Bracia kurkowi z Krakowa, Tarnowa i Gorlic jadą na turniej o...

Bracia kurkowi z Krakowa, Tarnowa i Gorlic jadą na turniej o tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych

Marian Satała

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Bracia kurkowi z Krakowa, Tarnowa i Gorlic jadą na turniej o tytuł Europejskiego Króla Strzelców Historycznych
1/8
przejdź do galerii

©Marian Satała

Europejska Wspólnota Historycznych Strzelców (EGS), do których zaliczają się również krakowskie Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe oraz bractwa kurkowe z Tarnowa i Gorlic przygotowuje się do największego swojego święta, strzelania o tytuł "Europejskiego Króla Strzelców" oraz "Młodzieżowego Europejskiego Króla Strzelców".
Spotkania takie odbywają się raz na trzy lata i tyle też trwa kadencja królów. Obecnie królem jest Josef Lohninger z Austrii, natomiast królem młodzieżowym Dirk Mikolajczyk z Niemiec. W ciągu ponad 50 letniej historii EGS, w ostatnich latach laur ten dwukrotnie wywalczyli strzelcy z Polski.

W czasie XIV Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych, które odbywało się w Vocklabruck w Austrii, zwyciężył brat Roman Rybacki z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Rawicza. A w trakcie XV Spotkań w Heeswijk w Holandii królem strzelców został również Polak brat Tadeusz Żyła z Pszczyny.

W tym roku szansę na tytuł mają Jan Dziura-Bartkiewicz król Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych, Zbigniew Wolfram, król kurkowy z Krakowa, Roman Korczak król tarnowskiego Bractwa, Jerzy Wojnarski z Gorlic oraz Mateusz Bartkiewicz z Krakowa w kategorii młodzieżowej.

Europejska Wspólnota Historycznych Strzelców (EGS, z niem. Europaeische Gemeinschaft Historischer Schuetzen) - powstała 25 czerwca 1955 r. w Akwizgranie jako europejski związek strzelecki. Jest organizacją strzelców historycznych i ma charakter ponadnarodowy bez jakiejkolwiek orientacji politycznej. Jako organizacja zrzeszająca 25 federacji oraz związków działa w obszarze Europy podzielonym na 5 regionów:

Region I - Europa Środkowa/Północna: Niemcy na północ od Menu
Region II - Europa Środkowa/Południowa: Niemcy na południe od Menu, Austria, Szwajcaria, Liechtenstein
Region III - Europa Północna/Zachodnia: Holandia, Dania, Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Finlandia
Region IV - Europa Południowa/Zachodnia: Belgia, Luksemburg, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, San Marino, Grecja
Region V - Europa Wschodnia: Polska, Węgry, Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa, Rosja, Ukraina

Protektorem Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców jest arcyksiążę Karl von Habsburg-Lothringen, który jest także Wielkim Mistrzem Rycerstwa Świętego Sebastiana, prezydentem EGS jest książę Charles-Louis de Merode. Jednym z wiceprezydentów jest reprezentant Polski Andrzej Wegner z Tucholi. Na codzień biurem EGS kieruje sekretarz generalny Peter-Olaf Hoffmann, natomiast Regionem V Paweł Przychodniak z Czarnkowa.

Pod wodzą wiceprezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Zdzisława Grzelki do Leudal w Holandii w czwartek 16 sierpnia wyruszy 60 osobowa reprezentacja Okręgu Krakowskiego.

W tej liczbie znajduje się prawie 40 braci w kontuszach. Wśród wielkiej różnorodności strojów, jakie noszą na sobie członkowie bractw z Europy najbardziej wyróżniają się konusze i bracia z Krakowa zawsze są gorąco oklaskiwani przez widzów. Również podziw u wszystkich wzbudza też srebrny kur, oznaka władzy królewskiej krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Chronologicznie Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych odbywały się w następujących miejscowościach:
 • 1975 - Aachen (Niemcy)
 • 1977 - Nijmengen (Holandia)
 • 1979 - Peer (Belgia)
 • 1981 - Koblenz (Niemcy)
 • 1982 - Eindhoven (Holandia)
 • 1985 - Eupen (Belgia)
 • 1987 - Lippstadt (Niemcy)
 • 1989 - Valkenburg (Holandia)
 • 1992 - Genk (Belgia)
 • 1994 - Medebach (Niemcy)
 • 1996 - Haaksbergen (Holandia)
 • 1998 - Kraków (Polska)
 • 2000 - Garell (Niemcy)
 • 2003 - Vocklabruck (Austria)
 • 2006 - Heeswijk (Holandia)
 • 2009 - Kinrooi (Belgia)
 • 2012 - Tuchola (Polska )
 • 2015 - Peine (Niemcy)

Polskie bractwa kurkowe w spotkaniach uczestniczą od roku 1992. Wtedy po raz pierwszy przedstawiciele krakowskiego Bractwa Kurkowego reprezentowali Polskę na strzeleckim święcie. W 1998 roku strzelanie takie odbyło się w Krakowie, natomiast w 2012 roku w Tucholi.

Teren tegorocznej imprezy znajduje się w kościelnej wiosce Neer w gminie Leudal, łatwo dostępnej zarówno samochodem jak i autobusem. Duże miasta takie jak Roermond, Weert i Venlo leżą w odległości 30 km, Eindhoven, Maastricht lub Düsseldorf w odległości 70 km. Neer ma doskonałe połączenie drogowe zarówno z Belgią jak i Niemcami. Teren spotkania jest także osiągalny statkiem. Neer leży nad rzeką Maas i dysponuje portami dla żaglówek i łodzi. Statek rzeczny daje możliwość odwiedzającym przepłynięcia z drugiego brzegu rzeki Maas.

Strzeleckie Bractwa Historyczne są głęboko zakorzenie w tradycji Leudal. W tej gminie znajduje się ich aż piętnaście. Pięć z nich podjęło się organizacji Europejskiego Spotkania Strzelców Historycznych 2018. Sa to bractwa: St. Aldegundis - Buggenum, St. Severinus - Grathem, St. Martinus - Horn, St. Sebastianus - Neer, St. Petrus - Roggel.

Jakie atrakcje czekają na braci z Europy, którzy pojadą do Leudal? Przez trzy dni trwać tam bedzie wielki bracki piknik na terenie około 8 ha rozstawione zostaną namioty gastronomiczne, z pamiątkami, strojami, przyborami strzeleckimi, literaturą. Odbywać się będą wspaniałe koncerty oraz pokazy i konkursy. Jednym z ważniejszych punktów programu będzie udział europejskiech strzelców w piątkowej mszy świętej w kościele w Nerr, podczas której odbędzie się inwestytura nowych rycerzy św. Sebastiana, a po niej oficjalne rozpoczęcie imprezy. Warto przy okazji wspomnieć, że wśród rycerzy św. Sebastiana jest kilkudziesięciu braci z Krakowa m.in. ks. inf Jerzy Bryła, ojciec Leon Pokorski (ofm), Leszek Gołda, Krzysztof Janarek, Henryk Kuśnierz, Zdzisław Grzelka, Piotr M. Mikosz, Piotr Skalski, Stanisław Dyrda, Tadeusz Trzaska, Jerzy Turbasa, Krzysztof Wójcik, Tadeusz Ryś, a z Tarnowa Jerzy Gajdosz i Krzysztof Kowalski.

W sobotę przez cały dzień trwać będzie rywalizacja strzelców o najważniejsze tytuły. To wielkie widowisko. Do eliminacji stanie około tysiąca strzelców, każdy w swoim organizacyjnym stroju. - Region V reprezentować będzie 72 królów poszczególnych bractw, najwięcej oczywiście z Polski oraz 18 kandydatów młodzieżowych - wylicza Mariusz Wegner z Tucholi, strzelmistrz Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. - Strzelenie odbywa się do drewnianych kurów zawieszonych na specjalnych masztach. Zwycięzcą zostaje ten, kto strąci kura. Dzień zostanie zakończony oficjalną mszą świętą koronacyjną, a następnie balem królewskim. Ze wstępnych zgłoszeń wynika, że będzie około 20 tys. uczestników.

Podczas turnieju o tytuł króla i młodzieżowego króla Europejskich Strzelców Historycznych według limburskiej tradycji będą pokazowe strzały oddawane z ciężkiej strzelby. Dla pozostałych uczestników i odwiedzających będą przygotowane pokazy z innych dyscyplin strzeleckich takich jak np. strzelanie z łuku, strzelanie z kuszy.

Tradycją strzeleckich spotkań jest wielka parada uczestników. Tak też będzie w tym roku. Grupa Regionu V EGS czyli bractwa z Polski, Czech i Ukrainy pójdą tym razem jako pierwsze. Kolejność poszczególnych bractw została uzgodniona z organizatorami i w takiej kolejności będzie je zapowiadał spiker. Paradę rozpocznie Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Burs, natomiast przemarsz Regionu V kończą bractwa Okręgu Krakowskiego: Kraków, Tarnów i Gorlice, a następnie Czesi i Ukraińcy. Region V reprezentowany będzie przez 620 Polaków, 29 Czechów i 33 Ukraińców. Przed honorową trybuną, na której miejsca zajmują zwyczajowo władze EGS przejdą w paradnym szyku bractwa z całej Europy. Przemarsz orszaku trwać będzie około 6 godzin.

Na zdjęciach krakowscy bracia kurkowi z przedstawicielami władz EGS, m.in. w Rzymie i w Krakowie z arcyksięciem Ottonem von Habsburgiem, w Doornenburgu z arcyksięciem Karolem von Habsburgiem i w Rzymie z księciem Karolem Luisem de Merode.ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo