Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biennale Architektury: jak dbać o przestrzeń [ZDJĘCIA, WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jeszcze do piątku można oglądać wystawy towarzyszące biennale
Jeszcze do piątku można oglądać wystawy towarzyszące biennale Anna Kaczmarz
Dobra architektura powinna dawać nam poczucie ładu i komfortu życia w otaczającej przestrzeni. O tym m.in. mówili w czwartek uczestnicy Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.

Organizatorzy wydarzenia to krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Urząd Miasta Krakowa.

WIDEO: Mówi arch. Bohdan Lisowski, prezes Oddziału SARP w Krakowie

Autor: Małgorzata Mrowiec

Główny temat biennale brzmi: „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni”. W Centrum Kongresowym ICE, gdzie odbywa się impreza, można oglądać prace architektów i urbanistów, które odnoszą się do tego tematu: projekty zrealizowane i koncepcyjne. Pośród prezentowanych obiektów jest m.in. Gdański Teatr Szekspirowski, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, niezwykły gmach filharmonii szczecińskiej, jak i np. plac targowy w Mszanie Dolnej, który przeszedł bardzo udaną metamorfozę. Są też projekty z Włoch, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Gruzji...

Jaką podpowiedzią mogą być dla Krakowa – gospodarza imprezy? – Kraków może się nauczyć tego, że przestrzeń publiczna jest wartością wspólną i należy o nią dbać – uważa arch. Bohdan Lisowski, prezes Oddziału SARP w Krakowie. – Trzeba przywrócić rangę tej przestrzeni i mieć ją w swojej opiece.

Biennale jest okazją do dyskusji i szukania odpowiedzi, jak tworzyć przyjazne, piękne, uporządkowane przestrzenie miejskie, jak przywracać mieszkańcom teren, który został im odebrany przez parkingi i jezdnie.

Konferencja, która otwarła dwudniowe biennale, odbywała się pod hasłem „Wolny rynek – lepsze miasto?” i miała podsumować 25 lat wolnorynkowych doświadczeń polskich architektów. Nie zabrakło gorzkich refleksji o rozwoju polskich miast w tym okresie. – Przy pozorze modernizacji, kurczy się coraz bardziej strefa publiczna, a obszary dotąd powszechnie dostępne obywatelom, stają się przedmiotem gry interesów, gdzie publiczne, wspólne dobro notorycznie przegrywa z presją rynku i deweloperów – zwracała uwagę Dorota Leśniak-Rychlak z fundacji Instytut Architektury. Jak mówiła, tak powstają osiedla, których mieszkańcy wzajemnie zaglądają sobie do okien, betonowe pustynie, gdzie brakuje przedszkoli, szkoły są przepełnione. Nie tworzy się nowych parków ani terenów zielonych.

Za szczególne osiągnięcie ostatnich lat – i wykorzystaną szansę, jaką dał Polsce impuls unijnego dofinansowania – uznano natomiast zgodnie nowe obiekty kultury. Dzięki nim polska architektura jest obecna w międzynarodowych czasopismach i zbiera nagrody. Jednym z przykładów jest Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie.

Pojawiła się opinia, że tak jak lekcje muzyki w szkołach przygotowują do jej odbioru, tak też przydałaby się edukacja w zakresie architektury. Prof. Konrad Kucza-Kuczyński zwrócił z kolei uwagę na to, że samym architektom brakuje stałego dokształcania. – W dużych ośrodkach są jeszcze dyskusje, wystawy. Ale na prowincji wtórny analfabetyzm jest chyba faktem – uznał.

W piątek w ICE od godz. 14.30 do 18 będzie można wysłuchać wykładów jurorów biennale i zagranicznych gości – uznanych na świecie architektów i urbanistów, a także uczestniczyć w gali wręczenia nagród o godz. 19. Na zakończenie zaplanowany jest koncert piosenek Toma Waits’a w wykonaniu… architektów. Wstęp bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski