Najmniejszy próchniczy ubytek powinien zostać jak najszybciej wyleczony – w przeciwnym razie próchnica rozprzestrzeni się na kolejne partie zęba. W końcu nieleczone ubytki mogą doprowadzić do tego, że zaatakowana zostanie także miazga zębów. W przypadku zęba zaatakowanego próchnicą najczęściej mamy do czynienia z pulsującym bólem, mogącym rozchodzić się w kierunku ucha.
W przypadku zapalenia miazgi zęba dotychczas odczuwany ból staje się wręcz nie do wytrzymania: świdrujący, tętniący, tępy, ulega rozprzestrzenieniu. U cierpiącej osoby może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych w okolicy podżuchwowej i na szyi. Ból zęba prawie zawsze wymaga szybkiej interwencji stomatologicznej. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty pomagają tylko na krótki czas i nie można zażywać ich długotrwale (możliwość wystąpienia działań niepożądanych). Jeśli bólowi towarzyszy gorączka i obrzęk, to kontakt ze stomatologiem nie powinien być odkładany na drugi dzień – możliwe są bowiem powikłania, takie jak obumieranie zęba i zakażenie kości. Martwy ząb staje się wtedy ogniskiem, które powoduje zmniejszenie odporności. W przypadku zaawansowanego zapalenia miazgę należy usunąć, bowiem zmiany, które nastąpiły w nerwie zęba są już nieodwracalne.
W przypadku nadwrażliwości zębów charakterystycznym objawem jest ostry, kłujący ból. Zęby mogą reagować na różne czynniki, może to być to np. słodki lub kwaśny smak. Za nadwrażliwość odpowiedzialne są znajdujące się w trzonie zębów kanaliki. Odsłonięcie szyjek zębowych przy obsuwaniu się dziąseł też może mieć znaczenie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?