Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Skałą z apelem pamięci nad mogiłą powstańców styczniowych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Obchody 160 rocznicy bitwy pod Skałą
Obchody 160 rocznicy bitwy pod Skałą Biuro poselskie Elżbiety Dudy
Mieszkańcy Skały uczcili poległych powstańców styczniowych, którzy 160 lat temu walczyli na miejscowym cmentarzu z oddziałami rosyjskimi. Tu rozgrywała się bitwa pod Skałą, jedna z wygranych podczas powstania styczniowego.

Uroczystości w Skale rozpoczęły się w kościele św. Mikołaja w Skale od mszy św. za Ojczyznę i walczących o wolność. Potem zebrani przemaszerowali na cmentarz. Tu przy mogile poświęconej powstańcom, gdzie początkowo byli pochowali uczestnicy bitwy o Skałę zapalono znicze, złożono kwiaty.

Uroczystości organizowali przedstawiciele Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami w Skale, sołectwo Skała przy współudziale reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Skale ze sztandarami. W uroczystości uczestniczył proboszcz skalski ks. Jan Robak, poseł Elżbieta Duda, przedstawiciele organizacji lokalnych i społecznicy miejscowi.
To tutaj przy cmentarzu nocą z 4 na 5 marca 1863 roku rozgrywała się bitwa o Skałę.

Tutaj pod Skałą walczyli powstańcy z oddziału gen. Mariana Langiewicza, którzy wycofali się z walk spod Pieskowej Skały, gdzie dzień wcześniej była bitwa powstańców z oddziałami Rosjan. W Skale powstańcy natrafili na ten idący do Pieskowej Skały, ale spóźniony oddział rosyjski pod dowództwem mjr. Stolzenwalda - opowiada Piotr Trzcionka, historyk, pasjonat regionalista.

Walka pod Skałą trwała trzy godziny zakończona zwycięstwem powstańców.

Historycy nie przesądzają o zwycięzcy tej bitwy, ale sytuacja była oczywista. Rosjanie się wycofali, byli przegnani do Miechowa. Powstańcy zajęli Skałę. Jednak po bitwie straty też były duże. Poległo tutaj 23 powstańców, a 24 zostało rannych. Tutaj w bitwie pod Skałą zginął też walczący po stronie polskiej Andriej Potebnia, oficer wojska rosyjskiego. Jego grób znajduje się pod Pieskową Skałą - mówi Trzcionka.

Obelisk przy którym dziś cała społeczność oddaje cześć powstańcom pozostał na cmentarzu w Skale nawet po tym, jak ciała poległych powstańców przeniesiono do mogiły w parku niedaleko zamku w Pieskowej Skale. Tam zrobiona została zbiorowa mogiła wszystkich 63 powstańców poległych w Dolinie Prądnika.

Natomiast zachowanie obelisku - mogiły, pierwszego miejsca pochówku tych, którzy zginęli w bitwie pod Skałę społeczność tutejsza zawdzięcza Wacławowi Kietlińskiemu, dawnemu, nieżyjącemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Skale. Jak podkreśla Piotr Trzcionka, to ten dyrektor w latach 60-tych znalazł fundusze na zabezpieczenie obelisku, obmurowanie mogiły powstańczej.

Uroczystości upamiętniające powstanie styczniowe na zamku w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale w czasach powstania styczniowego. Op...

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski