Bizneswoman protestują przeciwko nowym zasiłkom macierzyńskim [WIDEO]

Agnieszka Maj
Matki, prowadzące działalność gospodarczą, domagają się zmiany ustawy o świadczeniach chorobowych i macierzyńskich. Napisały do prezydenta Bronisława Komorowskiego list, w którym proszą go o skierowanie tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Ich zdaniem ustawa dyskryminuje kobiety, które prowadzą własny biznes. Po wejściu w życie nowych przepisów, co ma nastąpić na jesieni tego roku, zasiłki macierzyńskie znacznie się zmniejszą: z ponad 5 tys. zł do 1 tys. zł. Więcej będą dostawać kobiety zatrudnione na etacie - od 100 do 80 proc. swojej pensji.

Anna Cioch, jedna z protestujących:

Autor: Agnieszka Maj

"Mamy na etacie mają teraz spokojną głowę, mogą głaskać brzuch i uśmiechać się na myśl o radosnym roku ze swoim maleństwem. Mamy bezrobotne, na umowach śmieciowych, zarejestrowane w KRUSIE będą dostawały 1000 zł. A my? My teraz odliczamy dni, z przerażeniem oczekując czy prezydent ustawę podpisze" napisały kobiety w liście do premier Ewy Kopacz.

Elżbieta Krawczyk-Pasławska:

Autor: Agnieszka Maj

Dzisiaj wręczyły także apel do prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym domagają się, aby skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. "Dla nas 1000 zł w wielu przypadkach nie wystarczy nawet na zapłacenie czynszu za wynajem lokalu o innych płatnościach nawet nie wspominamy" napisały.

Więcej jutro w "Dzienniku Polskim"

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Milla

Logicznym byłoby, żeby nowa ustawa odebrała możliwość uzyskiwania tzw. dużego macierzyńskiego osobom, które firmę prowadzą krócej niż np. 2-3 lata. Ale pod płaszczykiem walki z nadużyciami zrobiono coś innego: odebrano nam NASZE, wieloletnich przedsiębiorczyń, pieniądze - po to żeby jest teraz rozdawać tym, które żyją sobie na garnuszku państwa, nie pracują i dobrze się z tym mają. SKANDAL!

K
Kobieta

Po studiach ciężko znaleźć pracę, masa czasu i lat na bezrobotnym z wiecznym poszukiwaniem mimo posiadanie 3 fakultetów. Ponoć za wysokie już wykształcenie, żeby bez doświadczenia w naszym kraju dostać prace.
Więc aby nie siedzieć bez grosza przy duszy przedsiębiorcza kobieta zakłada firmę. Firma działa i prosperuje, daje możliwość nawet zatrudnienia pracowników. W końcu i odprowadzane są przeróżne daniny do Państwowego kociołka i kolejny bezrobotny znikł z listy wszyscy powinni się cieszyć.
Kolejna rodzina ma za co jeść i żyć, po kilku latach posiadania firmy ludzie zaczynają myśleć o powiększeniu rodziny. I co? i tu Państwo się na nas wypina.
Politycy po latach żądania od nas składek i podatków mówią nam NIE! Jesteś dla nas jak jak przestępca, chcesz od nas tylko wyłudzić "masę" pieniędzy a my Ci nie damy.
Czy osoba, która od wielu lat nie korzysta ze zwolnień (bo w większości przedsiębiorcy nie korzystają gdyż jest to dla nich niekorzystne, firma wtedy nie zarabia), robi wszystko aby utrzymać i rozwinąć firmę gdy dowiaduje się, że jest w ciąży ma czuć się jak ktoś na kogo wydano wyrok?
Bo jak urodzi, nie będzie miała możliwości utrzymać siebie i dziecka przez 12 miesięcy a co gorsza na pewno nie da rady przez ten czas utrzymać firmy. Za 1000 zł czy 1060 zł nie ma możliwości opłacić najmów, rachunków, rat leasingu, i innych opłat związanych z firma oraz wyżywić siebie, dziecka, uregulować opłat za mieszkanie i inne media.
Czy nikt tego nie rozumie?
Tu nie chodzi o pracownicę, która na macierzyńskim dostanie pieniądze podobne do pensji i będzie mogła nadal podobnie funkcjonować. Ona nie ma na utrzymaniu dodatkowych kosztów takich jak firma. A czy kobieta z dzieckiem przy piersi 2 tygodnie po porodzie ma wrócić do pracy aby mieć za co, żyć i utrzymać firmę? Nasi rządzący chyba sadzą, że tak.

Bardzo przykre, że nasi Politycy traktują matkę i jej nowo narodzone dziecko tak przedmiotowo. Bo przecież przedsiębiorcza to sobie jakoś poradzi...

Z
Załamana obywatelka

Najpierw 16 lat temu uchwala się nieprzemyślane prawo, które ma luki pozwalające na wyłudzenia, potem na oficjalnej stronie ZUS pojawia się instrukcja, jak wykorzystać te luki by dostać najwyższy macierzyński, potem osoby które skorzystały z tej instrukcji nazywa się oszustkami i uchwala się prawo karzące za te oszustki 1,5 miliona uczciwych kobiet ciężko pracujących w swoich firmach. Bez komentarza.

Z
Za chwile matka

czy stawianie przed faktem dokonanym kobiety w 4 miesiącu ciąży, że nie może nic zrobić aby zmianie swoja sytuacje jest w porządku? Nie można nadpłacić zusu przez 12 miesięcy bo kiedy, a dostać ochłap w ramach czasu opieki nad niemowlęciem to jak temu dziecku odebrać butelkę z mlekiem i smoczek.
Prowadzę firmę przeszło 2 lata, zatrudniam 4 osoby, wg naszego rządu mam zawiesić działalność i zwolnic tych ludzi na czas kiedy chcę się opiekować dzieckiem przez 12 miesięcy. Czy to jest odpowiednia polityka prorodzinna i pozwalająca ludziom pracować? Moi pracownicy są równie przerażeni jak ja mimo, że to w większości mężczyźni trzymają kciuki aby nasz rząd się opanował i opamiętał bo oni stracą prace i ja możliwość utrzymania siebie i dziecka. Są równie zainteresowani problemem jak my przyszłe matki przetsiębiorczynie.
Bardzo smutne, marzyłam o 2-3 dzieci. Czekam na 1 i niestety nie wiem czy będę mogła pozwolić sobie na kolejne bo moja firma wtedy nie ma szans przetrwać a ja godnie żyć te kilkanaście miesięcy z niemowlęciem przy piersi.
Mąż nie ma możliwości nas utrzymać i co w takiej sytuacji proponuje nasz wspaniały rząd? Kpina i brak słów.

A
A.

Prowadzę działalność 8 lat - nigdy nie byłam na chorobowym - pracowałam nawet jak byłam chora. Ja bardzo chętnie przestanę płacić haracz do ZUSU, z któego i tak nic nie mam i nie będę miała i odłożę sobie na ten macierzyński sama. Ja już odłozyłam na pprawie 3 maksymalne zasiłki macierzyńskie - więc takie głosy że "dostają tyle nic nie wkłądając do systemu" jest po prostu śmieszne!
Chcą robić ustawę przeciw "naciągnaczkom" - niech zrobią korektę, że dotyczy to kobiet, które zakładają działalność pół roku przed terminem porodu opłacając maksymalne składki i pozostawią innych z długim stażem!

S
S

Mam 25 lat. Od razu po obronie tytułu magistra otworzyłam firmę i prowadzę rozwijającą się działalność. Mija mi w tej chwili 7 miesięcy prowadzenia działalności i już zatrudniłam osobę na umowę o pracę. Postanowiłam też, że zacznę się z mężem starać o dziecko. Ale teraz zastanawiam się co dalej robić bo jeśli chcę mieć dziecko, to muszę podnieść sobie składki. A jak to zrobię to wiem, że nie dam rady zapłacić wynajmu 1300 zł, faktur, swoich składek, wynagrodzenia pracownika i jego składek bo mnie na to nie będzie stać. Po opłacie tego wszystkiego nie zostanie mi prawie nic!!! To jak ja mam dotrwać do dnia porodu i jak wszystko utrzymać?? Jak inwestować w działalność? Firma się dopiero rozwija, potrzebuje wiele uwagi i dopilnowania wszystkiego, łącznie z pracownikiem! A ja chcąc mieć godne macierzyńskie będę musiała w ciąży podwójnie harować na składki by mieć pewność że utrzymam firmę.... I jaka tu jest pomoc ZUSu dla nowych przedsiębiorstw skoro preferencyjny zus ogranicza świadczenia??

M
MatkaX

Jak można było zagłosować ZA za tą ustawą! Do śmieci z nią !

E
Ed

Ludzie obudzcie sie!dzisiaj oskubia przedsiebiorcze kobiety jutro zabiora tym na etatach!panstwo nie moze dzialac na szkode obywateli!

s
sdl

Nie rozumiem jak tak można traktować kobiety! Chcecie żeby rodziły dzieci, a robicie wszystko żeby to nie było możliwe! Jak kobieta prowadząca DG ma utrzymać np swoje biuro i pracowników będąc np w zagrożonej ciąży czy leżąc w szpitalu, opłacić rachunki, zus, pracowników do tego opłaty domowe a później jeszcze związane z dzieckiem, DOSTAJĄC od przecież tak "pomocnego i prorodzinnego" państwa niecałe 18 zł??? A jak wiadomo firma nie przyniesie zysku jeśli się samemu tego nie przypilnuje! Jak taka kobieta ma spokojnie donosić ciążę i dojść do siebie po porodzie, będąc w ciągłym stresie z wizją braku perspektyw na normalne macieżyństwo! Dlaczego kobiety nie pracujące lub pracujące na czarno często też dlatego by żyć na koszt państwa dostaną bez mrugnięcia okiem 1000 zł, a kobiety które ciężko pracują, często dają też pracę innym zostaną tak źle potraktowane!!! Co w tym złego że kobiety płacą wyższe składki przed urodzeniem dziecka?? To są często ciężko wypracowane pieniądze na które same musiały zarobić! A gdyby państwo zapewniało dobre warunki do rodzicielstwa nikt nie musiałby martwić się jak utrzyma to dziecko. I nie chodzi mi o nawet o wsparcie"gotówkowe". Obniżcie podatki na artykuły dziecięce, nie każcie płacić za przedszkola żłobki, nie zmieniajcie książek do szkoły co rok. Proste rzeczy a już ułatwią życie nie jednej rodzinie.

m
magda

Szkoda, że ta ustawa dzieli kobiety na równe i równiejsze. Ciężko jest być mamom na DG, a teraz Państwo chce żeby było jeszcze bardziej pod górkę :( Polityka prorodzinna w naszym kraju jest super jedynie w obietnicach wyborczych i na obietnicach się kończy. Jesli ta ustawa wejdzie w życie kobiety na DG zostaną ,,same" z utrzymaniem dziecka i zamiast cieszyć się macierzyństwem będą musiały wracać do pracy, żeby mieć za co żyć.

b
bertolinda

Kobieta=Kobiecie!!!! niczym się nie różnimy, a w tej ustawie kobieta na DzG jest gorzej traktowana niż kobieta na etacie...Tylko przedsiębiorcy mają wyłączenia, obwarowania!!!! Zdaniem Rządu, wszyscy przedsiębiorcy to oszuści, naciągacze, patologia z która należy walczyć!!! przykro , że w Polsce piętnuje się przedsiębiorczość, a wspiera tylko matki bezrobotne i na etacie..Chcemy równego traktowania osób w tym kraju!!!!. Najlepiej iść za radą ministerstwa i zamknąć działalność, żeby nie dostać tak głodowego zasiłku. Taka mamy politykę prorodzinną w kraju i wspieranie osób, które coś robią na własny i państwa rachunek. Czas wyjeżdżać !!!!

n
natalia

Od kiedy prowadzę własna działalność (juz ponad dwa lata) nie korzystałam z żadnych "usług" zus-u. Jak lekarz dawał mi L4 gdy byłam w szpitalu, to dziękowałam, ale nie mogłam zostawić firmy . Pomysł rządu o zawieszeniu działalności żeby dostać 300zł jest absurdalny- przecież nie będzie do czego wracać. Za większe pieniądze które miałam dostać będą na macierzyńskie chciałam zatrudnić kogoś na moje miejsce... teraz, jeżeli wejdzie nowa ustawa, to nawet nie ma sensu płacić wyższych skala dek bo automatycznie wcześniejsze których nie zapłacę inaczej bo nie cofnę czasu, skutecznie mi wszystko obniżają.Nic tylko iść na bezrobotne.

k
kolikkk

Dlaczego nikt nie rozmawia z kobietami skoro to one ponoszą ciężar urodzenia i wychowania dziecka. Macierzyński jest płatny tylko rok!!!!!!!!!!!!!!...a dziecko wychowuje się całe życie...ma możliwość mieszkać w Polsce i tu płacić podatki! Dlaczego nikt nie słucha kobiet- one będą musiały pozamykać firmy, a na tym stracą nie tylko one, ale też i państwo, ZUS bo nie będzie wpłacanych składek- a Państwo będzie musiało płacić zasiłki dla bezrobotnych i chorobowe...na to WAS stać??????????????????????

l
lelik45

Ustawa o zasiłkach do Trybunału Konstytucyjnego! Stop nierównemu traktowaniu matek!

g
gonia61

Równość i sprawiedliwość taka powinna być Polska. Nie można dzielić ludzi na tych co na etatach i na tych co na działalności...bo role mogą się odwrócić! Nowe przepisy są krzywdzące nie tylko dla matek i kobiet w ciąży ale też dla mężczyzn , którzy będą musieli prowadząc działalność iść na L4 i wtedy się przekonają jaki zasiłek głodowy zostanie im przydzielony...Żal, że nikt tego nie rozpatruje w ten sposób. Ta ustawa zabiera nam możliwość wyboru, a przecież żyjemy w wolnym kraju i mamy prawo decydować o tym jak żyjemy i ile zarabiamy. 99% z nas uczciwie prowadzi działalność a ZUS ma swoje sposoby aby wykryć tych, którzy próbują naciągać...dlaczego więc pytam...wszyscy mamy ponosić odpowiedzialność za garstkę ludzi którzy próbują oszukać?????!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3