Biorą dietę za pracę w komisjach, choć przychodzą pod sam...

Biorą dietę za pracę w komisjach, choć przychodzą pod sam koniec

Sylwia Nowosińska

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Radny Tomasz Urynowicz z PO spóźnił się godzinę na posiedzenie komisji
1/4
przejdź do galerii

Radny Tomasz Urynowicz z PO spóźnił się godzinę na posiedzenie komisji ©FOT. ANNA KACZMARZ

Kontrowersje. – Chcemy zwrócić uwagę na nieetyczne zachowanie radnych – mówi Anna Cioch z Fundacji Stańczyka, która kontroluje samorząd.
Lekceważenie swoich obowiązków przez miejskich radnych w tej kadencji stało się prawdziwą plagą. Tylko w ubiegłym tygodniu troje z nich przyszło na posiedzenie komisji pod sam koniec, ale mimo to wpisali się na listę, aby uniknąć obniżenia diety. Sprawą zajmie się komisja dyscyplinarna.

Na ten problem zwróciła uwagę Fundacja Stańczyka, której członkowie na co dzień działają na rzecz jawności w życiu publicznym.

Nagrywają m.in. sesje i posiedzenia komisji Rady Miasta Krakowa. Dzięki tym właśnie nagraniom pracownikom fundacji udało się przyłapać kilku radnych na gorącym uczynku. W ubiegłym tygodniu ich uwadze nie umknęło zachowanie Józefa Jałochy, Katarzyny Pabian i Tomasza Urynowicza.


– Chcemy zwrócić uwagę na nieetyczne zachowanie radnych, polegające na wpisywaniu się na listę obecności mimo faktycznej absencji podczas posiedzenia komisji bądź sesji – tłumaczy Anna Cioch z Fundacji Stańczyka.

Wniosek w tej sprawie zostanie skierowany do Komisji Dyscyplinarnej Rady Miasta.

Radni będą napiętnowani w internecie

Zdaniem Anny Cioch mieszkańcy mają prawo wiedzieć, którzy radni naprawdę uczestniczą w pracach komisji Rady Miasta, a którzy tylko podpisują się na liście, tym bardziej że od obecności na sesji i posiedzeniach komisji uzależniona jest wysokość ich diety, która wynosi ok. 2600 zł.

Oblicza się ją na podstawie specjalnego wzoru, w którym bierze się pod uwagę pełnione przez radnego funkcje, pracę w komisjach merytorycznych oraz właśnie frekwencję.

Działacze fundacji znaleźli także inny sposób na to, jak zmotywować radnych do pracy. Będą publikować informacje o ich przewinieniach w internecie.

– Wpisywanie się przez radnych na listę obecności mimo znacznego spóźnienia to dla nas żadna nowość, takie zachowania obserwujemy regularnie, ale ostatnio zdarzają się na tyle często, że postanowiliśmy publikować informację o nich za każdym razem – tłumaczy Anna Cioch.

W piątek na profilu „Przejrzysty Kraków”, który na jednym z portali społecznościowych prowadzi fundacja, pojawiła się informacja, że radny klubu PiS Józef Jałocha w środę, 15 kwietnia pojawił się na posiedzeniu Komisji Praworządności parę minut przed jego końcem, a mimo to wpisał się na listę obecności. „Uważacie, że to w porządku?” – zapytali krakowian na swoim profilu członkowie Fundacji Stańczyka.

W odpowiedzi od razu posypały się propozycje, jak zmobilizować radnych do pracy. „Przydałaby się tabelka z typowymi przewinieniami i wpisywać je tam trzeba z datą” – sugerował jeden z komentujących. Inny zadeklarował, że napisze do radnego Jałochy z prośbą o wyjaśnienie. My także próbowaliśmy się z nim skontaktować, jednak przez weekend jego telefon nie odpowiadał.

„Nie ma takiej możliwości, to chyba nie ja”

Dotarliśmy za to do innych radnych, którzy w zeszłym tygodniu zachowali się w ten sam sposób. To Katarzyna Pabian (PO) i Tomasz Urynowicz (PO). Oboje przyszli z około godzinnym opóźnieniem na Komisję Promocji i Turystyki, która odbyła się w czwartek i trwała godzinę i 20 minut. Postanowiliśmy zapytać ich, skąd te spóźnienia.

– W ogóle nie ma takiej możliwości, to chyba nie ja – tak zareagowała na nasze pytanie Katarzyna Pabian. Później jednak przypomniała sobie, że do spóźnienia rzeczywiście doszło. – Przyszłam trzydzieści minut spóźniona, a komisja trwa półtorej godziny. Będę rozmawiać z Fundacją Stańczyka, aby to wyjaśnić – powiedziała nam radna Pabian. Jak było naprawdę zweryfikują nagrania z komisji.

Tłumaczy, że komisje zaczynają się jedna po drugiej i trudno zdążyć na wszystkie. – Komisje niestety odbywają się co godzinę. Przez to, że są źle rozplanowane, bardzo wielu radnych z jednych komisji musi wychodzić wcześniej, a na inne przychodzi później – dodaje Katarzyna Pabian. Według niej dobrym rozwiązaniem byłoby skrócenie czasu trwania obrad komisji, choć nie zawsze ze względu na liczbę obecnych gości jest to możliwe. – Powinny trwać ok. godziny, żeby spóźnienie na kolejne obrady było nie większe niż 15 minut – uważa radna Pabian.

Spóźnił się, bo akurat był w pracy

Tomasz Urynowicz tłumaczy natomiast, że spóźnił się na komisję po raz pierwszy od wielu lat, bo był akurat w pracy. – Nie jestem w stanie być wszędzie punktualnie, bo pracuję. Najważniejsze, że jestem punktualnie na tych komisjach, które prowadzę – dodaje radny klubu PO.

Na pytanie, czy to w porządku, że radny przychodzi pod koniec i wpisuje się na listę, odpowiada, że trudno jest przewidzieć, ile będą trwały posiedzenia. – Nie jesteśmy zawodowymi radnymi, każdy z nas ma jakieś inne obowiązki i nie każdego dnia jesteśmy w stanie wyjść wcześniej z pracy – tłumaczy. Według niego komisji jest za dużo i dlatego radnym trudno jest zdążyć na posiedzenia wszystkich w ciągu tygodnia.

Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider uważa, że radni nie powinni skarżyć się na terminy prac komisji, skoro sami je sobie ustalili. Nie chce jednak komentować ich spóźnień. – Ja nie jestem niańką ani księdzem, każdy ma swoje sumienie – mówi Bogusław Kośmider.

Uważa jednak, że gdyby rozłożyć posiedzenia komisji na dwa tygodnie, to byłoby o wiele łatwiej. Teraz większość z nich odbywa się tylko przed sesjami, czyli w ciągu dwóch tygodni w miesiącu. W tygodniach, w których nie ma sesji, zaplanowane są tylko komisja sportu i komisja główna.

Przewodniczącemu Kośmidrowi nie spodobał się natomiast pomysł zmniejszenia liczby komisji. – Niedawno sami radni chcieli zwiększyć ich liczbę, teraz znów chcą zmniejszać, tak nie można – komentuje.

sylwia.nowosinska@dziennik.krakow.pl

Komentarze (19)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
urynowicz wredny fałszywiec

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

podzielam , tez mam takie zdanie

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
urynowicz :(

zaskoczony (gość)

Zgłoś naruszenie treści

tyle zarabia i sie ..spóznia , niech odda na potrzebujących w oswiadczeniu ,12 tys plus dieta 2.600/m-c

www.bip.krakow.pl/oswiadczenia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
urynowicz :(

zaskoczony (gość)

Zgłoś naruszenie treści

tyle zarabia i sie ..spóznia , niech odda na potrzebujących

https://www.bip.krakow.pl/oswiadczenia

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
urynowicz :(

zaskoczony (gość)

Zgłoś naruszenie treści

tyle zarabia i sie ..spóznia , niech odda na potrzebujących

https://www.bip.krakow.pl/oswiadczenia/osw_13103.pdf

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Dla takich wlasnie

krak (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

przedluzono emeryturki do 67-miu lat.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Urynowicz

NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13

Urynowicz i wszystko jasne...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fundacja Stańczyka, Program Przejrzysty Kraków

Zgłoś naruszenie treści / 9

Cieszymy się, że nasze obserwacje wywołały dyskusję o tym, ile powinno być komisji i kiedy powinny odbywać się ich posiedzenia. Nie jest naszym celem wskazywanie palcem spóźnialskich, ale...rozwiń całość

Cieszymy się, że nasze obserwacje wywołały dyskusję o tym, ile powinno być komisji i kiedy powinny odbywać się ich posiedzenia. Nie jest naszym celem wskazywanie palcem spóźnialskich, ale doprowadzenie do tego, żeby radni faktycznie pracowali na rzecz mieszkańców. Mamy nadzieję, że nagłośnienie problemu pomoże w przeprowadzeniu koniecznych do tego zmian. Wszystkie nasze nagrania z posiedzeń komisji znajdziecie na przejrzystykrakow.plzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Fundacja Stańczyka to jakiś dział Faktu??

młody (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 21

Czy Fundacja Stańczyka to jakiś dział Faktu szukający sensacji?? Czy co??


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ty też pseudo radnym jesteś?

antyrzuędnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Niech by tak zrobił w prywatnej firmie, to zobaczył by jakie są konsekwencje za cwaniactwo:)
Młody a Ty co głu...pi jesteś że nie rozumiesz?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
nie, jest tym tradnym

gość (gość)

Zgłoś naruszenie treści

młody, choc nie taki młody, jest tym radnym który wyznaje zasadę: co tu robić aby nic nie robić a zarobić

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tylko kasa

fao (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

Takich radnych sobie wybraliście, to w czym jest problem?
Chociaż w przypadku większości tych radnych o wiele lepiej byłoby im płacić za nieprzychodzenie na komisje i sesje, bo takie brednie...rozwiń całość

Takich radnych sobie wybraliście, to w czym jest problem?
Chociaż w przypadku większości tych radnych o wiele lepiej byłoby im płacić za nieprzychodzenie na komisje i sesje, bo takie brednie opowiadają i takie bzdury przegłosowywują, że aż śmiech d… ściska.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
W prywatnej firmie

kopa w 4 litery (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16

dostalby dziad jeden z drugim , 1600 zl i umowe smieciowa.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo