Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błąd czy oszustwo

WŁODZIMIERZ KNAP
Fot. Ingimage
Fot. Ingimage
Tak wynika z raportu, który ma zostać opublikowany w 2014 r., lecz nieoficjalnie jego kluczowe wyniki ujawnił teraz najpewniej jeden z członków Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC).

Fot. Ingimage

KLIMAT. Temperatura na Ziemi rośnie znacznie wolniej niż przedstawiali to dotychczas eksperci. To dobra wiadomość dla nas - uratujemy milion miejsc pracy.

Sprawa jest szalenie ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, polityka klimatyczna UE jest oparta głównie na danych podawanych przez IPCC - ciała składającego się z naukowców i przedstawicieli rządów. W sumie jest to ok. 2,5-tysięczna, świetnie opłacana ekipa ludzi, dostająca na swoją działalność ogromne pieniądze.

Po drugie - skutki polityki klimatycznej UE już teraz mają duże znaczenie dla gospodarki. W przyszłości natomiast - jeśli się nie zmieni - może mieć gigantyczny wpływ, szczególnie na rozwój Polski. Nasz kraj bowiem, jak żaden inny na świecie, swoją energetykę opiera na węglu. Tymczasem unijna polityka klimatyczna zasadza się na dogmacie o zgubnym wpływie na klimat gazów cieplarnianych wytwarzanych w efekcie działalności człowieka, zwłaszcza przez spalanie węgla. Zatem jest ona niezwykle groźna dla Polski. Według fachowców, gdyby miała wejść w życie, to nasze państwo byłoby skazane na zastój, około miliona osób straciłoby pracę, ceny energii wzrosłyby o kilkadziesiąt procent.

Ujawnione dane pokazują, że eksperci z IPCC fałszywie prognozowali wielkość ocieplania się klimatu pomiędzy 1990 a 2012 r. Przedstawiali cztery modele. W wariancie najdelikatniejszym temperatura miała wzrosnąć o 0,3 stopnia Celsjusza, a maksymalnym - o 0,5 st. W rzeczywistości średni wzrost temperatury na Ziemi w tym okresie wyniósł co najwyżej 0,15 st. C., co pokazuje najnowszy raport ONZ.

Prof. Janina Trepińska, wybitna znawczyni klimatu z UJ, podkreśla: - Już wzrost temperatury o jedną dziesiątą stopnia jest znaczący. Przypomina, że w czasie ostatniego dwustulecia temperatura w okresie chłodnej pory roku w Krakowie zwiększyła się o ok. 2 stopnie. - To bardzo dużo. Ale w miesiącach letnich wzrosła w znikomym stopniu.

Część naukowców broni wcześniejszych opracowań IPCC. Wskazują, że eksperci nie mogli przewidzieć czynników naturalnych, jak np. wybuchu wulkanu Pinatubo (na Filipinach) w 1991 r., który czasowo schłodził Ziemię. Takie tłumaczenie musi dziwić, bo zjawiska ekstremalne są czymś naturalnym i nie sposób nie brać ich pod uwagę.

Prof. Zygmunt Kolenda, specjalista w dziedzinie energetyki z AGH, wiceprzewodniczący Komisji Zagrożeń Cywilizacyjnych PAU, mówi: - Nie ma takiego umysłu na świecie i nie napisano takiego programu komputerowego, które byłyby w stanie przewidzieć zmienne stany klimatu. Rządzi się on swoimi prawami. Matka Natura świetnie sama sobie radzi, a wpływ człowieka na klimat jest minimalny. Zwraca uwagę, że modele stosowane przez IPCC nie są w stanie wyjaśnić np. niespodziewanego ocieplenia, które wystąpiło w latach 1920-1940, ani późniejszego ochłodzenia trwającego do 1975 r. czy wzrostu temperatury, który zaczął się cztery lata później. Przypomina, że kiedy nie było jeszcze człowieka, mieliśmy do czynienia z krótszymi bądź dłuższymi okresami zmian klimatycznych. A prof. Janina Trepińska mówi: - Natura jest silniejsza od człowieka. Podkreśla, że decydujący wpływ na nasz klimat ma cyrkulacja powietrza.

Prof. Kolenda uważa, że niepokoić się należy nie z powodu fantasmagorycznych danych IPCC, ale z faktu, iż ludzie są niepotrzebnie straszeni globalną katastrofą spowodowaną ociepleniem klimatu (w 2007 r. IPCC oraz były wiceprezydent USA Al Gore otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla. W oparciu o raporty IPCC ustala się warunki porozumień w sprawie klimatu, jak Protokół z Kioto).

SZKODZIMY NA 0,228%

Udział gazów cieplarnianych w efekcie cieplarnianym w wyniku działalności człowieka jest następujący (w proc.):

para wodna - 0,001;

dwutlenek węgla - 0,117;

podtlenek azotu - 0,05;

metan - 0,07;

freon i inne gazy - 0,05;

W sumie: 0,228

(źródło: Państwowy Instytut Geologiczny).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski