Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie - bez leku

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Dziećmi zajęli się wolontariusze
Dziećmi zajęli się wolontariusze fot. Agnieszka Rogalska
Wieliczka. Miasto już po raz dziewiąty gościło rodziny z dziećmi chorującymi na zespół Leigha. Takich spotkań nie ma nigdzie indziej.

Na zjazd, który trwał od piątku do niedzieli przybyły 33 rodziny. Tak wielu uczestników coroczne spotkania organizowane przez miasto oraz Stowarzyszenie „Mali Bohaterowie”, powołane w Wieliczce dla wspierania rodzin dzieci cierpiących na choroby rzadkie, nie gościły nigdy wcześniej.

Zjazdy są okazją do wymiany doświadczeń, dotyczących walki z chorobą oraz konsultacji z lekarzami. A ci kolejny rok nie mieli dla rodziców „Małych Bohaterów” dobrych informacji. Jak mówiła prof. Jolanta Sykut-Cegielska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, która jest konsultantem krajowym w dziedzinie pediatrii metabolicznej - projekt Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich został złożony w Ministerstwie Zdrowia już jakiś czas temu. I trafił na półkę.

- Ciągle nie wiadomo co dalej z tą sprawą. Polska jest jednym z nielicznych krajów, który nie ma takiego dokumentu, mimo że według wymagań Unii Europejskiej, miano go wprowadzić do 2013 roku - zaznaczyła prof. Cegielska. Radziła też uczestnikom wielickiego zjazdu, by również oni wywierali nacisk - poprzez pisma i petycje do ministerstwa - by prace nad Planem dla Chórob Rzadkich, doprowadzono wreszcie do końca.

Z informacji przekazanych podczas zjazdu w Wieliczce wynika, że na razie nie ma mowy także o szybkim wprowadzeniu w Polsce leku o nazwie EPI743, odkrytego przed prawie dekadą w USA. Obecnie specyfik, który osłabia skutki zespołu Leigha - bardzo rzadkiej, nieuleczalnej choroby genetycznej, jej podstawowy objaw to postępujący zanik mięśni - w Europie jest dostępny wyłącznie we Włoszech (w ramach terapii eksperymentalnej, bierze w niej udział 16-letnia Ola Kuc z Wieliczki, której mama jest założycielką Stowarzyszenia „Mali Bohaterowie”). EPI743 jest jednak cały czas jeszcze na etapie badań.

Organizacja spotkań rodziców i dzieci z zespołem Leigha sprawiła, że Wieliczka zyskała miano centrum chorób ultrarzadkich. Takich zjazdów nie ma nigdzie indziej w Polsce, a prawdopodobnie także i na świecie. W tym roku jego uczestnicy gościli w hotelu Turówka. Dla rodzin przygotowano liczne atrakcje, m.in.: zwiedzanie Kopalni Soli, wizytę w tężni, warsztaty dogoterapii, zajęcia dla dzieci z wolontariuszami.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski