Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Błękitna infrastruktura” Krakowa. Jak miasto oszczędza wodę

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Aby zapobiegać negatywnym skutkom  działania aury, miasto rozwija tzw. błękitną infrastrukturę
Aby zapobiegać negatywnym skutkom działania aury, miasto rozwija tzw. błękitną infrastrukturę Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Susze i intensywne opady deszczu to coraz częściej nawiedzające, nie tylko Małopolskę, efekty zmian klimatycznych. Aby zapobiegać negatywnym skutkom działania aury, miasto rozwija tzw. błękitną infrastrukturę.

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

„Od 2014 r. w ramach programu dotacyjnego na mikroretencje przeznaczono 11,6 mln zł. Do tej pory zamontowano przy krakowskich domach 1065 instalacji (zbiorników podziemnych, naziemnych, systemów drenażowych, bioretencji i nawadniania). Tylko w tym roku rozpatrzono pozytywnie 290 wniosków dotacyjnych (na kwotę łączną 4,7 mln zł). W kolejnych latach program będzie kontynuowany” – informuje magistrat.

Także krakowianie mogą bardziej efektywnie i oszczędnie dbać o swoje ogrody, np. wykorzystując deszczówkę do podlewania wody. Na ten cel przeznaczone zostały specjalne fundusze.

W Krakowie już powstają ogrody deszczowe, czyli zbiorniki wodne w naturalnych zagłębieniach terenu, które mają zagospodarować wody deszczowe z osiedli znajdujących się wokół parku, zasilenie stawów, a także wykonanie działań o charakterze błękitno-zielonej infrastruktury, jak np. ogród deszczowy czy mulda terenowa.

Park deszczowy powstał w Krakowie w parku Lotników Polskich przy TAURON Arenie Kraków, planowany jest także w parku Lilii Wenedy (trwają prace projektowe) w Prokocimiu.

Miasto zapowiada, że ogród deszczowy pojawi się także w rewitalizowanym obecnie placu Axentowicza.

Innym sposobem na wykorzystanie deszczówki w mieście jest retencjonowanie wody z dachu biblioteki przy ul. Karmelickiej. Specjalny kanał ma odprowadzać wodę (wraz z niecką obsadzoną roślinnością wodnolubną) do podziemnego zbiornika retencyjnego, która krążyć będzie w obiegu zamkniętym, woda częściowo będzie wykorzystywana do podlewania zieleni miejskiej.
Częścią miejskiej błękitnej infrastruktury są także poldery i niecki bioretencyjne. Ta druga powstała przy tężni solankowej na Bagrach. Niecka bioretencyjna o powierzchni 70 m2, w postaci łagodnego zagłębienia w terenie, z warstwami przepuszczalnymi o różnej frakcji kruszywa, w której czasowo gromadzi się nadmiar wody opadowej z terenu wokół tężni. Woda ta jest podczyszczana dzięki nasadzonym tam roślinom, a następnie infiltruje do gruntu. Na powierzchni niecki utworzono rabatę, nasadzono ponad 300 szt. roślin słonolubnych, a także odpornych na czasowe zalewanie.

W ramach zadania z budżetu obywatelskiego powstał też podziemny zbiornik na deszczówkę o pojemności 3 tys. litrów przy Szkole Podstawowej nr 114 im. Fiedlera, przy ul. Łąkowej. A w trakcie opracowywania dokumentacji projektowej są zadania dotyczące przebudowy rowu i budowa zbiornika przy ul. Burzowej oraz budowy zbiornika retencyjnego przy ul. Folwarcznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Błękitna infrastruktura” Krakowa. Jak miasto oszczędza wodę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski