Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Botanicy zapraszają na zielone spacery

Anna Agaciak
Unikatowe gatunki roślin nad zalewem Bonarka poznamy w niedzielę
Unikatowe gatunki roślin nad zalewem Bonarka poznamy w niedzielę Fot. archiwum FRGP
Wakacyjna akcja. W sobotę i niedzielę zobaczymy urokliwe Łąki Nowohuckie i zalew Bagry.

Fundacja Rozwoju Gmin Polskich (FRGP) zaprasza krakowian do uczestniczenia w VI edycji „Spacerów przyrodniczych” organizowanych na terenie miasta Krakowa.

Wycieczki planowane są od czerwca do września. Poprzednie edycje spacerów cieszyły się ogromną popularnością wśród krakowian. Rok temu wzięło w nich udział ponad 600 osób. W tym roku czekają na uczestników miłe niespodzianki.

– Ta edycja będzie wyjątkowa – mówi Katarzyna Jagodzińska-Kozieł z FRGP.– Uatrakcyjnią ją spływy galarem po Wiśle połączone z krótkimi spacerami po Prze­go­rza­łach.

Takich spływów (flisów) fundacja zaplanowała na lato 20. Odbywać się będą w każdy week­end w dwóch turach (godz. 11 i godz. 14) w terminie od 4 lipca do 2 sierpnia. W związku z ograniczoną liczbą miejsc na galarze, prowadzone będą zapisy. O zakwalifikowaniu się na flis decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmowane są drogą e-mailową: [email protected], należy podać imię, nazwisko, numer telefonu, termin oraz godzinę flisu. Osoba zakwalifikowana na flis będzie powiadomiona także e-mailowo. Wysłanie e-maila jest jednoznaczne z akceptacją warunków uczestnictwa w spływie, dostępnych na stronie www.frgp.pl.

Katarzyna Jagodzińska-Kozieł zaznacza, że terminy flisów mogą ulec zmianie, są uzależnione od warunków hydrologicznych. Uczestnictwo w spływach i spotkaniach przyrodniczych jest bezpłatne.

W tym roku wycieczki będą prowadzone zamiennie przez dwóch botaników – Annę Tyc i Kamila Kulpińskiego. W ten weekend zaprasza pani Ania.

Tegoroczna edycja letnich, zielonych spacerów rozpoczyna się od sobotniej wycieczki na Łąki Nowohuckie i niedzielnej nad zalew Bagry i staw Płaszowski. Kto się pojawi, będzie miał okazję poznać nieznany świat przyrody, w tym unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Przewodniczka ma też opowiadać o zagrożniach środowiska naturalnego.

W sobotę uczestnicy spotykają się o godz. 10 przed wejściem do budynku Nowo­huc­kiego Centrum Kultury, aleja Jana Pawła II.

Można tu dojechać liniami 4, 10, 16, 21, 22, 77 i autobusami 163, 174, 502, 642. W niedzielę spotkanie jest zaplanowane na godz. 10 na brzegu zbiornika przylegającego do ul. Po­wstańców Wielkopolskich. Na miejsce dojedziemy autobusem miejskim, liniami 127, 158, 174, 178.

– Podczas wyprawy na Łąki Nowohuckie uczestnicy na pewno będą zachwyceni barwnymi kwiatami – mówi Anna Tyc. – Poszukamy efektownego rdestu wężownika, kosaćca żółtego czy krwiściąga lekarskiego, który jest rośliną żywicielską dla chronionego motyla modraszka.

W czasie wycieczki nad stawy na pewno będzie można podglądać ptactwo wodne z młodymi: perkozy, łyski czy głowienki.

Spotkania realizowane są w ramach projektu „Przyrodnicze spacery po Krakowie”, współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Za tydzień napiszemy o kolejnej wycieczce – przyrodnicy zabiorą krakowian do kompleksu łąk w Kostrzu i do rezerwatu Skołczanka i Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski