Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bóbr nie marznie w lodowatej wodzie. Jest posiadaczem znakomitego futra

Grzegorz Tabasz
Miękkie, gładkie, błyszczące. Około dwudziestu tysięcy włosów na centymetr kwadratowy skóry. W tym dwucentymetrowe, cieniutkie włoscy puchowe i długie, włosy okrywowe. Te ostatnie determinują barwę futra. Umaszczenie jest zmienne. Od czarnego poprzez różne odcienie brązowego do jasnego blond.

W Polsce występują zarówno osobniki czarne jak i brązowe. Pierwszy rodzaj włosów jest podstawowym elementem zapewniającym ciepło. Przy nurkowaniu pęcherzyki powietrza zostają zamknięte we włosach puchowych. Stanowią doskonałą izolację termiczną. Co więcej, mają znaczenie hydrostatyczne zwiększając siłę wyporu. Zmniejsza to znacznie wysiłek zwierzęcia przy pływaniu.

Po wynurzeniu się z wody wystarczy, że bóbr otrząśnie się i puszystość futra jest natychmiast przywracana. Dodatkowo futro namaszczane jest wydzieliną dwóch gruczołów przyodbytowych, która nadaje mu wodoodporność. Podobny mechanizm zabezpieczenia przed wilgocią stosują ptaki wodne. Wspaniałe futro o mały włos nie spowodowało wytępienia bobrów ze szczętem. Futra były bardzo pożądane. Wytwarzano z nich delikatne trzewiki i rękawiczki, które zalecano reumatykom.

Z puchowych włosów powstawały ekskluzywne kapelusze. Przypisywano im cudowne właściwości zapewnienia nadzwyczajnej pamięci. Być może to było powodem powstania przysłowia: „Jakby w czapce bobrowej chodził” odnoszącego się do człowieka dumnego i hardego.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski