,3 min za zwyciężczynią. Druga z Polek Izabela Marcisz nie wystartowała. Sklasyfikowano 63 narciarki.

W klasyfikacji generalnej PŚ na pierwszych trzech pozycjach są Szwedki. Prowadzi Emma Ribom - 110 pkt, trzy mniej ma Jonna Sundlig, a Karlsson traci 17.

W niedzielę zawodniczki będą rywalizowały na 20-kilometrowym dystansie ze startu wspólnego techniką dowolną. (PAP)