Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilion złotych na zbudowanie dobrobytu [WIDEO]

Zbigniew Biskupski, Maciej Badowski
Minister Mateusz Morawiecki ma bardzo ambitny plan
Minister Mateusz Morawiecki ma bardzo ambitny plan fot. Piotr Smoliński
Plan Morawieckiego. Najbardziej ambitny program gospodarczy od lat - tak przedstawiony wczoraj „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” ocenia Konfederacja Lewiatan. - Nie wiadomo, jak rząd chce ten program zrealizować - zaznacza prof. Stanisław Gomułka.

Rada Ministrów przyjęła wczoraj strategię rozwoju Polski na najbliższe 25 lat, nazwaną planem Morawieckiego. Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki potrzebę powstania takiej strategii uzasadnia lapidarnie: - Kończy nam się paliwo, na którym jechaliśmy.

Jak wyjaśnia, Polska musi uwolnić się z pięciu pułapek: rozwoju na kredyt, zbyt niskich oszczędności oraz kończących się okresów wsparcia ze środków unijnych, rozwoju polskich firm w oparciu o zachodnie technologie i boomu demograficznego. Plan ministra Morawieckiego to próba o minięcia tych pułapek.

Odpowiedzialny rozwój ma się opierać na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej, zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym. To przemysł ma być źródłem komercyjnych wydatków na badania i rozwój oraz naturalnym środowiskiem innowacji. Rząd zamierza rozwijać klastry i doliny przemysłowe, na wzór doliny lotniczej w Polsce wschodniej.

WIDEO: "Nowy model rozwoju". Min. Morawiecki zaprezentował plan gospodarczy dla Polski

Źródło: TVN24/x-news

Działalność gospodarcza ma kwitnąć, bo zostanie uproszczony system podatkowy, pojawią się ulgi podatkowe dla firm innowacyjnych, a przepisy będą bardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Państwo ma wspierać eksport i promocję polskiej marki za granicą. Nastąpi mobilizacja kapitału, dzięki czemu na inwestycje prorozwojowe zostanie wydane ponad bilion złotych.

- To bardzo ważne, że powstała tego typu inicjatywa - podkreśla dr Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan. Według niego plan Morawieckiego to pierwsza próba wprowadzenia spójnej polityki przemysłowej w historii III RP. Zaznacza jednak, że do osiągnięcia sukcesu potrzebne są odpowiednie instytucje, sprawni urzędnicy, odpowiednia koordynacja pomiędzy różnymi resortami i organizacjami.

- Główne założenia, te pięć filarów trudno kwestionować i się z nimi nie zgodzić - uważa prof. Stanisław Gomułka. - Problem polega tylko na tym, że nie wiadomo, jak rząd chce ten program zrealizować i w jaki sposób sfinansować - dodaje.

Podobnego zdania jest prof. Ryszard Bugaj. - Na poziomie deklarowanych celów w zupełności się z nimi zgadzam. Największe wątpliwości i pytania rodzi to, jak ten program ma być zrealizowany. To nie zostało powiedziane. Silne wsparcie państwa i ochrona rynku krajowego to dzisiaj jest niemożliwe ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej - podkreśla prof. Ryszard Bugaj.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiada m.in. takie zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, by w przetargach preferencje miały polskie firmy. - Chcemy uwolnić krajową przedsiębiorczość i chcemy stworzyć oryginalną ścieżkę rozwoju na najbliższą przyszłość: 5,10,15 lat - przekonuje wicepremier Morawiecki. Nie przedstawia jednak, jak chce do tego doprowadzić. Za to z jego ust pada zapewnienie, że za 15 lat zarobki w Polsce mogą osiągnąć średnią w Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski