Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bijatyki i kradzieże w centrum. Mieszkańcy apelują o monitoring

Piotr Tymczak
Obecnie system monitoringu miasta obejmuje 89 kamer
Obecnie system monitoringu miasta obejmuje 89 kamer fot. Andrzej Banaś
Bezpieczeństwo. W tym roku w Krakowie planowana jest rozbudowa istniejącego systemu monitoringu wizyjnego - o około 20 kamer.

Dzielnica I powinna zostać objęta monitoringiem - zwłaszcza chodzi o ulice Miodową, Brzozową, Podbrzezie, Berka Joselewicza i św. Sebastiana. Z wnioskiem w tej sprawie radni ze Starego Miasta zwrócili się do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. - Podjęliśmy stosowną uchwałę na prośbę mieszkańców, którzy zebrali kilkaset podpisów - wyjaśnia Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

- Od dziewięciu lat, odkąd jestem radnym, pamiętam, że mieszkańcy zabiegają o ten monitoring - dodaje Jacek Balcewicz, radny z Kazimierza. Ulice z tego rejonu radni z „jedynki” wyszczególnili w uchwale w sprawie monitoringu. Uzasadnili, że latem wspomniane ulice pełnią rolę głównego szlaku komunikacyjnego między Rynkiem Głównym a placem Nowym.

„Na tych ulicach w godzinach nocnych dochodzi do wielu incydentów z udziałem osób nietrzeźwych w postaci: rzucania butelkami, bijatyk, dewastacji mienia mieszkańców i kradzieży. Pomiędzy wymienionymi ulicami, tj. ul. Brzozową a ul. Berka Joselewicza znajduje się także skwer z ławkami, na których osoby nietrzeźwe spożywają alkohol, uniemożliwiając innym mieszkańcom odpoczynek” - zaznaczyli radni ze Starego Miasta.

Podkreślili też, że zamontowanie monitoringu poprawiłoby bezpieczeństwo w czasie Światowych Dni Młodzieży. - Docelowo monitoringiem powinno zostać objęte całe centrum Krakowa, przez które przewijają się turyści. Rocznie jest ich aż około 10 milionów - zwraca uwagę przewodniczący Daros.

Obecnie krakowska policja dysponuje 26 kamerami obejmującymi centrum Krakowa. Zlokalizowane są głównie w Rynku Głównym i jego okolicach. Z tego na Kazimierzu jest tylko jedna kamera - przy ul. Bożego Ciała 5.

Rozbudowa miejskiego monitoringu to jeden z postulatów, za jakim głosowali mieszkańcy podczas referendum w 2014 roku. Prezydent Majchrowski, podsumowując ubiegły rok, wspomniał, że zakończył prace zespół ds. monitoringu pracujący pod kierunkiem prof. Janiny Czapskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W efekcie przyjęto szczegółowy harmonogram, który zakłada rozbudowę systemu monitoringu miasta do około 200 kamer do 2018 roku (obecnie jest ich 89 - razem z kamerami w Podgórzu oraz w Nowej Hucie obsługiwanymi przez straż miejską).

- W tym roku planowana jest rozbudowa istniejącego systemu monitoringu wizyjnego o około 20 kamer, umieszczonych na ciągach komunikacyjnych pieszych i kołowych. Głównie będą one wykorzystywane do nadzorowania i zapewnienia bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży, a także w pobliżu miejsc uroczystości - informuje Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Krakowa.

Zapowiada, że opracowana zostanie także koncepcja rozbudowy monitoringu, wraz z projektem technicznym. Miejsca nim objęte zostaną na tym etapie wytypowane w oparciu o mapę zagrożeń miasta, a także konsultacje z dzielnicami, policją i strażą miejską. - W latach 2017-2018 ma zostać rozbudowany system monitoringu do około 200 kamer, przy czym liczba ta nie jest liczbą ostateczną. Może ulegać zmianom wraz z bieżącą analizą stanu bezpieczeństwa w mieście - dodaje dyrektor Klimek.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski