Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bieguni" na podstawie głośnej powieści Olgi Tokarczuk na deskach krakowskiego teatru

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Bieguni" Olgi Tokarczuk na deskach Łaźni Nowej
"Bieguni" Olgi Tokarczuk na deskach Łaźni Nowej Krzysztof Bieliński
"Bieguni" Olgi Tokarczuk, jedna z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat, przeniesiona na deski teatru. Spektakl wyreżyserowany przez Michała Zadarę krakowska publiczność będzie miała okazję zobaczyć 18 i 19 maja w Teatrze Łaźnia Nowa.

FLESZ - Finlandia chce wstąpić do NATO

od 16 lat

- Książki Olgi Tokarczuk to rodząca się na naszych oczach nowa klasyka nowej epoki – świata, który na dobre odmówił nam spójności. Ta spójność nie jest już nawet przedmiotem tęsknoty; oswajamy się z rozpadem

– mówi reżyser spektaklu Michał Zadara.

"Bieguni” to jedna z najważniejszych polskich powieści ostatnich lat. Za wydaną w 2007 roku książkę Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Literacką "Nike”, a w 2018 roku Międzynarodową Nagrodę Bookera. Książka zebrała entuzjastyczne recenzje zarówno w polskiej, jak i zagranicznej prasie.

Co mamy wspólnego z biegunami – prawosławnym odłamem starowierców, ludźmi, którzy zło oswajają ruchem? Ile jest w nas z biegunów?

Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie.

Spektakl, będący kooprodukcją Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, to filozoficzna obserwacja, a jednocześnie pochwała życia w ruchu oraz ludzi, którzy dążą do jego unieruchomienia – przez odwieczną praktykę mumifikacji ciał.

Michał Zadara, laureat Paszportu „Polityki” oraz Nagrody im. Konrada Swinarskiego, w prozie Tokarczuk odnajduje sposób opowiadania, który pozwala autentycznie opisać świat zanurzony w chaosie: niejednoznaczny, wielopłaszczyznowy, odpowiadający kakofonii i dysonansom współczesnego doświadczenia. Spektakl jest wierny poetyce powieści, stanowi opis naszego – niemożliwego do ujednolicenia – doświadczania.

Spektakl 18 i 19 maja w Teatrze Łaźnia Nowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Bieguni" na podstawie głośnej powieści Olgi Tokarczuk na deskach krakowskiego teatru - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski