Biegli: Igor Stachowiak był młodym, zdrowym mężczyzną....

Biegli: Igor Stachowiak był młodym, zdrowym mężczyzną. Dlaczego umarł?

Zdjęcie autora materiału
Malwina Gadawa

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Od lewej biegli dr n. med. Jerzy Kawecki i lek. med. Patryk Pilecki
1/7
przejdź do galerii

Od lewej biegli dr n. med. Jerzy Kawecki i lek. med. Patryk Pilecki ©Paweł Relikowski

We wtorek przed wrocławskim sądem, w sprawie śmierci Igora Stachowiaka, zeznawali biegli. Według nich wyniki sekcji zwłok i badań laboratoryjnych nie pozwalają na jednoznaczne ustalenie przyczyny zgonu. Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu postawili hipotezę, że do nagłej i gwałtownej śmierci Stachowiaka doszło w wyniku wspólnego działania kilku czynników - niewydolności krążeniowo-oddechowej związanej z zażyciem narkotyków i środków psychoaktywnych oraz rażenia paralizatorem. W opinii biegłych można też przeczytać, że "do śmierci mogło przyczynić się wywieranie silnego ucisku na szyję".
Proces w sprawie śmierci Igora Stachowiaka w komisariacie policji Wrocław Stare Miasto rozpoczął się 12 lipca. W tej sprawie oskarżono czterech policjantów. Prokuratura zarzuca im przekroczenie uprawnień oraz psychiczne i fizyczne znęcanie się nad zatrzymanym mężczyzną.

24 lipca w sądzie zeznawali biegli, dr n. med. Jerzy Kawecki i lek. med. Patryk Pilecki. Podtrzymali swoją wcześniejszą opinię. Według nich wyniki sekcji zwłok i badań laboratoryjnych nie pozwalają na jednoznaczne ustalenie przyczyny zgonu.

- Igor Stachowiak był młodym, zdrowym mężczyzną. Sądząc po rozwoju stopnia umięśnienia musiał ćwiczyć, a ćwiczenia fizyczne nie idą w parze ze schorzeniami - mówił we wtorek w sądzie Jerzy Kawecki. Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu postawili hipotezę, że do nagłej i gwałtownej śmierci Igora Stachowiaka doszło w wyniku wspólnego zadziałania kilku czynników. Do śmierci Igora doprowadziła niewydolność krążeniowo-oddechowa związana z zażyciem „toksycznych dawek” amfetaminy, tramadolu i substancji psychoaktywnych oraz kilkukrotne rażenie prądem z tasera. W opinii biegłych można też przeczytać, że „do śmierci mogło przyczynić się wywieranie wielokrotnego silnego ucisku na szyję”.

- Nie można wykluczyć, że na szyję mógł być wywierany nacisk innym narzędziem tępym niż ręka - mówił Jerzy Kawecki. Dodał jednak, że oględziny zewnętrzne nie wykazały charakterystycznych obrażeń w postaci otarć naskórka.

Prawnicy reprezentujący rodziców Igora Stachowiaka chcieli wiedzieć, czy biegli mieli już do czynienia z przypadkami podobnymi do zgonu 25-latka. Chodzi o rażenie prądem przy użyciu tasera. Doktor Kawecki mówił, ze w swojej czterdziestoletniej karierze po raz pierwszy miał „bezpośredni kontakt ze skutkami tasera”. Dodał jednak, że do ambulatorium przychodzą osoby, które wcześniej były rażone innymi paralizatorami, podobnie działającymi jak taser. Patryk Pilecki nie miał wcześniej doświadczeń ze skutkami działania tasera.

Prawnicy dopytywali także biegłych czy w ich ocenie do śmierci Igora Stachowiaka mogło dojść tylko pod wpływem jednego z kilku czynników wymienionych w ekspertyzie.

Jerzy Kawecki odpowiedział, że nie jest w stanie odpowiedzieć na tak zadanie pytanie. I wszystkie czynniki, które miały wpływ na śmierć młodego mężczyzny zostały uwzględnione w ich opinii.

Obrońcy oskarżonych chcieli uzyskać opinię od biegłych, czy niektóre obrażenia na twarzy Igora Stachowiaka mogły powstać na ciele młodego mężczyzny jeszcze przed zatrzymaniem. Puszczono zapis miejskiego monitoringu i moment, kiedy 25-latek wychodził z klubu. Jerzy Kawecki stwierdził jednak, że ze względu na złą jakość obrazu nie może ocenić czy obrażenia Igora Stachowiaka mogły powstać jeszcze przed zatrzymaniem.

Oskarżeni to Łukasz R., Adam W., Paweł P. i Paweł G. Wszyscy pełnili służbę w niedzielę 15 maja 2016 roku rano. Igor Stachowiak został zatrzymany i dowieziony do komisariatu Stare Miasto. Prawdopodobnie policjanci pomylili go z poszukiwanym wówczas od kilku dni mężczyzną, który uciekł z ulicy Bałuckiego. Zdaniem policji - zatrzymywany Igor Stachowiak - był agresywny, szarpał się i wyrywał. Dlatego już na Rynku użyto wobec niego paralizatora. Co było potem wiemy dzięki nagraniom z kamery zamontowanej w paralizatorze. Film wyciekł do mediów. Ujawnił go Superwizjer TVN. Widać rażonego prądem młodego mężczyznę, który wije się z bólu na podłodze toalety komisariatu przy ulicy Trzemeskiej. Igor – co widać – był rażony prądem i równocześnie zakuty w kajdanki. Prawo nie zezwala na to. Niedługo później mężczyzna zasłabł, a potem zmarł. Reanimacja nic nie dała.


Komentarze (201)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To uczucie zniewolenia

choc bezpiecznie mam sie czuc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

https://www.youtube.com/watch?v=M4IMWhLuY_s

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jak uniewinnią to zabiją następnego

marek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Może buty miał za ciasne?
Wim jak się zachowywała policja jak mnie zatrzymali i zawieźli na komisariat.
To chorzy ludzie są a jeden psychopata ma wpływ na pozostałych.Dla mnie oczywisste ze wpdli...rozwiń całość

Może buty miał za ciasne?
Wim jak się zachowywała policja jak mnie zatrzymali i zawieźli na komisariat.
To chorzy ludzie są a jeden psychopata ma wpływ na pozostałych.Dla mnie oczywisste ze wpdli w amok i zamordowali człowieka.
Dla nich był menelem , śmieciem, ćpunem.
Oni byli władza, a władza nie daruje jak ktoś pod wplywem narkotyków władzy nie sznuje i sie wyrywa.
Karpa na święta nie maja sumienia zatłuc ale w kilkoro dali radę człowiekowi.
Każdy policjant wie jak się skończyło użycie paralizatora na Polaku na lotnisku w Kanadzie i ile lat tam za to morderstwo dostali policjanci.
Dlaczego zatem nie boją się mordować?
Sprawa cudem ujrzał światło dzienne więc możemy sobie wyobrazić ile takich spraw jest zamiatane pod dywan
zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Straszne

Uliczny Wojomnik Huby (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

Szukam. Dziewczyny z Wrocławia do spotkań chętne pisać mam ochotę lizać dupke

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Haha

Brutalny Jan Olbin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

Zasłużył sobie na to, zwykły cpun wcześniej karany za inne rzeczy, widocznie zamalo oberwal a sam. Bym mu poprawił jeszcze, przyjedzie na olbin to też was sklepie


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nhk

degnk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

To byl normalny chlopak.Za co karany?Nigdy nie siedzial!Go... cie obchodzi jego prywatne zycie.Przerazajaca i skandaliczna wypowiedz !

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

milicja za rządów pis morduje Polaków

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dlaczego oni jeszcze nie siedzą?

1% (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

Przecież z materiału TVN jasno wynika, że znęcali się nad człowiekiem a faktem bezspornym jest to że ten człowiek potem umarł. Czy prokurator i sędzia, ludzie podobno obeznani z prawem, nie...rozwiń całość

Przecież z materiału TVN jasno wynika, że znęcali się nad człowiekiem a faktem bezspornym jest to że ten człowiek potem umarł. Czy prokurator i sędzia, ludzie podobno obeznani z prawem, nie potrafią dostrzec oczywistego związku przyczynowo skutkowego? Czy ze stosowania prawa musi się w Polsce robić szopkę? I to po co to wszystko? Żeby chronić czterech czy pięciu zwyroli?

Te patusy już dawno powinny gnić w pudle - jesłi nie odsiadywać karę to przynajmniej czekać na wyrok w AT... zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Komentarz

D.G. (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

Nie dziwią mnie zwyczaje milicjantów, wyniesione jeszcze z czasów rosyjskiego zwierzchnictwa. Musicie zrozumieć, to są ludzie do bólu prości, często z rodzin patologicznych na głębokiej prowincji....rozwiń całość

Nie dziwią mnie zwyczaje milicjantów, wyniesione jeszcze z czasów rosyjskiego zwierzchnictwa. Musicie zrozumieć, to są ludzie do bólu prości, często z rodzin patologicznych na głębokiej prowincji. Dla nich to normalne słyszeć dobiegający z łazienki na komisariacie dźwięk katowanego człowieka - pewnie wtedy żartują sobie między sobą, mówiąc "he he następny był mądry :), TO TERAZ MA". Solidarność ma tam inne znaczenie - w ten sam dzień "poznikały" wszelkie nagrania z monitoringu, i oczywiście nikt niczego nie słyszał. Czemu? Nikt nie chciał iść siedzieć za morderstwo. Ja wiem, że większość z Was to wspaniały okaz konformizmu i wzór do naśladowania, a tam to był jakiś łysy sebiks, którego w Waszej opinii należało zabić, ale to już nie jest trzecia rzesza ani związek radziecki. Taki sposób myślenia pewnie uchował się jeszcze zapewne w chinach ludowych - na pewno dostaniecie tam wizę. Rodzicom i bliskim życzę ciężkiego kryminału dla morderców - to będzie ciężka droga, bo jesteście sami przeciw całemu systemowi. Oprawcom życzę bardzo złego życia - ale za kratami, bo złe życie na wolności powoduje takie właśnie sytuacje, w których człowiek znęca się bezmyślnie nad drugim, często bezbronnym.zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tf6

yg76g (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Noo.Zgadzam sie .Poziom tych prostakow z policji jest PRZERAZAJACY.To zwykle menelstwo.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
tak dokładnie opisałeś, co się dzieje na komisariacie, że

musisz tam pracować, a więc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

ty też jesteś do bólu prosty, z rodziny patologicznej, wychowany na głębokiej prowincji?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie musi

Ank (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Słabo, słabo.. Uważasz, że taki opis pochodzić może jedynie od pracownika danego miejsca? Polecam zainwestowanie czasu w rzetelną obserwację otaczającego Cię świata oraz rozwój osobisty. Z tym źle...rozwiń całość

Słabo, słabo.. Uważasz, że taki opis pochodzić może jedynie od pracownika danego miejsca? Polecam zainwestowanie czasu w rzetelną obserwację otaczającego Cię świata oraz rozwój osobisty. Z tym źle nie trafisz.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
WYROK

187z (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

Śmierć dla oprawców - w łagrach na wschodzie rosji.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
asd

ads (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 11

to kim byl stachowiak to kazdy wie, nie ma za kim plakac, ale to co dzieje sie od kilku lat na komendach, tj. regularne pobicia, naduzycia, tortury etc. to jest bez watpienia problem na ktory...rozwiń całość

to kim byl stachowiak to kazdy wie, nie ma za kim plakac, ale to co dzieje sie od kilku lat na komendach, tj. regularne pobicia, naduzycia, tortury etc. to jest bez watpienia problem na ktory musimy zwrocic uwage, bo jutro ty mozesz byc nastepny/azwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zalosne

sa (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Komentarze milicjantow wynikajace z "solidarnosci zawodowej".

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
//

gazeta nie ta (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 17

Skończcie ten żałosny serial dla Sebixów o zamordowanym bohaterze, męczenniku i idolu wszystkich narkomanów.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
bvghv

hvbgyvuy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Pora zaczac zwalczac to milicyjne bydlo...To juz ludzi moirduje i potem sie wzajemnie chronia,

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Żałosne

(gość)

Zgłoś naruszenie treści / 18 / 3

komentarze milicjantów wynikające z "solidarności zawodowej".

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo