Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ból ręki budzi nocą

DD
Na zespół cieśni nadgarstka skarżą się osoby pracujące przy komputerze Fot. Theta
Na zespół cieśni nadgarstka skarżą się osoby pracujące przy komputerze Fot. Theta
Choroby zawodowe zwykle kojarzone są z pracą fizyczną. Jednak coraz częściej na dolegliwości związane z wykonywanym zawodem skarżą się osoby codziennie pracujące przy komputerze. Wśród schorzeń najczęściej przez nich wymienianych znajduje się zespół cieśni nadgarstka.

Na zespół cieśni nadgarstka skarżą się osoby pracujące przy komputerze Fot. Theta

Jeśli spędzamy po kilkanaście godzin przed komputerem mogą pojawić się dolegliwości: ból ręki, który może być nawet przyczyną bezsenności. Konieczna jest wówczas jak najszybsza wizyta u ortopedy. - Małe kości nadgarstka tworzą tunel, zwany kanałem cieśni nadgarstka. Przez tunel przechodzą ścięgna wprawiające w ruch mięśnie trzech pierwszych palców oraz nerw odpowiedzialny za ich pobudzanie ruchowo-czuciowe. Przykryte są jakby grubą taśmą - troczkiem zginaczy nadgarstka, zwanym też więzadłem poprzecznym - wyjaśnia dr Marek Brożek, ortopeda z NZOS Primus. - W kanale nadgarstka jest wystarczająco dużo miejsca dla wspomnianych ścięgien i nerwu. Jednak w wyniku przeciążeń, wadliwego ustawienia ręki i nadgarstka oraz mikrourazów może dojść do obrzęku ścięgien, które uciskają nerw. W efekcie doznajemy drętwienia, mrowienia i bólu palców, głównie kciuka i palca wskazującego. Ból nasila się nocą, budzi ze snu. Często promieniuje do ręki a nawet karku - dodaje dr Brożek. Zdaniem lekarza, schorzenie to bardzo często mylone jest z bólami kręgosłupa szyjnego i w tym kierunku podejmuje się leczenie, jednak jest to zazwyczaj błąd w diagnostyce. Problem w tym, że zoperowanie pacjenta z zespołem cieśni powinno być jak najszybsze. Powód? Odwlekanie tego w czasie może doprowadzić nawet do utraty czucia w zakresie palców ręki i znacznego osłabienia siły mięśniowej ręki. Leczenie operacyjne spełnia następujące funkcje: lecznicze - poprawia ukrwienie nerwu zatrzymując zmiany degeneracyjne włókien nerwowych oraz profilaktyczne - zabezpiecza przed dalszą degeneracją włókna nerwowego. Im później zaczniemy leczenie, tym trudniej jest przywrócić prawidłowe funkcje nerwom, a w zasadzie powrót tych funkcji może być niemożliwy i zastanie utrwalony - mogą nastąpić zaburzenia czucia i osłabienie siły mięśniowej ręki.

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka mogą być też choroby ogólnoustrojowe (np. nadciśnienie tętnicze, nadczynność i niedoczynność tarczycy), jednak najczęstszy powód to przeciążenia, wadliwe ustawienie ręki i nadgarstka podczas pracy. Nie oznacza to jednak, że wszyscy pracownicy biurowi, kasjerki czy fryzjerki z góry skazani są na dolegliwości. Najlepszym działaniem jest wyeliminowanie lub ograniczenie czynników prowadzących do tego schorzenia. Jak się okazuje, sposobów jest kilka. − Należy przejść z klawiatury laptopa na pełnowymiarową, najlepiej ergonomicznie wyprofilowaną. Podobnie jest z myszką. Najlepsza jest duża, również wyprofilowana. Odradzam używanie touchpada. Warto zaopatrzyć się w żelowe podkładki wspierające nadgarstki podczas pisania i używania myszki. Warto pamiętać też o odpowiednim krześle czy fotelu, koniecznie z podłokietnikami, najlepiej regulowanymi w zakresie wysokości oraz kąta odchylenia − radzi Maciej Żłobiński z firmy Activus zajmującej się wyposażaniem biur. − Niezbędne są również przerwy w pracy, przeznaczone na zmianę pozycji rąk oraz ćwiczenia rozluźniające. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski