MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Komendant policji i proboszcz ufundowali opaski odblaskowe dla starszych

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
kpp w bochni
1800 opasek odblaskowych trafi do seniorów zpowiatu bocheńskiego. Wszystko to w ramach akcji Komendy Powiatowej Policji w Bochni „Bezpieczny senior na drodze” pod auspicjami Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja ta w powiecie bocheńskim została dodatkowo wzmocniona przez ks. prałata Zbigniewa Pietruszkę dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz ks. Ryszarda Podstołowicza proboszcza w bazylice św. Mikołaja w Bochni.

W trosce o poprawę bezpieczeństwa osób starszych, od kilku lat małopolska policja prowadzi działania informacyjno - edukacyjne adresowane do tej grupy społecznej pn. „Bezpieczny senior na drodze”. Działania te odbywają się w ramach współpracy z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubami Seniora oraz organizacjami zrzeszającymi osoby starsze.

Pieszy jako tzw. niechroniony uczestnik ruchu drogowego jest najbardziej zagrożony na drodze. Okres jesienno-zimowy to dla uczestników ruchu drogowego szczególnie trudny czas. Zmienne warunki atmosferyczne, coraz krótszy dzień, opady deszczu czy śniegu powodują, że widoczność na drodze jest znacznie ograniczona. Przy niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego. Zwłaszcza, jeżeli ubrany jest on w ciemną odzież. Szczególnie narażone są tutaj osoby starsze. Nie mają one wyrobionego nawyku zakładania elementów odblaskowych na odzież. W ten sposób poruszając się pieszo po zmroku bądź w godzinach wczesnoporannych zwłaszcza po drogach, na których nie ma chodników i oświetlenia ulicznego stwarzają zagrożenie dla siebie samych i innych uczestników ruchu drogowego.

Aby zminimalizować niebezpieczeństwo zdarzenia drogowego z udziałem takiego pieszego Komenda Powiatowa Policji w Bochni prowadzić będzie akcję profilaktyczną „Bezpieczny senior na drodze” pod auspicjami Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która w tym celu przekazała 300 sztuk opasek odblaskowych. Akcja ta w powiecie bocheńskim została dodatkowo wzmocniona przez ks. prałata Zbigniewa Pietruszkę dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz ks. Ryszarda Podstołowicza proboszcza w bazylice św. Mikołaja w Bochni, którzy w tym celu przekazali dodatkowo 1500 takich opasek.

Używanie elementów odblaskowych przez pieszych w warunkach niedostatecznej widoczności jest obowiązkiem prawnym wynikającym z art. 11 ust. 4a, który stanowi, że: pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Bochnia. Komendant policji i proboszcz ufundowali opaski odblaskowe dla starszych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski