Bigos na miarę rekordu [ZDJĘCIA]

Bigos na miarę rekordu [ZDJĘCIA]

Magdalena Uchto

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Panie miały stopami ugnieść kapustę. Ewa Kula (druga z prawej) wygrała cały turniej.
1/17

Przejdź do
galerii zdjęć

©Magdalena Uchto

Wydarzenie. W Charsznicy został pobity rekord Guinnessa - ugotowano tu z kapusty danie o wadze ponad dwóch ton. A producenci walczyli o tytuł I Pary Kapuściarzy Roku, ugniatając kapustę w beczce, ważąc ją i rzucając nią do celu.
Wójt Jan Żebrak przyznał, że choć w ciągu ostatnich 20 lat wieś uległa dużym przeobrażeniom, to dziś trudno uzyskać satysfakcję ze sprzedaży produktów rolniczych. - Władzę nad polską siecią dystrybucji przejęły zagraniczne markety. Z nostalgią wspominamy warzywniaki, których właściciele płacili podatki w Polsce - mówił wójt.

I choć w tym roku rolnikom doskwierają niskie ceny sprzedaży, to w Charsznicy nadal stawiają na promocję kapusty nazywanej tu "zielonym złotem".
Na Dni Kapusty wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak i radny wojewódzki Adam Domagała przywieźli ze sobą odznaczenia - "Krzyże Małopolski". Złotą honorową odznakę otrzymał wójt Jan Żebrak, a srebrną - radny powiatowy Mariusz Wolny.

To jednak nie koniec wyróżnień. Odznaki "Zasłużony dla kultury polskiej" przyznane przez Ministra Kultury otrzymały Beata Badoń i Jadwiga Bożek.

Podczas Dni Kapusty został pobity rekord Guinnesa. Udało się ugotować ponad 2 tysiące kilogramów bigosu. - Kapusta pochodziła z gospodarstwa Andrzeja Pietrzyka z Charsznicy. Jest to jedna z najlepszych kapust kiszonych, jakie miałem przyjemność gotować - mówi Leszek Kawa, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników. Wylicza, że w bigosie znalazło się też mięso, przyprawy, grzyby, boczek, kiełbasa i powidła śliwkowe.

Przygotowania do wielkiego gotowania rozpoczęły się w sobotę o 14. - W ostatnim pobitym rekordzie bigos miał wagę 700 kg - mówi Leszek Kawa. Bigos w Charsznicy gotowało ok. 30 osób z firm Magillo i Makro, Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników oraz blogerzy kulinarni. Danie było rozdawane bezpłatnie. O tym, że niewątpliwie zasługuje na rekord oficjalnie zaświadczyli posłowie Andrzej Adamczyk i Jarosław Gowin oraz Mirosław Dróżdż, dyrektor szpitala.

Sporo zabawy dostarczył konkurs o tytuł Kapuściarzy Roku. Panowie szatkowali kapustę na czas oraz rzucali główką do kosza "teściowej". Z kolei panie musiały wykazać się precyzją przy ważeniu kapusty oraz ugniatać ją w beczkach stopami. Każdy z kandydatów odpowiadał na pytania dotyczące Charsznicy i Dni Kapusty. Konkurencjom towarzyszył występ zespołu "Charszniczanki". Zwycięzcami zostali Ewa Kula z Tczycy i Damian Błaut z Podlesic.

Choć w programie tegorocznych Dni Kapusty nie było koronacji Kapuścianej Pary Królewskiej, to jednak organizatorzy zaskoczyli wszystkich. Okazało się, że zwycięzcy turnieju o tytuł Kapuściarzy Roku zostali udekorowani koroną i kapuścianym berłem, które otrzymali od ubiegłorocznych władców kapuścianych - Grażyny Srogi i Jerzego Peronia. Kapuściarze Roku zapewnili, że postarają się, by za ich rządów cena warzywa była wyższa.

Dniom Kapusty towarzyszyły też wystawy m.in. sprzętu rolniczego, warzyw, a także koncerty. Publiczność doskonale się bawiła przy występie Donatana & Cleo. Znakomity koncert można było usłyszeć w wykonaniu Ernesta Staniaszka, finalisty III edycji "The Voice of Poland". Towarzyszył mu m.in. Wojciech Baranowski, uczestnik IV edycji programu.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wybiórczość to grzech

Korektor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

Pani redaktor pominęła przez przypadek obecność senatora Pęka?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to ma sens

miech (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

Nie ma lepszej imprezy na okolice. Brawo Charsznica.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
shi(f)t

Beret (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

Bigos na miarę rekordu - paw na miarę Barei

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szlachetny

do falszywca (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

Panie wojcie jak się panu marzą warzywniaki to se Pan je otwieraj. Ale Pan jesteś wygodny, spółeczki, spółdzielnie, żeby rączek nie ubrudzic i kapustę do marketów za granicą. Niech Pan zacznie...rozwiń całość

Panie wojcie jak się panu marzą warzywniaki to se Pan je otwieraj. Ale Pan jesteś wygodny, spółeczki, spółdzielnie, żeby rączek nie ubrudzic i kapustę do marketów za granicą. Niech Pan zacznie patriotyzm od siebie.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
chytrusy

wiedzialem (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

Dali kapustę na bigos bo jest za darmo. Jakby kapusta płaciła to by nie było rekordu. Bidoki.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo