Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bogaty program tegorocznych Dni Austrii. Spotkania, wystawy i pokazy filmowej odbędą się w Krakowie, Tarnowie, Gorlicach oraz Kielcach

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Od lewej: dyrektor ds. programowych MCK Łukasz Galusek i konsul honorowy Republiki Austrii Andrzej Tombiński
Od lewej: dyrektor ds. programowych MCK Łukasz Galusek i konsul honorowy Republiki Austrii Andrzej Tombiński Fot. Janusz Michalczak, Adam Wojnar
Niewiele osób ma prawdopodobnie świadomość, że jubileusz 100–lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę zbiega się ze 100–leciem republiki, która powstała 11 listopada 1918 roku i nazywana była ,,niemiecką Austrią" (Republika Austriacka, powołana na mocy układu w Saint Garmain, 21 października 2018 roku, funkcjonowała do 12 lutego 1934 roku). Przełomowy rok 1918 jest kanwą wykładów, które odbywają się cyklicznie w Międzynarodowym Centrum Kultury. W tym tygodniu o Austrii mówił prof. Włodzimierz Borodziej, kolejne wykłady – do wysłuchania których zachęca dyrektor ds. programowych MCK Łukasz Galusek – poświęcone będą pozostałym państwom Europy Środkowo-Wschodniej w ramach cyklu: ,,1918. Kultura nowej Europy”. Dodatkowo wzbogaci je czynna od 9 listopada wystawa ,,Architektura niepodległości w Europie Środkowej”.

Niektóre fakty historyczne przypomniał podczas konferencji prasowej, poświęconej tegorocznym Dniom Austrii, konsul honorowy Andrzej Tombiński. Program Dni zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Ich inauguracja rozpocznie się dzisiaj w Filharmonii Krakowskiej koncertem z okazji Świata Narodowego Austrii, podczas którego wykonane zostanie Requiem d–moll Mozarta pod batutą francuskiego dyrygenta Benjamina Levy’ego.

Jednym z ważniejszych wydarzeń Dni Austrii będzie między innymi premiera filmu „Julius Madritsch. Sprawiedliwy wśród narodów świata”. – Madritsch określany jest mianem drugiego Schindlera – dodaje konsul Andrzej Tombiński. – Austriak ten prowadził podczas wojny szwalnie, w których zatrudniał Żydów, co wielu z nich uratowało życie.

Premiera filmu odbędzie się 7 listopada o godz. 10.00 w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie. Dokument ten zostanie pokazany również w Kielcach, a w kolejnych tygodniach w Tarnowie i Rzeszowie. Stałe miejsce w programie Dni Austrii zajmuje Trakl–Tat, czyli cykl imprez organizowanych przez Fundację Promocji Kultury „Urwany Film”, skupiającą się na działaniach związanych z postacią i twórczością austriackiego poety Georga Trakla, zmarłego w Krakowie 3 listopada 1914 roku. Jednym z planowanych wydarzeń jest, w dn. 13 listopada o godz. 18.00 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. prezentacja książki „Topografie poezji Georga Trakla”, która stanowi zapis wystąpień uczestników zeszłorocznej sesji naukowej, zorganizowanej wraz z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W konferencji poprzedzającej Dni Austrii uczestniczył reż. Paweł Zapendowski, który zaprasza do Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK na premierę spektaklu „Trakl Nieskończony”. Odbędzie się ona 14 listopada o godz. 19.00. Spektakl ten nawiązuje do biografii Georga Trakla i prezentuje jego postać z perspektywy osób, które bezpośrednio zetknęły się z poetą.

Konsulat Generalny Austrii zachęca również do odwiedzenia Galerii Dwór Karwacjanów w Gorlicach, gdzie będzie można zobaczyć wystawę zorganizowaną w stulecie zakończenia I wojny światowej oraz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

– Wystawa „Grób Twój w dalekiej gdzieś krainie… Artysta na polu chwały” jest autorskim dziełem Agnieszki Partridge i opowiada o losach artystów-żołnierzy podczas I wojny światowej – informuje konsul Andrzej Tombiński. – Zostaną pokazane na niej unikatowe dzieła sztuki, jakie wyszły spod ręki artystów działających w latach 1915–1918 na ziemiach ówczesnej Galicji. Dodam, że główny nacisk położono na twórczość projektantów grobów wojennych. Dodatkowo wystawa omawia działania osób i organizacji – w tym Austriackiego Czarnego Krzyża – na rzecz ratowania i renowacji cmentarzy wojennych prowadzonych w ostatnich dziesięcioleciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski