Bonifikata do zwrotu

kz
Gminy, jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, zostały zobligowane do żądania zwrotu bonifikaty, udzielonej od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego, jeżeli nabywca lokalu, przed upływem 5 lat od jego nabycia, sprzeda go lub wykorzysta na inne cele niż uzasadniające udzielenie bonifikaty.

   Przepis art. 68 ust. 2 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, w wersji obowiązującej przed dniem 22 września 2004 r., dopuszczał możliwość wystąpienia z żądaniem zwrotu bonifikaty.
   Aktualnie, zgodnie z dyspozycją przepisu art. 68 ust. 2, właściwy organ jest zobowiązany do wystąpienia z żądaniem zwrotu udzielonej bonifikaty, gdy nabywca lokalu dokona jego zbycia. Ministerstwo wyjaśnia, że przepis ten ma zastosowanie do sprzedaży lokalu przez nabywcę po dniu 22 września 2004 r., lecz przed upływem 5-letniego okresu ustawowego, liczonego od daty sprzedaży lokalu mieszkalnego przez gminę.
   Zatem sytuacja, w której nabywca dokonał zbycia lokalu mieszkalnego przed dniem 22 września br., nie będzie objęta obowiązkiem zwrotu bonifikaty. Ponadto obowiązek zwrotu udzielonej bonifikaty nie będzie dotyczył przypadków, gdy z aktu notarialnego sprzedaży lokalu wynika, że gmina nie będzie dochodziła zwrotu udzielonej bonifikaty. W takim przypadku będą wiążące postanowienia aktu notarialnego.
   Należy także dodać, że przepis art. 68 ust. 2a pkt 1 Ustawy o gospodarce nieruchomościami wyłącza obowiązek zwrotu bonifikaty, gdy sprzedaż lokalu następuje na rzecz osoby bliskiej, o której mowa w art. 4 pkt 13 ww. ustawy (m.in. rodzice, dzieci, wnuki, małżonkowie, rodzeństwo). Odnosząc się do sprawy okresu, w jakim gmina występuje z żądaniem zwrotu udzielonej bonifikaty, należy zaznaczyć, że w tym przypadku będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. (kz)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie