Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bilety z wątpliwościami

SYP
Od pierwszego kwietnia obowiązuje nowy cennik biletów w komunikacji miejskiej organizowanej na terenie Olkusza, Klucz, Bukowna i Bolesławia przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”.

Od 1 kwietnia można korzystać z biletów jednodniowych w komunikacji miejskiej w Olkuszu. Fot. Jacek Sypień

OLKUSZ

Taką nowością są bilety jednodniowe. Aby jeździć autobusami przez cały dzień w strefie miejskiej trzeba kupić bilet za 4 zł, a na obszarze dwóch jednostek administracyjnych – 7 zł. Gminy Bukowno i Bolesław są traktowane, jako jedna jednostka administracyjna. Zwykły bilet jednorazowy kosztuje nadal 1,6 zł. Między innymi sprawa wprowadzenie biletów jednodniowych wzbudziła wątpliwości olkuskiego radnego Łukasza Kmity.

- Dlaczego Związek różnicuje mieszkańców Miasta i Gminy jednym umożliwiając możliwość zakupu i skorzystania z biletu jednodniowego, zaś drugim mieszańcom nie dając takiej możliwości? Na terenie gminy Olkusz "bilet jednodniowy" będzie ważny m.in. na linii 450, linii 475 (do Bogucina Małego) i linii 457 (do Niesułowic i Lgoty). Mieszkańcy tych dwóch sołectw będą mogli, jako jedyni w gminie dojechać do swoich miejscowości na podstawie biletu jednodniowego. Z nowego "biletu jednodniowego" nie będą mogli skorzystać m.in. mieszkańcy dojeżdżających do swoich sołectw t.j. do Gorenic, Witeradowa, Żurady, Osieka, Zimnodołu, Zedermana, Kogutka, Zawady, Kosmolowa, Zadola Kosmolowskiego, Wiśliczki, Olewina, Rabsztyna, Troska, Pazurek, Podlesia i Braciejówki. Takie uregulowania w moim przekonaniu dyskryminują część mieszkańców gminy Olkusz, którym nie przyznano możliwość skorzystania z możliwości przejazdu na podstawie "biletu jednodniowego". – napisał radny Kmita w oficjalnym piśmie skierowanym do Związku. - Na terenie gminy Olkusz bilet jednodniowy obowiązuje wyłącznie w strefie miejskiej. Nie przewidziano biletów jednodniowych na jedną strefę administracyjną, więc Pańskie obawy, że mieszkańcy sołectw będą nierówno traktowani są bezzasadne. – odpowiedział Wojciech Gleń, przewodniczący Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna”.

Radny Kmita pytał także władze Związku, dlaczego nie wprowadzono w taryfie biletów jednodniowych 50 proc. ulgi dla kombatantów i studentów. Obecnie cena za bilet jednodniowy wynosi 7 zł (normalny) i 4 zł (ulgowy). - Według wymogów art. 20 ust. 1 ustawy o kombatantach, kombatantom i innym osobom uprawnionym (na mocy tej ustawy) przysługuje ulga taryfowa w wysokości 50 proc. przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej. Podobną regulację zawiera art. 188 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym. Stanowi ona, że studentowi przysługuje prawo do korzystania z 50 proc. ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej.    
Tak, więc "bilet jednodniowy" ulgowy powinien kosztować 3 zł 50 groszy, a nie 4 zł. – uważa radny Łukasz Kmita. - Cytowane przez Pana zapisy ustawy o kombatantach oraz prawa o szkolnictwie wyższym wskazują na uprawnienia kombatantów i studentów do 50 proc. ulgi w opłatach za przejazdy publicznymi środkami komunikacji miejskiej, nie wskazują jednak obligatoryjnego obowiązku stosowania tej ulgi przy wszystkich stosowanych rodzajach biletów. Kombatanci i studenci mogą skorzystać z ulgi ustawowej na bilety jednorazowe oraz okresowe w komunikacji organizowanej przez Związek. – odpowiedział przewodniczący Wojciech Gleń. Na zgłoszoną przez radnego Kmitę wątpliwość, czy przyjęte przez Związek rozwiązania są zgodne z obowiązującym prawem przewodniczący Gleń odpisał, że uchwały Związku podlegają nadzorowi wojewody, który nie stwierdził niezgodności z prawem uchwały Nr LXXVIII/290/2011 Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w Olkuszu, czyli tej, która wprowadziła nowe kategorie biletów.

Bilety jednodniowe, to nie jedyna zmiana. Kolejną taką nowością obowiązującą od 1 kwietnia jest bilet okresowy na okaziciela. Dotychczas stosowane bilety miesięczne są imienne, a na podstawie biletu na okaziciela mogą podróżować różne osoby. Taki miesięczny bilet na okaziciela ważny na terenie trzech jednostek administracyjnych kosztuje 160 zł. Za bilet ważny dwa miesiące trzeba zapłacić 300 zł, a trzy miesiące 420 zł. Władze Związku zdecydowały się wprowadzić 50 proc. zniżkę na stosowane do tej pory imienne bilety miesięczne dla uczniów i studentów. W strefie miejskiej zwykły bilet miesięczny będzie kosztował 70 zł, a ulgowy 35 zł. Za ulgowy, imienny bilet na cały semestr trzeba będzie zapłacić 140 zł, a na cały rok – 280 zł. Miesięczny bilet imienny na jedną jednostkę administracyjną będzie teraz kosztował 80 zł (ulgowy 40 zł), semestralny 160 zł, a roczny 320 zł. Jeśli ktoś podróżuje w obrębie dwóch gmin, to za bilet miesięczny zapłaci 90 zł (ulgowy 45 zł), semestralny 180 zł, a roczny 360 zł.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski