Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bookcrossing, czyli daj książkom drugie życie. Jak to działa? Uwolnij, zabierz i czytaj, a potem daj przeczytać innym

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Zwolennicy bookcrossingu uważają, że książki powinny żyć, czyli być ciągle czytane
Zwolennicy bookcrossingu uważają, że książki powinny żyć, czyli być ciągle czytane Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Stojące w równych rządach tomy to chluba jednych, inni uważają, że zakurzone tomy powinny żyć, bo jeśli nie czyta się książek, to gdzie sens? Ci drudzy wcielili w życie ideę bookcrossingu, czyli przekazywania przeczytanych książek dalej.

Pewnie bookcroosing istniał zanim został wymyślony i nazwany, jednak to amerykański programista Ron Hornbaker nazwał w 2001 roku pomysł przekazywania przeczytanych książek dalej bookcrossingiem, a idea zyskała swoje zasady.

- Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w specjalnie przeznaczonych do tego celu miejscach: regałach, gablotach czy biblioteczkach plenerowych, by znalazca mógł je przeczytać – wyjaśnia Jolanta Niwińska, ogólnopolski koordynator bookcrossingu – Zasadą bookcrossingu jest, by nie zatrzymywać pozyskanych w ten sposób książek, ale po przeczytaniu odłożyć je ponownie w miejsce wymiany.

Zasady działania przypominają nieco reguły biblioteki, z tym, że ta globalna nie ma ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych. Choć, jak dodaje Jolanta Niwińska, książka powinna zostać wyposażona w specjalną informację, że jest przeznaczona do bookcrossingu.

- Idea opiera się na przekonaniu, że książki powinny żyć, że tylko wówczas spełniają swoją rolę i że literaturę należy rozpowszechniać – mówi Jolanta Niwińska - Ważne jest to, że książki są czytane. Nie są jedynie ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne.

Jak uwolnić książkę? Pozycję, którą chcemy uwolnić należy zarejestrować na stronie bookcrossing.pl, wpisać do bazy – umożliwia to śledzenie książki oraz namierzenie interesującego nas tytułu. Książki możesz wyszukać wpisując tytuł, autora lub ISBN poszukiwanego egzemplarza. Możemy też sprawdzić jaką drogę odbywa książka uwolniona przez nas.

Obecnie uwolnionych i zarejestrowanych jest 329 299 książek oraz ponad 20 tys. specjalnych półek do wymiany książek. W Krakowie bookcrossingowe półki i domki dla książek można znaleźć, m.in. Pod Bajecznym Drzewem na ul. Skwerowej 3 na Dębnikach, w Pawilonie Wyspiańskiego przy pl. Wszystkich Świętych 2, w Przegorzałach na ul. Kamedulska 70.

Od ośmiu lat Krakowskie Biuro Festiwalowe organizuje wielką i bezpłatną wymiana książek pod hasłem Drugie Życie Książki. Co roku podczas festiwali Miłosza i Conrada pojawiają się samoobsługowe regały bookcrossingowe. Korzystając z nich, stosujemy zasadę „jedna za jedną” – za każdą książkę zabraną z półki zostawiamy jedną własną. Jednak w tym roku oba festiwale odbywają się online więc i półki się nie pojawią.

2 lipca na mapie Krakowa pojawiło się kolejne miejsce, w którym można wymienić się książkami, to Krakowski Kantorek Wymiany na terenie Lamusowni na ul. Nowohuckiej 1D.

- Kantorek wymiany Książek działa od 2 lipca, ale mamy już całkiem sporo tytułów do wymiany. Książki przynieśli pracownicy i pierwsi goście Kantorka, przeglądamy je i staramy się katalogować i układać tematycznie. Na naszych pułkach można odnaleźć już teraz różne gatunki od psychologii po książkę dotycząca ciepłownictwa czy monografie krajów - mówi Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy MPO Kraków.

Zasady są proste: aby zabrać książkę, trzeba oddać inną. Przynosić można książki, czasopisma, encyklopedie, atlasy, mapy itp.
- Im więcej osób nas odwiedzi, tym więcej różnorodnych pozycji znajdzie się na naszych półkach do wymiany - dodaje Piotr Odorczuk, dodając, że książki do wymiany powinny być w takim stanie, w jakim sami byśmy chcieli je zabrać.

Krakowski Kantorek Wymiany działa w czwartki od 10.00 do 18.00.

Zwolennicy uwalniania książek wychodzą z założenia, że najważniejsze jest, by książki były czytane, odkładając je w specjalnie przygotowane miejsce dajemy im taką szansę. Ważne, by uwalniać książki w takim stanie, w jakim chcielibyśmy je sami przyjąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Bookcrossing, czyli daj książkom drugie życie. Jak to działa? Uwolnij, zabierz i czytaj, a potem daj przeczytać innym - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski