Biznesmen z przeszłością

Biznesmen z przeszłością

SOFIA

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Przestępstwa, o które poseł opozycyjnej Bułgarskiej Eurolewicy (a wcześniej opozycyjnego Bułgarskiego Bloku Biznesu) jest podejrzany, są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 20. Poseł oskarżony jest o wymuszenia znacznych kwot pieniędzy (do kilkudziesięciu tysięcy dolarów), przy zastosowaniu takich metod, jak grożenie śmiercią, bicie i porwania. Osoby, które na polecenie Kynczewa biły i porywały, to dwaj jego ochroniarze, którzy w wyniku prowadzonego przeciwko nim śledztwa trafili do aresztu.

Cygański poseł oskarżony o poważne przestępstwa

     Podejrzany o udział w kilku poważnych przestępstwach Cwetelin Kynczew, poseł do bułgarskiego Zgromadzenia Narodowego, twierdzi, że jest ofiarą motywowanej politycznie i skierowanej przeciwko niemu i miejscowym Romom akcji służb specjalnych. Prokuratura generalna wystąpiła do parlamentu o uchylenie immunitetu poselskiego Kynczewa.
     Poseł wszystkiemu zaprzecza.
Według niego obciążające go zeznania zostały wymuszone przez agentów policyjnej służby antymafijnej, którzy dali do zrozumienia kryminalistom, iż w zamian za coś takiego puszczą im w niepamięć różne grzechy.
     Kynczew twierdzi, że za wszystkim kryje się nie tylko lider opozycyjnego Bloku Biznesu Żorż Ganczew, który wcześniej próbował wymuszać od niego pieniądze, lecz także rządzący, którym nie podoba się, iż kierowana przez Kynczewa wpływowa cygańska organizacja Euroroma zapowiedziała, iż w jesiennych wyborach samorządowych poprze ugrupowania opozycyjne.
     Poseł poinformował, że o całej tej sprawie zostały powiadomione nie tylko organizacje romskie za granicą, lecz także kierownictwo Międzynarodówki Socjalistycznej.

\*\*\*     Cwetelin Kynczew (imię Cwetelin pochodzi od słowa "cwete" - kwiat) jest Cyganem. Przylgnął do niego przydomek "Chisztnik", czyli "Drapieżnik". Zajmuje się on od lat specyficznymi cygańskimi biznesami: - izolowaniem dachów dużych obiektów przemysłowych, skupem i przeróbką metali kolorowych, przeróbką rozmaitych odpadów hutniczych. Są to dziedziny, w których - o czym wszyscy tu wiedzą - było wiele afer i kradzieży.
     Kilka lat temu Kynczew kupił spory zakład metali kolorowych w Sofii. Cygański biznesmen posiada również stację benzynową, serwis naprawy samochodów i kilka barów. W przeszłości kilka razy znalazł się w centrum zainteresowania policji - w związku z awanturami w lokalach, a następnie w związku ze strzelaniną pomiędzy zwalczającymi się cygańskimi klanami biznesmenów, w trakcie której zginęła 1 osoba (trafił wtedy do aresztu na 30 dni). Podejrzewa się, że z polecenia Kynczewa podkładano bomby pod domem i pod samochodem konkurentów.
     Sam Kynczew twierdzi, że ma wyższe wykształcenie i jest z zawodu tłumaczem. W istocie prawdopodobnie nie ukończył nawet szkoły podstawowej, choć jest elokwentny, a z języków obcych zna... romski. W parlamencie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Leśnictwa.
PAWEŁ JANOWSKI (SOFIA)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo