Bolesny problem z łokciem? Dowiedz się jak go rozwiązać. Łokieć golfisty - od diagnozy do terapii

Artykuł sponsorowany
Bolesność okolicy stawu łokciowego to, stosunkowo często występujący, problem zarówno wśród ludzi młodych jak i osób starszych. Przyczyn może być wiele, a diagnostyka, niejednokrotnie, długotrwała. Coraz częściej zdarza się, że bóle tego obszaru diagnozujemy jako entezopatie zlokalizowane w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, powszechnie znane jako „łokieć golfisty”. Odpowiednia diagnostyka różnicowa pozwala ocenić czy mamy do czynienia z przedstawionym schorzeniem, czy też nasz problem dotyczy innych struktur. Musimy wiedzieć, że nie musimy być zawodowym golfistą aby ta patologia dotyczyła również nas.

Anatomia stawu łokciowego

Staw łokciowy jest stawem złożonym. Składa się z 3 stawów. Należą do nich staw ramienno-łokciowy, staw ramienno-promieniowy oraz staw promieniowo-łokciowy bliższy. Wszystkie trzy wymienione stawy objęte są wspólną torebką stawową i tworzą anatomicznie całość.

Staw łokciowy, jak już wspomnieliśmy, otacza torebka stawowa. Stanowi ona ochronę stawu przed środowiskiem zewnętrznym. Torebka stawowa pełni również ważną funkcję ochronną poprzez wytwarzanie mazi stawowej, będącej substancją odżywczą. Maź stawowa stanowi nie jako „smar” podczas ruchów w stawie, dzięki czemu zapobiega ścieraniu się powierzchni stawowych. Torebka stawowa jest również jednym z elementów stabilizujących staw łokciowy. Główną strukturą stabilizującą są jednak więzadła. Ze względu na brak istotnej stabilizacji ze strony układu mięśniowego poddawane są one dużym obciążeniom i podobnie jak torebka stawowa często ulegają uszkodzeniom w wyniku urazów.

Mięśnie odpowiedzialne za ruch w stawie łokciowym podzielić możemy na cztery grupy:
• przednią - mięśnie zginające staw łokciowy;
• tylną - mięśnie prostujące staw łokciowy;
• boczną - mięśnie prostujące nadgarstek i palce;
• przyśrodkową - mięśnie zginające nadgarstek i palce.

Z anatomicznego punktu widzenia w obrębie stawu łokciowego wyróżnić możemy szereg struktur. W obszarze każdej z nich dochodzić może do przeciążeń i urazów. Ruchy odbywające się w stawie łokciowym są ściśle powiązane z ruchami ramienia, nadgarstka i palców, w związku z czym patologie naszego łokcia mogą być uzależnione od problemów zlokalizowanych w innych obszarach kończyny górnej.

Najważniejsza – szybka i trafna diagnoza
Informacje otrzymane podczas wywiadu lekarskiego, w połączeniu z dokładnym badaniem fizykalnym pozwolą na postawienie wstępnej diagnozy. W celu potwierdzenia lub wykluczenia rodzaju występującej patologii szczególną uwagę należy zwrócić na charakter wykonywanej pracy i codzienną aktywność pacjenta. Analiza ruchów wywołujących dolegliwości bólowe oraz wykonanie specjalistycznych testów funkcjonalnych często nie są wystarczające do pewnej oceny i wdrożenia skutecznego leczenia. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie badań obrazowych. Podstawowym badaniem obrazowym będzie RTG okolicy stawu łokciowego lub diagnostyka USG tego obszaru. Na podstawie wstępnej oceny, lekarz ortopeda zasugeruje jakich tkanek może dotyczyć patologia i zleci odpowiednie badania. W przypadku podejrzenia uszkodzeń w obrębie kosci konieczne będzie wykonanie RTG. Przy podejrzeniu degeneracji w obszarze tkanek miękkich zaleca się wykonanie badania ultrasonograficznego. Pełny obraz wszystkich tkanek otrzymamy na podstawie badania rezonansem magnetycznym. Jest to najdokładniejsze z zalecanych badań obrazowych. Otrzymany obraz wykazuje dokładne miejsce toczącego się stanu chorobowego. Obecnie dostępne są na rynku aparaty do wykonania rezonansu magnetycznego kończyn, niewymagające umieszczenia pacjenta w zamkniętej tubie. Do minimum zniwelowane zostały nieprzyjemne odczucia głosowe związane z klasycznym badaniem rezonansem magnetycznym. Korzystanie z nowoczesnych układów otwartych pozwala także na wykonanie diagnozy u pacjentów z klaustrofobią, aparatami ortodontycznymi oraz metalowymi implantami w okolicach odległych. Możliwe jest wykonanie badania także u dzieci, również w obecności rodzica. Aparat z układem otwartym dostępny jest również w Krakowie. Zarówno dzieci jak i dorośli skorzystać mogą z możliwości przeprowadzenia badania w Prywatnych Gabinetach Ortopedycznych i Rehabilitacyjnych – Grażyna i Rafał Więcek w Krakowie, przy ulicy Zachodniej. Ważne jest aby wynik przeprowadzonych badań obrazowych obejrzał doświadczony specjalista. Specjalistyczna ocena otrzymanego obrazu zagwarantuje pewną diagnozę i pozwoli na skuteczne leczenie celowane.

Łokieć golfisty jako przykład najczęściej występujących entezopatii okolicy stawu łokciowego

Termin entezopatia oznacza patologię zlokalizowaną w okolicy przyczepu mięśnia do elementu kostnego. Miejsce to nazywa się „entezą”, dlatego też patologie w jego okolicy określamy mianem entezopatii. W przebiegu entezopatii dochodzi do powstania zmian degeneracyjnych na skutek uszkodzeń struktury włókien kolagenowych ścięgien i nieprawidłowego ukrwienia okolicy przyczepu. Procesowi degeneracyjnemu towarzyszy wydzielanie białek, które chemicznie drażnią okoliczne tkanki, wywołując ból.

Łokieć golfisty

Dolegliwość zwana potocznie łokciem golfisty powstaje w wyniku mikrourazów, którym ulega więzadło mocujące mięśnie zginacze do nadkłykcia przyśrodkowego kosci ramiennej. Przyczyną ich powstawania są często powtarzające się ruchy wymuszające koslawienie łokcia i naciąganie zginaczy przedramienia. „W wyniku sumowania się” mikrourazów dochodzi do pojawienia się zmian degeneracyjnych. Ból, czasem intensywny, odczuwany jest po wewnętrznej stronie łokcia, w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kosci ramiennej, promieniujący w dół, do przedramienia. Ból nasila się przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów czy pchaniu. Bolesnym ruchem jest dołokciowe zgięcie nadgarstka oraz pronacja przedramienia. Dolegliwości bólowe pojawiają się także przy próbie zaciśnięcia ręki w pięść. Zauważalne może być osłabienie siły chwytu ręki. Do tego rodzaju urazu, ze względu na specyfikę ruchu, dochodzi wśród grających w tenisa, squasha, badmintona. Również przedstawiciele innych dyscyplin sportowych, w których składową treningów są często powtarzane rzuty, mogą być narażeni na wystąpienie urazów opisywanej okolicy. Problem może dotyczyć również osób, które nie uprawiają sportu, ale w swojej pracy lub podczas codziennych czynności domowych narażają łokieć na podobne przeciążenia.

Fala uderzeniowa jako najskuteczniejsza metoda leczenia entezopatii

Leczenie rozpoczynamy od zrezygnowania lub ograniczenia aktywności wywołujących dolegliwości bólowe i pogłębiających zmiany degeneracyjne tkanek. Niezwykle ważne jest nie tylko określenie problemu ale także znalezienie przyczyny jego powstania. Warto dokładnie przeanalizować z terapeutą technikę bolesnego ruchu lub kierunek ułożenia rąk w trakcie pracy – umożliwi to zmodyfikowanie codziennych czynności w taki sposób, aby nie doszło do nawrotu choroby. Leczenie trwa od 6 do 12 tygodni i uzależnione jest od okresu trwania dolegliwości oraz charakteru zmian degeneracyjnych w ścięgnie i jego przyczepie. Celem leczenia jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, usprawnienie funkcji kończyny, zwiększenie siły mięśni. Konieczne jest wprowadzenie klasycznej fizjoterapii z zastosowaniem leczenia fizykoterapeutycznego(laser, fonoforeza, krioterapia), specjalnych technik manualnych na okolicę całej kończyny górnej oraz wprowadzenie ćwiczeń wzmacniających osłabione mięsnie. Obecnie na terenie Krakowa, możliwe jest skorzystanie z jednej z najnowszych postaci fizykoterapii jaką jest ESWT - fala uderzeniowa. Przy braku przeciwwskazań do jej zastosowania, oceniana jest jako najszybsza i najskuteczniejsza metoda leczenia entezopatii bez względu na lokalizację. W Prywatnych Gabinetach Ortopedyczno-Rehabilitacyjnych Grażyna i Rafał Więcek otrzymamy niezbędne informacje dotyczące przeciwwskazań do wykonania zabiegu falą uderzeniową. Wysokiej klasy specjaliści postawią odpowiednią diagnozę i w razie potrzeby skierują na leczenie. Z zabiegu ESWT skorzystać można w 6 dostępnych placówkach na terenie Krakowa.

Zapraszamy do naszych gabinetów :

Gabinet nr 1 - Biały Prądnik
31-234 Kraków, ul. Słomczyńskiego 12/16
telefon do rejestracji 12 665 34 15 lub 698 115 115
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 2 - Łobzów
30-076 Kraków, ul. Zakątek 13/36
telefon do rejestracji 881 527 527 lub 730 34 34 33
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr.3 Nowa Huta
31-918 Kraków os. Hutnicze 6/134
telefon do rejestracji 12 680 81 00 lub 12 34 64 134
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 4 - Ruczaj
30-350 Kraków ul. Zachodnia 7/10a
telefon do rejestracji 12 307 00 64 lub 12 267 61 87
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 5 - Prokocim
30-350 Kraków ul. Teligi 6/32
telefon do rejestracji 692 692 989 lub 698 115 115
czynne od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00

Gabinet nr 6 - ul. Piwna 22 (okolice Placu Bohaterów Getta)
30-527 Kraków ul. Piwna 22
telefon do rejestracji 666 833 388 lub 698 115 115
czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00 oraz w soboty w godzinach 9.00-14.00

Szczegółowe informację znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej
www.praktyka.info.pl
W naszych gabinetach można płacić kartą Visa i MasterCard

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski