Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Błękitna Armia nie pójdzie w zapomnienie. Znamy laureatów konkursu „Generał Józef Haller i Jego Błękitna Armia”

Ewa Tyrpa
Michał Balicki, Jan Celej, Antoni Magiera z Zespołu Katolickich Szkół w Skawinie - to laureaci tegorocznego konkursu „Generał Józef Haller i Jego Błękitna Armia”. Po raz 21 z udziałem 10 drużyn, zorganizowało go Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków w Jurczycach.

- Niektóre pytania, zwłaszcza ustne, były trudne, ale nam nie sprawiły kłopotu oprócz jednego, związanego z datą drugiej podróży generała Hallera w 1933 roku do Stanów Zjednoczonych. Myśleliśmy, że pojechał tam w 1932 lub 1935 roku - mówią laureaci. Także z datą mieli kłopot zdobywcy drugiego miejsca - I grupa z Jurczyc. - Chodziło o daty awansu generała. Pozostałe pytania były dla nas łatwe - mówią: Faustyna Drabik, Zuzanna Kłępa, Adam Okarmus. Trzecie miejsce wywalczyła w dogrywce z reprezentacją Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, drużyna z SP w Krzęcinie w składzie: Arkadiusz Lisowski, Adam Piwowarski, Jan Romek.

Teresa Szczygieł, prowadząca konkurs i autorka pytań, podkreślała wysoki poziom wiedzy hallerowskiej uczestników konkursu. W jury zasiadali: Stanisław Grodecki (przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skawiny), Leszek Krupnik (prezes TPGJHiH), Marian Strzeboński (TPS), Mateusz Walczak (nauczyciel).

Wszyscy mieli okazję zobaczyć mundur żołnierza Błękitnej Armii. Prezentował się w nim Marek Maciejko. W organizacji konkursu pomogły jak zawsze zaangażowane w działalność panie z TPGJHiH: Jolanta Gdula, Jadwiga Godzik, Wiesława Grabińska, Cecylia Jaskuła, Jadwiga Lizak.

Przypomnijmy, Towarzystwo powstało w rodzinnej miejscowości gen. Józefa Hallera. Członkowie bardzo aktywnie działają by w niepamięć nie poszła historia związana z „błękitnym generałem”, żołnierzami pod jego dowództwem i rodem Hallerów.

TPGJHiH pielęgnuje różne rocznice, organizuje historyczne sesje popularno-naukowe, m.in. w rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, bitwy warszawskiej i zaślubin Polski z morzem.

W dawnym budynku szkoły, ufundowanej przez Annę i Ewę, siostry Józefa Hallera, TPGJHiH założyło Izbę Pamięci, którą opiekuje się Teresa Szczygieł. Prezes Leszek Krupnik podkreśla, że ważnym elementem działalności tej organizacji jest edukacja dzieci i młodzieży, m.in. poprzez konkurs wiedzy hallerowskiej.

WIDEO: Krótki wywiad: Dzieci mówią, dzięki czemu poszły do liceum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski