Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Border collie

(DD)
Pasją border collie jest wypasanie i zaganianie owiec
Pasją border collie jest wypasanie i zaganianie owiec Fot. 123RF
Rasy psów. Inteligentny i bystry. Pojętny, podatny na szkolenie, czujny i niezwykle aktywny. Pełen radości życia, wspaniały przyjaciel, zrównoważony, wierny i oddany. To określenia najczęściej stosowane do opisania rasy border collie.

Border collie to pies średniego wzrostu (wysokość psa to ok. 53 cm, suki są trochę niższe; waga: psy 17-22 kg, suki – 13-20 kg), o różnorodnej kolorystyce umaszczenia (ale biel nie może przeważać).

Rasa występuje w dwóch rodzajach włosa okrywowego – krótki, przylegający włos na całym ciele i nieduże pióra na tylnej stronie łap i na ogonie oraz odmiana z prostym, ok. 10-centymetrowym włosem na całym ciele, oprócz pyska i łap (tylko na ich tylnej części pióra), także pióro na ogonie oraz kryza wokół szyi.

Współczesny border collie jest potomkiem collie trzymanych w hrabstwach na pograniczu Anglii i Szkocji (stąd nazwa: border – ang. granica). Już w drugiej połowie XIX w. uczestniczył w konkursach owczarków i był chętnie nabywany nie tylko przez Anglików i Szkotów.

Nic dziwnego – border collie to wspaniały pomocnik człowieka, numer jeden wśród innych ras pasterskich i zaganiających. Pomaganie przy wypasie i przeganianiu owiec to jego żywioł, a zdolności border collie w tym obszarze są wręcz legendarne. Używany jest także do wypasania kóz, bydła, a nawet kaczek i gęsi. Przyjmuje wtedy charakterystyczną pozę – ze spuszczoną głową obserwuje swoich podopiecznych, magnetyzując ich wzrokiem.

Opiekun bordera powinien wiedzieć, że jego podopieczny nie znosi bezczynności. Jeśli nie może się realizować w swojej pasji – wypasaniu – należy pupilowi znaleźć inne zajęcie. Border collie, ze względu na swą zwinność i szybkość, mogą być liderami psich sportów – agility, flyball, frisbee i heel work to music.

Błyszczą na ringach posłuszeństwa, są znakomitymi psimi terapeutami osób niepełnosprawnych (niektóre z nich są szkolone jako przewodnicy niewidomych), doskonałymi tropicielami i pływakami. Z racji ogromnej chęci pracy z człowiekiem mogą być też wykorzystywane przy wykrywaniu narkotyków oraz w służbach celnych.

Jednak te wszechstronnie użytkowe, inteligentne, łatwe w prowadzeniu psy nie są – z racji swojej niespożytej energii – psami dla każdego. Bez znalezienia satysfakcjonującego zajęcia mogą bowiem sprawiać duże kłopoty wychowawcze. Border musi i chce pracować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski