Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boniowanie

WOJ
Polski dworek to budynek parterowy z kolumnowym gankiem i alkierzami, kryty strzechą lub gontem. Łączył w sobie cechy formalne wiejskiej chaty z polskim barokiem i neoklasycyzmem. Stawiane dworki starano się upodobnić do pałaców magnackich, choć ze względów finansowych na staraniach się tylko kończyło. Wyszło to, jak widzimy po latach, jedynie na dobre urokliwych, wiejskich dworków ukrytych pośród sadów, malw malowanych i łąk. Drewniane ściany dworków obrzucano gliną lub zaprawą wapienną i bielono. Elewacje zdobiono zazwyczaj pozornym boniowaniem lub stawiano drewniane pilastry przypominające starożytne kolumny.

Coś ze starożytności

   Zabytkowy dworek "Zacisze" w Miechowie jest przykładem neoklasycyzmu, który wykształcił również nowy element architektury narodowej - polski dworek szlachecki. Dowiadujemy się o tym z opracowania nieżyjącego już, niestety, wielce zasłużonego dla Oddziału PTTK w Miechowie, Jana Dutkiewicza.
   Boniowanie to dekoracyjne wykończenie zewnętrznej powierzchni muru, polegające na ścięciu pod pewnym kątem lub wyprofilowaniu krawędzi poszczególnych, licujących mur ciosów lub płyt kamiennych oraz na odpowiedniej obróbce ich lica; także naśladownictwo takich dekoracyjnie wykończonych ciosów i płyt w tynku. Za pomocą boniowania wykańczano całe elewacje budynków lub tylko najważniejsze fragmenty ich konstrukcji. Boniowanie było powszechnie stosowane w architekturze starożytnego Rzymu, w pałacowej architekturze renesansowej i później aż do XX wieku. Przykład boniowania sięgający korzeniami aż do starożytności możemy więc podziwiać także w Miechowie. (WOJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski