Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boisko zostało obrócone. Rozpoczął się kolejny etap budowy nowego stadionu Garbarni Kraków

Jerzy Filipiuk
684 krzesełka przygotowano dla kibiców, którzy zasiądą na trybunie przy boisku obróconym o 90 stopni
684 krzesełka przygotowano dla kibiców, którzy zasiądą na trybunie przy boisku obróconym o 90 stopni fot. Adam Wojnar
Inwestycja. Sobotni mecz III ligi piłkarskiej "Brązowych" z Koroną II Kielce rozegrany zostanie na boisku, które zostało obrócone o 90 stopni w porównaniu do poprzedniej lokalizacji. Jest to pełnowymiarowy obiekt o długości 100 m i szerokości 64 m.

Na trybunie, powstałej wzdłuż jednej z linii bocznych boiska, zamontowano 684 krzesełka w trzech sektorach. Kibice mogą wejść na stadion od ul. Konopnickiej (wejście od ul. Rydlówka będzie zarezerwowane dla piłkarzy, trenerów, sędziów, działaczy itd.).

- W rundzie jesiennej nie będziemy przyjmować kibiców gości, ale czynimy starania, żeby na wiosnę mieli swój sektor - zaznacza wiceprezes Garbarni Marek Siedlarz.

We wtorek w klubie gościli dwaj przedstawiciele Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, wydając pozytywną opinię na temat nowego obiektu (zgłosili tylko kilka drobnych uwag).

Zmiana lokalizacji głównego boiska to początek kolejnego etapu budowy nowego stadionu Garbarni. Wcześniej powstały dwa nowoczesne boiska treningowe - z nawierzchnią sztuczną (oddane do użytku w styczniu 2013 roku) i naturalną (funkcjonuje od lipca). Nowy stadion ma liczyć około 4,5 tysiąca miejsc. Kiedy będzie gotowy?

- Przy "dobrych wiatrach" teoretycznie możliwy jest termin 2017 rok. Zależeć to będzie jednak od wielu czynników - podkreśla Siedlarz.

Obrócenie boiska jest związane ze zbliżającym się (koniec roku) rozpoczęciem budowy nowego budynku klubowego, który zastąpi obecny obiekt, powstały w latach 80., a oddalony od boiska o aż ok. 150 m.

- Mamy już zezwolenie na budowę, trwa proces konkursu ofert na firmę, która zrealizuje inwestycję. Budynek będzie miał standard, który pozwoli na spełnienie wymogów licencyjnych nawet pierwszej ligi - mówi wiceprezes klubu.

Budynek, o powierzchni 1600 metrów kw., będzie miał cztery kondygnacje: podziemną (m.in. zaplecze techniczne i pomieszczenia dla odnowy biologicznej), parter i I piętro (szatnie, pokoje dla trenerów) oraz II piętro (pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna).

Wszelkie inwestycje to efekt podpisania z deweloperem umowy w lutym 2012 roku. Powstała wtedy Murapol Garbarnia Spółka Komandytowo-Akcyjna Spółka z o.o. Klub ma w wieczystym użytkowaniu 9,2 ha (między ul. Rydlówka i Konopnickiej a rzeką Wilgą). 4,4 ha zostało przeznaczonych na budowę mieszkań, zaś 4,8 ha na infrastrukturę sportową.

- Klub wniósł do spółki część nieruchomości, a część sprzedał. Mamy nadzieję uzyskania dywidendy, gdy będzie zrealizowany etap sprzedaży mieszkań. Obecnie Garbarnia finansuje inwestycje sportowe ze środków uzyskanych ze sprzedaży gruntów do spółki - informuje Siedlarz.

W maju na terenach, które klub sprzedał, rozpoczęła się rozbiórka niepotrzebnych obiektów, a potem budowa w tym miejscu czterech bloków mieszkalnych (są już na poziomie parteru). Piąty blok powstanie w miejscu, gdzie stoi budynek klubowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski