Borussia straciła gola w dziewiątej sekundzie

(JOT)
Niemcy. Borussia Dortmund (z Łukaszem Piszczkiem) rozpoczęła nowy sezon od porażki 0:2 z Ba­ye­rem Leverkusen, drużyną Sebastiana Boenischa.

W meczu tym Karim Bellarabi ustanowił rekord szybkości zdobycia gola. Wpakował piłkę do siatki gospodarzy (po podaniu Boenischa) już w dziewiątej sekundzie (poprzedni rekord Ulfa Kirstena i Elbera wynosił 11 sekund). Zarówno Piszczek, jak i Boenisch grali przez całe spotkanie.

W Borussii w miejsce Roberta Lewandowskiego, który przeszedł do Bayernu Monachium, pojawił się kupiony za 19 mln euro z Torino Ciro Immobile. Był to debiut bez błysku. Dortmund­czycy sprzedali do Herthy Juliana Schiebera, który w berlińskiej premierze zdobył dwie bramki.

Eugen Polanski rozegrał cały mecz (żółta kartka) w wygranym 2:0 przez Hoffenheim spotkaniu z Augsburgiem. Polski pomocnik przedłużył kontrakt z „Wieśniakami” do czerwca 2017 r. (Boenisch i Polanski nie są w kadrze trenera Nawałki). Ostatnie 3 minuty zagrał w Hannoverze Artur Sobiech, jego drużyna pokonała Schalke 2:1. Adam Ma­tusz­czyk zaliczył cały mecz, a Paweł Olkowski ostatnie 10 minut w Koeln.

Lewandowski w swym pierwszym ligowym występie w barwach Bayernu pomógł mu wygrać w Monachium z Wolfs­burgiem 2:1. Asystował przy drugim golu, grał przez 78 minut.

– Miałem kilka szans, ale zabrakło mi szczęścia – mówił Lewandowski, który został powitany w Monachium aplauzem. Niemieckie media oceniły, że debiut Polaka nie był porywający, zmarnował kilka okazji, grał zbyt nerwowo. Czekają jednak na ak­li­matyzację „Lewego” w nowym miejscu. Część komentatorów zwraca uwagę, że Polak otrzy­mywał mało podań. Sławomir Peszko z Koeln (obecnie kontuzjowany) uważa, że Lewandowski ponownie sięgnie po koronę najlepszego strzelca Bundesligi.

Oprócz „Lewego” zadebiutowali w Bayernie: Juan Bernat (z Valencii), Sebastian Rode (z Eintrachtu) i Gian­luca Gaudino (z rezerw). Po 20-miesięcznej przerwie, spowodowanej kontuzją, wystąpił Holger Badstuber.

Wyniki

Bayern – Wolfsburg 2:1 (1:0), Mueller 37, Rob­ben 47 – Olić 52; Hoffenheim – Augsburg 2:0 (2:0), Szalai 33, Elyounoussi 35; Hannover – Schal­ke 2:1 (0:0), Prib 67, Joselu 70 – Huntelaar 47; Ein­tracht – Freiburg 1:0 (1:0), Seferović 15; Koeln – Hamburger SV 0:0; Borussia D. – Bayer 0:2 (0:1), Bellarabi 1, Kiessling 90; Hertha – Werder 2:2 (1:0), Schieber 16 i 47 – Lukimya-Mulongoti 53, Di Santo 55; Paderborn – Mainz 2:2 (1:1), Ka­chunga 37, Huenemeier 87 – Okazaki 33, Koo 90 k.; Borussia M. – Stuttgart 1:1 (0:0), Kramer 90 – Maxi 51.

1. Bayer 1 3 2–0

Hoffenheim 1 3 2–0

3. Bayern 1 3 2–1

Hannover 1 3 2–1

5. Eintracht 1 3 1–0

6. Hertha 1 1 2–2