Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Błękitek” w nowej wersji jako K1

Janusz Michalczak
Biurowiec będzie miał po modernizacji taką samą wysokość i wygląd
Biurowiec będzie miał po modernizacji taką samą wysokość i wygląd FOT. WX MANAGEMENT SERVICES
Architektura. Biurowiec przy al. Pokoju będzie poddany gruntownej modernizacji. Nie zmieni się jednak jego fasada ani wysokość.

Współczesne budynki starzeją się dużo szybciej niż obiekty zabytkowe. Popularny krakowski „Błękitek”, który przeszedł gruntowny remont 14 lat temu, znów musi zostać zmodernizowany, by spełniać rosnące wymagania najemców. Prace rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu, a zakończą w październiku tego roku.

Powstaną powierzchnie biurowe klasy A

Nie zmieni się wygląd biurowca, przebudowane zostanie tyko jego wnętrze. Inwestor planuje natomiast wprowadzić nową nazwę. K1 ma nawiązywać do znanego szczytu w górach Karakorum w Pakistanie. – K to także Kraków, a numer 1 to adres budynku przy al. Pokoju – usłyszelismy w biurze inwestora.

Obecnie jest to najwyższy obiekt biurowy w Krakowie. Mierzy ponad 76 metrów. Projekt jego modernizacji przygotowała brytyjsko-polska pracownia architektoniczna Rolfe Judd. Umowę na modernizację z generalnym wykonawcą firmą Dyskret podpisały dwie firmy Pramerica Real Estate Investors oraz WX Management Services, zarządca obiektu.

– Efektem prowadzonych prac będzie przekształcenie biurowca w ekskluzywny budynek klasy A o pow. 12,8 tys. mkw., oferujący najemcom najwyższej klasy powierzchnie – podkreśla Christian Fojtl, dyrektor z WX Management Services. – Fasada K1 nie zostanie zmieniona i nie będzie dobudowanych nowych pięter. Wyremontowane zostaną powierzchnie biurowe oraz części wspólne (np. recepcje, lobby), w których zastosowane będą wysokiej jakości materiały wykończeniowe.

Mała dzielnica nowoczesnych biurowców

Modernizacja „Błękitka” jest jedną z nowych inwestycji, które zmieniają charakter bezpośredniego otoczenia ronda Kotlarskiego, alei Powstania Warszawskiego oraz alei Pokoju.

Od kilku tygodni prowadzone są prace związane z realizacją nowego 9-piętrowego biurowca firmy Buma, który powstanie w miejscu dawnej siedziby „Ruchu”. W sąsiedztwie zaś, przy ul. Rogo­zińskiego rozpoczęły się roboty wyburzeniowe dawnego pawilonu oraz basenu AWF, gdzie ma być realizowany 11-kondygnacyjny budynek usługowo-mieszkaniowy firmy Bryksy. Po drugiej stronie al. Pokoju, na działce, na której znajduje się obecnie przychodnia zdrowia, planowana jest 11-piętrowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego o powierzchni około 20 tys. mkw.

Ten rejon Krakowa od dawna znajduje się w centrum zainteresowania architektów, którzy widzą w nim duży potencjał, jeśli chodzi o możliwość realizacji wysokich budynków. Przed dwoma laty przeprowadzony został nawet konkurs na zagospodarowanie terenów przylegających do ronda Mogilskiego, który obejmował również aleję Powstania Warszawskiego.

Pierwsze wyróżnienie (nagród nie przyznano) otrzymała w nim praca, wykonana przez zespół pod kierownictwem b. głównego architekta Krakowa Stanisława Deńko oraz arch. Borysława Czarakcziewa. Przewidywali oni realizację w alei Powstania Warszawskiego, po jej wschodniej stronie, budynków o wysokości od 32 metrów do 50 metrów, wznoszących się ponad platformą (plateau) z alejkami spacerowymi i małą architekturą, pod którą ukryta byłaby komunikacja miejska.

Ostatecznie przeznaczenie dla tego miejsca wytyczy nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa.

Napisz do autora
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski