Bohdan Wendorff nie żyje

Bohdan Wendorff nie żyje

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Wczoraj o godzinie 1.30 czasu londyńskiego zmarł w stolicy Wielkiej Brytanii - BOHDAN WENDORFF, wieloletni szef Kancelarii Cywilnej Prezydenta RP na Uchodźstwie. Wendorff, zwany Klucznikiem Zamku (tak nazwano siedzibę władz uchodźczych przy Eaton Place w Londynie) był nie tylko żywą kroniką polskiego ruchu niepodległościowego, ale był także architektem porozumienia z krajem. To on przywiózł do Polski wszystkie insygnia władzy prezydenckiej, to on pierwszy przybliżał Polakom na całym świecie podstawowe akty prawne, które stanowiły o praworządności politycznego continuum wychodźstwa, to on wreszcie w swoim londyńskim "mateczniku" przechował polskie skarby, zasilające powoli krajowe i londyńskie archiwa pamięci.
     Urodzony 14 lutego 1904 r. w Rydze Wendorff, otrzymawszy gruntowne wykształcenie prawnicze, był od roku 1926 sekretarzem osobistym Władysława Baczkiewicza, wojewody wileńskiego, późniejszego marszałka Senatu i pierwszego, po Mościckim, Prezydenta RP na Uchodźstwie. W 1937 Wendorff został starostą braci lwowskich, a potem przeżywszy wojnę w składzie dowództwa 10 Brygady Pancernej I Dywizji gen. Maczka, został w roku 1945 najpierw adiutantem, a następnie szefem Kancelarii Cywilnej przy Prezydencie w Londynie.
     Zmarły w wieku lat 94 Bohdan Wendorff zachował młodzieńczy wigor do dni ostatnich. Pozostawił absolutnie rewelacyjne wspomnienia, które mają szansę na rychły druk. Umarł jak żył w biegu.
     "Dziennik Polski" był pierwszą polską gazetą, która zamieściła wywiad z Wendorffem w roku 1989.
KRZYSZTOF MIKLASZEWSKI

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo