Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biuletyn pisany przez młodzież i mieszkańców ma zastąpić „Echo Czyżyn” i znieść podziały

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Siedziba Rady Dzielnicy XIV Czyżyny
Siedziba Rady Dzielnicy XIV Czyżyny Fot. Anna Kaczmarz
Czyżyny. Wydawanie lokalnej gazetki Rady Dzielnicy XIV znów zostało wstrzymane. Mieszkańcy, zwłaszcza ci starsi, zostali pozbawieni informacji o tym, co dzieje się w dzielnicy. Pojawił się natomiast pomysł tworzenia oddolnego biuletynu od mieszkańców, dla mieszkańców. Zda egzamin?

Na ostatniej sesji większość radnych „czternastki” podjęła decyzję, by zrezygnować z finansowania biuletynu, bo jest tubą propagandową tylko jednej grupy radnych. Wcześniej radni nawzajem oskarżali się o manipulowanie treściami w lokalnym piśmie i faworyzowanie jednej grupy radnych.

Tyle że mieszkańcy Czyżyn od zawsze byli związani z dzielnicowym biuletynem i nie są zachwyceni jego wycofaniem. - Podając argument, że wszystko można przeczytać w internecie, można też zlikwidować biblioteki. W gazetce piszą przecież o tym co się dzieje na naszych osiedlach, a tu dużo jest starszych, bez dostępu do internetu - mówią czyżynianie.

Alternatywne rozwiązanie, które ma zapobiec pozostawieniu mieszkańców bez informacji zaproponował jeden z radnych - Wojciech Krzysztonek. Na ostatnie posiedzenie komisji ds. Echa Czyżyn zaprosił dyrektorów szkół z terenu dzielnicy i zaproponował im wydawanie lokalnego czasopisma, ale jak twierdzi, bezstronnego, nie zawłaszczanego przez żadną grupę radnych.

- Chodzi o utworzenie takiej Czyżyńskiej Akademii Dziennikarstwa, w której uczniowie, ale także inni zainteresowani mieszkańcy pod nadzorem pedagogów, przede wszystkim polonistów, pisaliby o tym, co dzieje się w Dzielnicy XIV - tłumaczy radny Krzysztonek.

Efektem ich pracy miałby być kwartalnik wydawany dla mieszkańców, w którym pojawiałyby się nie tylko informacje o pracy radnych, inwestycjach i planach, ale przede wszystkim o ciekawych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, czy działaniach organizacji pozarządowych. - Taki biuletyn byłby własnością nie radnych, ale mieszkańców i pozwoliłby uniknąć ingerencji i kontroli radnych w publikowane treści. A może dzięki temu uda nam się znaleźć w Czyżynach przyszłego kronikarza na miarę Ryszarda Kapuścińskiego - mówi Wojciech Krzysztonek. Dyrektorom szkół pomysł się spodobał i do końca miesiąca mają przygotować szczegółowy zarys projektu. W tym roku powinien pojawić się choć jeden pilotażowy numer.

Tymczasem przewodniczący Dzielnicy XIV (w opozycji do radnego Krzysztonka) uważa, że sama idea biuletynu tworzonego przez młodzież i mieszkańców jest bardzo ciekawa, ale nie zastąpi formy kontaktu radnych z mieszkańcami, która wynika ze statutu dzielnicy.

- Już co najmniej pięć razy radni dokonywali zamachu na „Echo Czyżyn” z powodu wewnętrznych konfliktów w radzie. A to tylko szkodzi mieszkańcom. Zobaczymy, czy nowy biuletyn młodzieżowy będzie dobrym medium dla nich, trudno powiedzieć. Może tak być, jeśli faktycznie to uczniowie będą tworzyć publikowane w nim treści - nie tylko w teorii, ale i w praktyce - twierdzi Marek Ziemiański, przewodniczący Dzielnicy XIV.

WIDEO: Styl industrialny w mieszkaniu – jak go stworzyć?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski