Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bonus za pierwszą stronę

(GEG)
Wybory. Dzięki umieszczeniu listy PSL na pierwszej stronie książeczki – karty do głosowania w wyborach samorządowych dało ludowcom dodatkowe 700 tys. głosów.

Tak wynika z przedstawionej wczoraj analizy dra Jarosława Flisa, socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Ale tam, gdzie PSL nie wystawiło listy pod _ własnym szyldem partyjnym, dodatkowe głosy zyskiwało PiS _– podkreśla Jarosław Flis.

Wniosek z jego badań jest oczywisty – pierwsza strona w książeczce stanowiącej kartę do głosowania ma ogromne znaczenie. Przysparza bowiem od 8 do 10 proc. głosów więcej niż gdyby lista była umieszczona gdzieś w środku książeczki. Tam, gdzie pierwszą stronę zajmowało PSL, PiS miał słabszy wynik, a gdzie nie było listy ludowców, dużo lepszy wynik osiągało PiS.

Najlepszym przykładem jest Małopolska, a właściwie Sądecczyzna. W powiecie nowosądeckim PSL nie miało swojej listy, więc PiS rozgromiło przeciwników. Tymczasem w wyborach do sejmiku w okręgu nowosądeckim ludowcy zdobyli aż dwa mandaty. Lista ludowców była przed PiS.

Państwowa Komisja Wyborcze już zmieniła swoją uchwałę w sprawie wzorów kart do głosowania. Nadal będzie możliwość wydrukowania list kandydatów w książeczce, ale na jej pierwszej stronie znajdzie się informacja o ważności głosu, na drugiej spis treści z wykazem list, a dopiero od trzeciej wydrukowane będą listy kandydatów. Według Jarosława Flisa należałoby całkowicie zrezygnować z książeczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski