Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało: Jan Paweł II na czterech ołtarzach

Grażyna Starzak
Tak będzie wyglądać dekoracja ołtarza poświęconego rodzinie
Tak będzie wyglądać dekoracja ołtarza poświęconego rodzinie WIZUALIZACJA
Święto. Podczas czwartkowej procesji w Krakowie będziemy modlić się za młodzież, kapłanów, rodzinę i ojczyznę. Dekoracje ołtarzy mają nawiązywać do kanonizacji Papieża Polaka.

W czwartek Boże Ciało. W kościołach odbywają się tradycyjne procesje. Największa i najbardziej uroczysta jest ta, która wyruszy o godz. 9 z wawelskiej katedry na Rynek. W tym samym czasie duchowni z portalu Twitter „wyjdą” na wirtualne ulice.

W święto Bożego Ciała w Polsce od XV wieku odbywają się procesje, które prowadzą do czterech ołtarzy ustawianych na zewnątrz świątyń. Z barwnych i okazałych procesji od najdawniejszych czasów słynie Kraków. Po raz pierwszy procesja Bożego Ciała w Polsce odbyła się właśnie pod Wawelem – w 1320 roku. Uroczystościom od początku towarzyszyły widowiska religijne. Polską „specjalnością” są dekoracje ołtarzy, przy których zatrzymuje się procesja. Zazwyczaj mają one symboliczne znaczenie.

W Krakowie pierwszy ołtarz jest zwykle ustawiony przy kościele św. Idziego, kolejne na Rynku: przed pałacem Pod Baranami, u wylotu ul. św. Jana i przed Bazyliką Mariacką. Przy każdym z ołtarzy czytany jest fragment Ewangelii. Dekoracje nawiązują do najbardziej aktualnych w danym roku tematów.

– Główna myśl tegorocznej propozycji na dekorację ołtarzy Bożego Ciała nawiązuje do kanonizacji św. Jana Pawła II. Stąd tytuł – „Promieniowanie świętości”. Przy każdym ołtarzu dodana jest intencja modlitewna związana z rozważanym tematem – wyjaśnia ks. dr Stanisław Szczepaniec z krakowskiej kurii.

Przy pierwszym ołtarzu wierni z Krakowa będą się modlić za młodzież. Jego dekoracja nawiązuje do pokolenia JPII. Młodzi będą tu prosić Boga o pomoc w przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży. Przy drugim ołtarzu uczestnicy procesji pomodlą się w intencji kapłanów i o nowe powołania. Przy trzecim myśli i modlitwy wiernych skupią się wokół problemów rodziny, a przy czwartym dominować będą wątki związane z ojczyzną.

Warto wspomnieć, że w czasie, gdy Drogą Królewską przejdzie tradycyjna procesja, duchowni z portalu Twitter „wyjdą” na wirtualne ulice. – W ten sposób chcemy pomóc użytkownikom portalu lepiej poznać i zrozumieć mszę świętą – tłumaczy franciszkanin o. Jan Maria Szewek, zaangażowany w akcję. Do udziału w niej zaproszono prawie stu biskupów, księży, diakonów, ojców i braci zakonnych, a także kleryków, którzy mają konta na Twitterze.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski