Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biżuteria, minerały, kamienie szlachetne. To i wiele więcej zobaczysz na Międzynarodowej Giełdzie Biżuterii i Minerałów w Krakowie

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Ponad 140 wystawców, piękna biżuteria, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, korale oraz półprodukty do tworzenia biżuterii – to i więcej znaleźć można na Międzynarodowej Giełdzie Biżuterii i Minerałów. Wydarzenie, jak co roku, cieszy się olbrzymią popularnością krakowian i turystów i trudno się temu dziwić. Błyskotki będzie można oglądać tylko w tę w sobotę i niedzielę od 10 do 18. Wydarzenie biletowane.

W dniach 26-27 listopada 2022 w Hali Sportowej Czyżyny Politechniki Krakowskiej przy al. Jana Pawła II 37 w Krakowie, swoją ofertę prezentuje ponad 140 wystawców – hurtowni, rzemieślników, jubilerów, złotników i artystów.

Do zobaczenia jest nietuzinkowa biżuteria, minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, korale oraz półprodukty do tworzenia biżuterii.

Komu znudzi się oglądanie błyskotek, może obejrzeć wystawę pt. "Kamienie szlachetne świata", na której pokazywane są po raz pierwszy różnobarwne odmiany szlachetnych turmalinów, w tym niezwykle rzadkie turmaliny arbuzowe, pochodzące z Afganistanu. Sensacją są też krystaliczne okazy złota rodzimego z lokalizacji w Maroku, Brazylii, USA i Włoszech. Jest też polskie złoto i bynajmniej nie o złoty pociąg tu chodzi, a kilka gramów polskiego złota aluwialnego o wielkości rodzimków 3-5 mm, pochodzącego z rzeki Bóbr w okolicach Lwówka Śląskiego. Podziwiać można też kryształy szmaragdu o pięknej zielonej i soczystej barwie z Etiopii oraz unikatową kolekcję kilkunastu sztuk oszlifowanych opali szlachetnych o wadze od 10 do 28 karatów ze złóż w Etiopii. Rarytasem kolekcjonerskim jest kilku karatowy kryształ diamentu w skale kimberlitowej z kopalni w RPA.

Ciekawą ekspozycję przygotowało również Krakowskie Stowarzyszenie Paleontologiczne, gdzie można podziwiać skamieniałe polskie jeżowce, zebrane z różnych okresów ery mezozoicznej i kenozoicznej. Stowarzyszenie ma też swoje stoisko na którym spotkacie Piotra Łotockiego - założyciela i Janusza Kucharskiego - współprowadzącego grupę na FB poświęconą tematyce paleontologicznej. Z ekspertami możecie porozmawiać o skamielinach, jeżowcach itp.

Dla spragnionych poszerzenia wiedzy nt. minerałów, odbywają się warsztaty pt. "Mikroświat minerałów i skał" gdzie w trakcie pokazu odwiedzający mogą pod mikroskopem zobaczyć niezwykły świat minerałów w świetle spolaryzowanym. W ramach tematyki "Science & Art" są prezentowane płytki cienkie skał powstałych w różnorodnych warunkach geologicznych oraz płytki wykonane z meteorytów. Zwiedzający mogą też zobaczyć np. próbki skał z Marsa i Księżyca; najstarszą skałę na świecie - piaskowiec z Jack Hills z Australii, datowany na 4,46 mld lat oraz przekrój zęba mamuta.

W Geolandii najmłodsi uczestnicy giełdy pod czujnym okiem pedagogów mogą robić modele skamielin i rysować minerały. Rodzice w tym czasie będą mogli spokojnie zwiedzać targi.

W trakcie wydarzenia prócz wystaw, o godzinie 13 i 14.30 odbywać się będą również pokazy filmowe o tematyce podróżniczej.

Na wydarzenie obowiązują bilety.

  • normalny 16 zł
  • ulgowy (dla osób poniżej 18. roku życia, emerytów i rencistów) 12 zł
  • bilet rodzinny (dwoje opiekunów i dowolna ilość dzieci do 18 roku życia) 38 zł
  • dzieci do lat 6 wchodzą za darmo

Bilety dostępne są na miejscu oraz ON-LINE.

Dla zwiedzających udostępniony jest bezpłatny, duży parking przy ul. Al. Jana Pawła II przy budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej - wjazd od ulicy Życzkowskiego. Parking znajduje się 200 m od giełdy biżuterii i minerałów.

Dojazd dla osób niezmotoryzowanych liniami tramwajowymi 4, 9, 10, 52, 64 (przystanek AWF) i liniami autobusowymi 129, 178, 578 (przystanek Stella-Sawickiego).

Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski