Mateusz Pietras
Niespodziewane zakończenia sprintu w pierwszym etapie Tour de Ski
Niespodziewane zakończenia sprintu w pierwszym etapie Tour de Ski AP/Associated Press/East News
Szwedka Linn Svahn oraz Francuz Lucas Chanavat wygrali sprint techniką dowolną we włoskiej miejscowości Toblach. Tym samym zostali pierwszymi liderami 18. edycji Tour de Ski. W zmaganiach mężczyzn żaden z Norwegów nie stanął na stopniu podium. W kwalifikacjach odpadli Biało-Czerwoni. Drugi etap TdS zaplanowano na jutro. Rywalizacja odbędzie się na dystansie 10 km techniką klasyczną. W tegorocznej edycji brakuje m.in. obrońcy tytułu Norwega Johannesa Klaebo, który z powodu choroby musiał wycofać się z zawodów.

Cztery Szwedki w finale sprintu

W finale sprintu kobiet stylem dowolnym wystąpiły cztery Szwedki, Szwajcarka oraz Norweżka. Od początku tempo dyktowały trzy reprezentantki Trzech Koron. To właśnie biegaczka narciarska z tego kraju wygrała pierwsze zawody rozgrywane w ramach TdS. Na finiszu najlepsza okazała się wiceliderka PŚ w tej konkurencji Linn Svahn, która pokonała zwyciężczynię kwalifikacji oraz mistrzynię olimpijską Jonnę Sundling. Na trzeciej pozycji przybiegła zwyciężczyni z Trondheim Norweżka Kristine Staavas Skistad. Kolejne pozycje zajęły liderka klasyfikacji sprintu Szwedka Emma Ribom, Szwajcarka Nadie Faehndrich, oraz rodaczka zwyciężczyni Johanna Hagstroem.

Pierwsza liderka najważniejszej imprezy sezony triumfowała z czasem 3.01,22. Druga zawodniczka straciła 0,07, a trzecia 0,29 s.

Na wcześniejszych etapach odpadły m.in. liderka PŚ Amerykanka Jessie Diggins czy jej rodaczka Rosie Brennan. W półfinale odpadła również triumfatorka poprzedniej edycji Szwedka Frida Karlsson.

W eliminacjach odpadły dwie Polki. Izabela Marcisz została sklasyfikowana na 47. pozycji, zaś Wiktoria Kaleta była 52. Do zawodów przystąpiło 70 zawodniczek.

Brak Norwegów na podium sprintu

Do sensacyjnych rozstrzygnięć doszło w zmaganiach panów. Na włoskiej trasie najszybszy okazał się zwycięzca kwalifikacji Francuz Lucas Chanavat. Drugi zawodnik ostatnich pucharowych zawodów w sprincie zwyciężył z czasem 2.35,75. Drugie miejsce zajął jego rodak Jules Chappaz, który stracił 0,22 s. Trzecią pozycję zajął Amerykanin Ben Ogden (0,49 s straty). Tuż za podium zawody ukończył wicelider PŚ w tej konkurencji Erik Valnes. W ostatnim sobotnim biegu startowali również Szwajcar Valerio Grond i wicelider cyklu Norweg Harald Oestberg Amundsen.

Z Polaków najbliżej awansu do strefy ćwierćfinałowej był Maciej Staręga, który na półmetku był 18. ale później opadł z sił i ostatecznie zajął 46. miejsce. Kamil Bury był 57., jego młodszy brat Dominik 68.

Lider PŚ Johannes Hoesflot Klaebo jest jednym z wielkich nieobecnych TdS. Obrońca tytułu wycofał się z powodu choroby.

Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, który tym razem jest rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie o punkty w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Davos i Val di Fiemme.

Jutro rywalizacja odbędzie się w biegu na 10 km techniką klasyczną.