Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes dostrzegł ich wartość

Dorota Dejmek
Fot. 123RF
Zawód: tester. Stanowisko testera oprogramowania, jeszcze do niedawna traktowane jako jedno z najniższych w branży IT, jest obecnie coraz częściej świadomym wyborem i strategią rozwoju zawodowego specjalistów.

Komputery, smartfony, tablety i internet to nasza codzienność. Pod przyjaznym wyglądem ekranu kryje się oprogramowanie, logika zaszyta w urządzeniach.

Produkcja oprogramowania jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż na rynku IT, a wśród firm dostarczających takie rozwiązania panuje ogromna konkurencja.

Przewagą firmy w tej walce może być najszybsze dostarczenie na rynek nowego urządzenia, jego cena lub innowacyjne rozwiązanie, a wszystkie te czynniki muszą mieć odpowiednią jakość i funkcjonalność. Dlatego popyt na testerów oprogramowania rośnie. To stosunkowo młody zawód. Wcześniej jego funkcję pełnił programista, dopiero w ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce stworzono oddzielne stanowisko testera.

– Stanowisko to jest coraz częściej świadomym wyborem i strategią rozwoju zawodowego specjalistów – komentuje Justyna Mirska, lider zespołu IT w firmie doradztwa personalnego Experis.

Testerem oprogramowania można zostać zarówno jeśli posiada się wykształcenie informatyczne, jak i bez takiego przygotowania, co jest możliwe w przypadku testowania funkcjonalnego – przy zadaniach związanych ze sprawdzaniem jakości produktu od strony jego użytkownika.

– Wtedy ważne są takie kompetencje, jak wnikliwość, dokładność, cierpliwość oraz wiedza dziedzinowa, np. z zakresu geografii, jeśli pracujemy nad oprogramowaniem do lokalizacji – dodaje Justyna Mirska. – Stanowisko testera może być więc pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy w IT również dla osób, które niekoniecznie posiadają doświadczenie w tej branży.

Wymagane na stanowisku testera umiejętności to także m.in. analityczne spojrzenie, chęć ciągłego uczenia się, zdolność ustalania priorytetów działań, umiejętność komunikacji, niezbędna w pracy zespołowej, jaką jest wytwarzanie oprogramowania, czy wreszcie umiejętność konstruktywnej krytyki, co jest konieczne przy przekazywaniu informacji zwrotnej programistom, z którymi ściśle współpracują testerzy.

Od osoby na tym stanowisku oczekuje się zwykle znajomości systemów komputerowych od strony użytkownika. W zawodzie testera podstawą jest także dokładność, niezbędna do wychwycenia błędów oraz cierpliwość, bo w praktyce jest to często monotonna, żmudna praca.

Otrzymywane wynagrodzenie sprawia, że trud się opłaca. Rozpoczynając pracę można liczyć na płacę rzędu 2500 zł brutto, jednak w miarę zdobywania doświadczenia zarobki rosną. Dla przykładu, analityk testów z co najmniej 5-letnim doświadczeniem może otrzymywać wynagrodzenie na poziomie starszego programisty – ok. 12 000 zł brutto.

Zadania testera oprogramowania można bowiem podzielić na dwa obszary. Pierwszy to wspomniane testowanie funkcjonalne, podczas którego sprawdzana jest przydatność, sprawność aplikacji z poziomu użytkownika, laika w dziedzinie IT. Drugi obszar to testowanie techniczne, gdzie badany jest sposób wytworzenia aplikacji, a tester jest specjalistą IT.

– Stanowisko testera umiejscowione jest najczęściej w dziale produkcji oprogramowania, jednak tester może również pełnić rolę analityka w momencie pracy nad koncepcją projektu – wyjaśnia Justyna Mirska.

– Specjalista ds. jakości może zajmować się „tylko” testowaniem na postawie przygotowanych scenariuszy, a więc odpowiadać za bardzo wąską i stosunkowo nieskomplikowaną część produkcji, ale może również być doradcą, strategiem aktywnie wpływającym na sposób wytworzenia produktu. Jeśli tester funkcjonalny zacznie nabywać wiedzę IT, uczyć się języków skryptowych i automatyzować testowanie, przesuwa swoje kompetencje w kierunku technicznym.

Biznes dostrzegł już wartość profesjonalistów w zakresie jakości, ale system edukacji jeszcze w pełni nie zareagował na istniejący popyt. Na uczelniach powstają ścieżki specjalności testerskich i pierwsze roczniki już je kończą, ale podaż jest wciąż zbyt mała.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski