Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogaty jubileusz

RS
- Tegoroczny 45. Krakowski Festiwal Filmowy będzie, jak przystało na jubileusz, niezwykle bogaty i przez to dłuższy o jeden dzień - powiedział na konferencji prasowej w kinie Kijów Studio dyrektor imprezy Krzysztof Gierat.

Od 31 maja do 5 czerwca - 45. Krakowski Festiwal Filmowy

- Tegoroczny 45. Krakowski Festiwal Filmowy będzie, jak przystało na jubileusz, niezwykle bogaty i przez to dłuższy o jeden dzień - powiedział na konferencji prasowej w kinie Kijów Studio dyrektor imprezy Krzysztof Gierat.

   Tegoroczny KFF rozpocznie się 31 maja, a zakończy 5 czerwca. Komisja selekcyjna obejrzała 1500 filmów, z których zakwalifikowała do konkursów: międzynarodowego 56 tytułów (22 dokumenty, 20 animacji, 13 fabuł, 1 film eksperymentalny), a polskiego 39 tytułów (23 dokumenty, 10 animacji, 6 fabuł). W trakcie festiwalu będziemy mogli zobaczyć ponad 400 filmów z całego świata w kinach Kijów, Kijów Studio, Pod Baranami, Mikro, a także w Muzeum Narodowym oraz Kinie Letnim pod gołym niebem. W ubiegłym roku imprezę odwiedziło 15 tys. widzów.
   - Dokonaliśmy w tym roku ostrej selekcji - powiedziała przewodnicząca komisji selekcyjnej Jadwiga Głowa. - Sądzę, że wybraliśmy wiele tytułów, które mogą się spodobać młodej publiczności. Otrzymaliśmy liczne filmy dotyczące rocznic, zwłaszcza drugiej wojny światowej. Staraliśmy się jednak, aby jeden temat nie zdominował festiwalu. W konkursie polskim zobaczymy m.in. najnowsze dzieła Koszałki, Karabasza, Bławuta. W międzynarodowym pojawiło się wiele dzieł z Iranu, niespodziewanie wysoki był poziom dokumentów z Bułgarii.
   W międzynarodowym jury zasiądą: Andrea Arnold, której WASP, zeszłoroczny triumfator KFF, otrzymał tegorocznego Oscara, Ludmila Cvikova z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie, Priit Parn - doskonały estoński twórca filmów animowanych oraz pracujący w USA polski dokumentalista Sławomir Grunberg. Polskie jury tworzyć będą Witold Stok - przewodniczący, Hanna Polak, Piotr Szczepański, Leszek Gałysz i Krzysztof Talczewski.
   O sile tegorocznego festiwalu stanowić mają nie tylko projekcje konkursowe, ale także pokazy towarzyszące, które zapowiadają się wyjątkowo ciekawie. Smoka Smoków otrzyma wybitny rosyjski twórca animacji Jurij Norstein (wiadomo już, że odwiedzi Kraków wraz z tworzoną od 20 lat ekranizacją Szynela według Gogola) i w związku z tym będziemy mogli zobaczyć retrospektywę jego unikalnych dzieł. Poza tym warto zwrócić uwagę na premiery dokumentów z całego świata, a także pokaz dokumentu Mighty Times:__The Children's March, który zdobył w tym roku Oscara, pokonując polski filmChilndren's of Leningradsky autorstwa Andrzeja Celińskiego i Hanny Polak.
   _Clou _programu mają być pokazy krótkich form mistrzów kina, pozycja unikatowa i rzadko prezentowana. Dość powiedzieć, że zobaczymy filmy tak znakomitych twórców, jak m.in. Truffaut, Antonioni, Dulac, Kieślowski, Visconti, Eisenstein, Pasolini czy Polański. W programie KFF znalazły się także najnowsze filmy Wernera Herzoga, Miki Kaurismakiego oraz braci Quay, a także retrospektywy - Beli Tarra, Daniela Szczechury i Petera Liechitego. Poza tym odbędzie się minifestiwal filmów internetowych, dzień chiński (już po raz drugi) oraz przegląd filmów o sztuce (tu m.in. cykl filmów o Tadeuszu Kantorze). Filmy odrzucone przez komisję selekcyjną zostaną zaprezentowane w ramach tzw. Refleksów.
   Rangę i pozycję KFF potwierdza fakt dołączenia do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów w kategoriach filmów krótkometrażowych. (RS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski