Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Tannenbergiem

Redakcja
W połowie sierpnia 1914 r. do Prus Wschodnich wkroczyły dwie armie rosyjskie, które atakując, odniosły początkowo znaczne sukcesy - rozbiły pięć niemieckich korpusów. Na tym jednak skończył się impet ich natarcia.

Z archiwum "Dziennika Polskiego"

 86 lat temu, 30 sierpnia 1914 roku, dobiegało końca jedno z największych starć I wojny światowej, bitwa pod Tannenbergiem.
 Reakcja Niemców była szybka. Nowym dowódcą został, urodzony w Poznaniu, 68-letni emerytowany generał Paul von Hindenburg. 27 sierpnia dwanaście niemieckich dywizji przeszło do kontrnatarcia i uderzyło na rosyjską armię "Narew". W ciągu kilku godzin rosyjskie korpusy zostały rozbite. 30 sierpnia w okolicy Wielbarka, nie chcąc dostać się do niewoli, dowódca armii "Narew" gen. Samsonow popełnił samobójstwo. 1 września resztki jego armii, pozbawione amunicji i nadziei odsieczy - skapitulowały.
 Na mazurskich polach złożyło głowy 40 tys. żołnierzy rosyjskich, do niewoli poszło 125 tys. Druga rosyjska armia "Niemen" wycofała się pospiesznie na wschód. W połowie września nie było już w Prusach Wschodnich żołnierzy rosyjskich.

(PS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski