Najskuteczniejsza w polskiej ekipie była Ewelina Kobryn (24 pkt)
Najskuteczniejsza w polskiej ekipie była Ewelina Kobryn (24 pkt) fot. Tomasz Bołt
Koszykówka. Mistrzostwa Europy polska ekipa zaczęła od porażki.

Polska – Turcja 54:57 (17:11, 16:15, 9:17, 12:14)

Polska: Kobryn 24 (1x3), McBride 7 (1x3), Krężel 4, Skobel 3 (1x3), Leciejewska 0 – Międzik 9 (3x3), Żurowska-Cegielska 4, Koc 3, Owczarzak 0.

Turcja: Sanders 16, Caglar 8, Alben 7 (1x3), Vardarli 5, Senyurek 0 - Canitez 8, Ivegin 8 (2x3), Cakir 5 (1x3), Cora 0, Koksal 0.

Meczem z Turcją w rumuńskiej Oradei Polki rozpoczęły walkę w ME. Rywalki były zdecydowanym faworytem.

„Biało-czerwone” rozpoczęły zawody z przytupem, błyskawicznie wychodząc na 10-punktowe prowadzenie. Widać było, że zespół Jacka Winnickiego wykonał dobrą pracę podczas przygotowań. Mimo że trener musiał mocno rotować składem przez całe spotkanie, początkowo nie odbijało się to bardzo na grze zespołu. Ktokolwiek wchodził na parkiet z ławki, wiedział, że momentalnie musi rzucić się do agresywnej obrony. To ma być bowiem największy atut polskiej drużyny.

Waleczności ze strony Polek Turczynki mogły się spodziewać. Za to nie przypuszczały pewnie, że krytykowane przed turniejem polskie obwodowe zaczną nagle trafiać z dystansu jak na zawołanie. Przed przerwą najbardziej błyszczała pod tym względem Elżbieta Międzik. Z kolei pod koszem nie zawodziła Ewelina Kobryn, która do przerwy miała na koncie aż 15 punktów. W wielu akcjach w ataku Polki imponowały szybkim rozegraniem i kreowaniem otwartych pozycji do rzutu.

Po przerwie Turczynki się jednak przebudziły i wyszły na prowadzenie. Polki traciły impet, w dodatku rywalki zdominowały walkę na tablicach. Po III kwarcie podopieczne Winnickiego przegrywały jednym punktem.

Kobryn dwoiła się i troiła, ale brakowało jej wsparcia koleżanek w ataku. Zwłaszcza naturalizowana Amerykanka Julie McBride na starcie turnieju nie pokazała pełni swoich możliwości.

Na 2 minuty przed końcem meczu był remis. Temperatura na parkiecie rosła. Ostatecznie to Turczynki lepiej rozegrały nerwową końcówkę. Polki pokazały jednak, że mają wolę walki i potencjał, by sprawiać niespodzianki na tym turnieju.

Kolejna Polka w Wiśle

Reprezentantka Polski Małgorzata Misiuk podpisała z Wisłą Can-Pack kontrakt na najbliższy sezon. 24-letnia silna skrzydłowa ostatnio występowała w Enerdze Toruń, z którą zdobyła brązowy medal w ekstraklasie.