Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bonarka zmienia właściciela. To jednak nic nadzwyczajnego

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Bonarka to jedno z najczęściej odwiedzanych centrów handlowych. Ma ponad 90 tys. mkw. powierzchni dla 270 najemców
Bonarka to jedno z najczęściej odwiedzanych centrów handlowych. Ma ponad 90 tys. mkw. powierzchni dla 270 najemców fot. Wojciech Matusik
Nieruchomości. Wartość transakcji między firmą TriGranit a południowoafrykańskim funduszem Rockcastle to 360 mln euro. Sprzedawane jest centrum handlowe, nie biurowce

O podpisaniu wstępnego porozumienia w sprawie sprzedaży centrum handlowego Bonarka poinformował jego właściciel, firma TriGranit. Jedna z największych galerii handlowych trafi do portfela południowoafrykańskiego funduszu Rockcastle, który sukcesywnie powiększa zasób swoich nieruchomości komercyjnych w Polsce.

- Taka transakcja to nic nadzwyczajnego - ocenia Piotr Krochmal z krakowskiego Centrum Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. I przypomina, że to nie pierwsza sprzedaż dużego centrum handlowego w Krakowie - w ubiegłym roku za 375 mln zł (poniżej 100 mln euro) została sprzedana Galeria Kazimierz.

To, że takich transakcji w naszym kraju jest coraz więcej, wynika z danych Polskiej Rady Centrów Handlowych, skupiającej ponad 200 firm z branży nieruchomości handlowych.

W ubiegłym roku wartość umów kupna-sprzedaży centrów sięgnęła 2,2 mld euro, była trzy razy wyższa niż w 2014 r. i stanowiła ponad połowę kwoty z umów na rynku nieruchomości komercyjnych. Sprzedaż Galerii Kazimierz wcale nie należała do najbardziej spektakularnych. W tej grupie znalazła się zmiana właściciela Starego Browaru w Poznaniu i Riviery w Gdyni. Centra kupowali gównie inwestorzy amerykańscy (29 proc. transakcji) i niemieccy (23 proc.).

Sprzedaż Bonarki będzie jedną z największych transakcji na rynku galerii handlowych. W oficjalnym komunikacie firmy TriGranit nie pada wartość transakcji, ale najprawdopodobniej chodzi o 360 mln euro. Stary Browar w Poznaniu został sprzedany za 290 mln euro, połowa udziałów w Galerii Mokotów wyceniona została na 140 mln euro. Ta ostatnia ma ok. 68 tys. metrów kwadratowych powierzchni, na której rozmieszczono 260 sklepów. Bonarka zajmuje ponad 90 tys. mkw. i jest dla 270 najemców. Co ważniejsze - należy do najczęściej odwiedzanych centrów handlowych w Polsce.

Zagospodarowanie Bonarki, czyli 19 hektarów po zakładach chemicznych w Krakowie, jest jednym ze sztandarowych projektów firmy TriGranit, inwestującej na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej. Galerię wybudowano w 2009 r., a potem zaczęto stawiać budynki biurowe klasy A (najwyższej). W przyszłym tygodniu odbędzie się otwarcie kolejnego biurowca klasy A, a w planach jest budowa następnych, co oznacza, że TriGranit z tej części krakowskiej inwestycji się nie wycofuje.

Sprzedaż części handlowej kilka lat po wybudowaniu to typowy proces w zachodniej Europie. Tam budową obiektów pod wynajem zajmują się głównie firmy z branży deweloperskiej, a potem odsprzedają je funduszom inwestycyjnym. To zjawisko zawitało już do Polski, a Rockcastle, nabywc a Bonarki, kupuje także centra handlowe w Zielonej Górze i Piotrkowie Trybunalskim, a w tym roku otworzy kończoną właśnie Galerię Wołomin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski